„Veľvyslanec Migaš požiadal o uvoľnenie z postu. Rezort diplomacie ale zároveň dôrazne odmieta jeho tvrdenia o tendenčnej kampani voči jeho osobe. Veľvyslanec porušil základné princípy komunikácie s ústredím, keď nekonzultoval svoju účasť na oslavách výročia skončenia 2. svetovej vojny v Minsku a to napriek koordinácii tamojšou delegáciou EU,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v reakcii na otázku TASR.
Náš rezort diplomacie zároveň zdôraznil, že Slovensko si vo vzťahu k Bielorusku uctilo obete ich občanov dvoma spôsobmi, a to konkrétne prijatím veľvyslanca Bieloruska na pietnej akcii na ministerstve 7. mája 2020 a osobným listom premiéra Igora Matoviča bieloruskému premiérovi. Ministerstvo sa podľa tlačového odboru o účasti slovenského diplomata na oslavách dozvedelo až následne z tlače a zdôvodnenie jeho rezignácie preto vníma ako „vyjadrenie politického postoja voči novej vláde SR“, cituje vyhlásenie ministerstva zahraničia TASR.
Rovnakú verziu prezentoval slovenský rezort diplomacie aj v rozhovore pre ruskú informačnú agentúru RIA-Novosti. „Ministerstvo zahraničia sa o účasti Jozefa Migaša na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom v Minsku dozvedelo z médií a vníma to, ako vyjadrenie politického postoja voči novej vláde Slovenska,“ cituje komentár riaditeľa Tlačového odboru ministerstva zahraničia Juraja Tomagu ruská informačná agentúra RIA-Novosti.
„Veľvyslanec Slovenska v Bielorusku Jozef Migaš požiadal o uvoľnenie z danej funkcie. Avšak slovenské ministerstvo zahraničia kategoricky odmieta tvrdenia pána Migaša o tendenčnej kampani voči jeho osobe. „Veľvyslanec porušil základné princípy komunikácie s centrálnym aparátom, keď vopred nekonzultoval svoju účasť na oslavách ukončenia Druhej svetovej vojny v Minsku,“ cituje RIA-Novosti vysvetlenia tlačovej služby slovenského ministerstva zahraničia. „Som syn partizána a jednoznačný antifašista,“ cituje ruská agentúra vysvetlenia Jozefa Migaša pre slovenské médiá.
Ruské médiá tiež pripomenuli, že Jozef Migaš má 66 rokov, v roku 1990 bol jeden zo spoluzakladateľov Strany demokratickej ľavice. V rokoch 1993 až 1995 bol veľvyslanecký radca na Ukrajine, v rokoch 1995 až 1996 veľvyslanec – Slovenska na Ukrajine. V rokoch 1996 až 2001 predsedal SDĽ a v rokoch 1998 až 2002 bol predsedom Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 1998 – 1999 krátko spolu s Mikulášom Dzurindom vykonávali prezidentské právomoci. V rokoch 2009 až 2014 bol veľvyslancom Slovenska v Rusku s priakreditáciou v Arménsku a Azerbajdžane. V r. 2015 až 2016 bol Jozef Migaš poradcom predsedu vlády pre zahraničnú politiku. V rokoch 2016 až 2020 bol veľvyslancom Slovenska v Bielorusku a 13. mája odstúpil z funkcie.
Eugen Rusnák