Ľubľana 30. novembra (TASR) – Napätie stúpa pred víkendovým druhým kolom prezidentských volieb v Slovinsku, malej členskej krajine EÚ, ktorá zápasí s ekonomickými problémami a hrozí jej nutnosť čerpania medzinárodnej finančnej pomoci.
Tisíce ľudí sa dnes očakávali na protivládnych protestoch v niekoľkých mestách. Mnohí sa totiž obávajú znižovania počtu pracovných miest, ktoré má byť výsledkom úspornej politiky vlády a ďalších reforiem. Tie sú navrhnuté s cieľom, aby sa Slovinsko vyhlo medzinárodnej záchrannej pôžičke. Správu priniesla tlačová agentúra AP.
Po tom, čo sa nedávne protesty v druhom najväčšom meste Maribor zvrhli do násilia, premiér Janez Janša varoval, že "Slovinsko je nasiaknuté benzínom a jediná zápalka môže ľahko spôsobiť požiar".
Slovinsko zažíva jednu z najhorších recesií v 17-člennej eurozóne. Jeho ekonomika sa od roku 2009 prepadla o osem percent a neustále upadá. To vyústilo do prudkého zníženia exportu a životnej úrovne a k nárastu nezamestnanosti, ktoré je teraz približne 12 percent.
Nedeľňajšie druhé kolo prezidentských volieb bude mať dvoch súperov – úradujúca hlava štátu Danilo Türk sa postaví proti bývalému premiérovi Borutovi Pahorovi.
Podľa dnes zverejnených výsledkov prieskumu v denníku Delo získa Pahor približne 55 percent hlasov voličov a Türk dostane okolo 24 percent. Prieskum vykonali medzi 780 respondentmi, s možnou odchýlkou 2,5 percenta.
Politológ Zelen Batageľ upozornil, že akékoľvek predpovede volebných výsledkov sú "riskantné", pretože prebiehajúce protesty hrajú "veľkú emocionálnu" úlohu.
Mnohí z dvoch miliónov obyvateľov Slovinska sú nahnevaní neschopnosťou svojich lídrov zjednotiť sily a vytiahnuť krajinu z krízy. Slovincov však hnevajú aj úsporné opatrenia, ktoré sú podľa nich zacielené proti tým najchudobnejším, a nie na bohatú elitu.
Pahor (49) podporuje niektoré reformné opatrenia vlády, na rozdiel od úradujúceho prezidenta Türka, ktorý je ich ostrým kritikom.