Zbieranie odpadu sa uskutočnilo v piatok a sobotu, 25. a 26. októbra. Pre nízku hladine Hornádu boli zúčastnení nútení zbierať odpadky z rieky v „prsačkách“, vysokých čižmách umožňujúcich brodenie riekou. Zvyčajne odpadky zbierajú na loďkách. Celá akcia prebiehala v A zóne, teda najprísnejšie chránenej oblasti Slovenského raja medzi Hrabušicami a Čingovom.
„Nejde len o tento jeden deň. Akcia čistenia Hornádu spočíva v dôkladnej príprave už týždne predtým, kedy mapujeme miesta, kde sa odpad nachádza. Bohužiaľ je v Hornáde takmer všade, ale je potrebné identifikovať najhoršie úseky, kde sa hromadí. Najčastejšie je to pri stromoch vyvrátených v rieke, ktoré tvoria prirodzené prekážky. Strážcovia správy národného parku už niekoľko dní pred oficiálnym dňom čistenia začali Hornád zbavovať odpadu. Zároveň určili kritické miesta, aby sme v sobotu čo najefektívnejšie nasadili dobrovoľníkov do čistenia,“ uviedol riaditeľ správy Slovenského raja Tomáš Dražil.
Oproti predošlým rokom bolo čistenie Hornádu obohatené aj o prítomnosť členov Európskej spoločnosti pre divočinu (EWS). Tí pomáhali správcom parku, rybárom a dobrovoľníkom nielen s čistením, ale aj s materiálnym vybavením. EWS má spoločne so správou NP Slovenský raj záujem, aby bola divočina Slovenského raja v budúcnosti certifikovaná. Víkendovú akciu sprevádzal aj kultúrny program v stredisku environmentálnej výchovy Prvosienka, kde zorganizovali verejné podujatie spojené s premietaním filmu Tajomné Karpaty – Živá rieka a následnou diskusiou o ochrane divočiny a riek na Slovensku i v Európe.
Čistenie rieky Hornád sa v Slovenskom raji vykonáva spravidla posledný týždeň v apríli a v októbri, teda tesne pred začiatkom a tesne pred koncom splavovej sezóny. Správa NP ale umožňuje nadšencom splavovať Hornád v Slovenskom raji ešte pred otvorením sezóny, ak na oplátku pri splave pomáhajú zbierať odpadky.