Slovensko z toho nebude mať takmer nič: Ťažba slovenského zlata prihrá austrálskej spoločnosti excelentný profit za minimálne investície

Slovensko z toho nebude mať takmer nič: Ťažba slovenského zlata prihrá austrálskej spoločnosti excelentný profit za minimálne investície

Bratislava 27. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR-Adem Ozdemir)

 

Asi pred rokom sa stala austrálska ťažobná spoločnosť MetalsTech hlavným aktérom projektu ťažby zlata na Slovensku. Podľa správ médií získala MetalsTech od Arc Minerals akcie jej slovenskej firmy Ortaca za 462-tisíc eur (750-tisíc austrálskych dolárov)

zlato
Ilustračné foto

Arc Minerals tiež od spoločnosti MetalsTech získa licenčný poplatok 1,23 eura za každú uncu vyťaženého zlata. Jedna unca zlata váži 31,1 gramov a celý zdroj sa odhaduje na približne 1,5 milióna uncí čo je v prepočte 46, 66 ton zlata.

Reklama

Len pre porovnanie, cena zlata sa včera na svetovom trhu pohybovala vo výške 1757,87 amerických dolárov za uncu, čo je v prepočte 1487, 87 eur.

Ťažba zlata sa bude uskutočňovať v lokalite Šturec pri Kremnici. V tejto oblasti má ťažba zlata bohatú tradíciu. Vzácny kov tu začali dolovať už v 8. storočí. Historická produkcia predstavovala 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 ​​milióna uncí striebra. Ťažilo sa pritom prevažne v podzemných šachtách, hoci je známa ťažba aj z niekoľkých otvorených jám.

Reklama

Zlato sa však ešte aj teraz v oblasti nachádza. Celkovo má lokalita potvrdené najvyššie zásoby zlata na Slovensku.

Podľa najnovších správ austrálska spoločnosť MetalsTech na Slovensku uzavrie očividne veľmi výhodný obchod.

Tento týždeň spoločnosť verejne oznámila, že gravitačné a flotačné zotavenie v zlatej bani v Šturci prináša „vynikajúce“ výsledky a procesy zhodnocovania zlata dosiahli až 98% mieru návratnosti.

Testy sa uskutočnili na prechodnej, polooxidovanej, a sulfidovej rude zo šachty Andrej. Získavanie gravitačného zlata sa pohybovalo od 52% do 74%, po flotácii sa zvýšilo až na 88% a keď sa nakoniec vylúhovali aj flotačné zvyšky, zisky stúpli až na 98%.

Vzorky boli hodnotené v laboratóriách Nagrom Laboratories v austrálskom Perthe. Cieľom testov bolo zistiť, či sa na Slovensku budú vyrábať koncentráty zlata a striebra určené na spracovanie využívajúc technológiu bezkyanidového spracovania, alebo sa bude ruda vyvážať do iných miest v Európe, napríklad do Poľska, kde sa tieto koncentráty dajú priamo taviť alebo spracovať tradičným spôsobom lúhovania kyanidom.

Reklama

MetalsTech upozornil, že predchádzajúcemu majiteľovi zabránil v ďalšiemu rozvoji projektu práve zákaz používania kyanidu na slovenskom území v roku 2014.

Spoločnosť uviedla, že silný profil získavania zlata sulfidovej rudy podporuje potenciál jednoduchej stratégie gravitačného oddeľovania a flotácie, čím sa výrazne znižuje potreba potrebných kapitálových výdavkov.

Spoločnosť MetalsTech plánuje Šturci vyrobiť zlatý koncentrát určený na vývoz zo Slovenska, ktorý by sa mohol ďalej spracovávať pomocou konvenčných technológií používaných na koncentrácie sulfidov.

Pre spoločnosť sa teda otvára široká škála možností a to za použitia nízkeho kapitálu.

Predseda spoločnosti MetalsTech Russell Moran uviedol, že sulfidová ruda v Šturci je primárnym cieľom ťažby a preukázala vynikajúce výťažky zlata jednoduchou gravitačnou separáciou a flotáciou. „Ak bude v Šturci tento profil obnovy zlata pokračovať, otvára to pre Šturec celý rad jednoduchých a nízkych kapitálovo výdavkových možností,“ dodal.

Reklama

Ako sa teda ukázalo, na získavanie zlata zo Šurca netreba technológiu používania kyanidu.

Priam naopak, na Slovensku sa dajú vyrábať koncentráty zlata a striebra určené na spracovanie využívajúc jednoduchú a lacnú technológiu gravitačnej separácie a flotácie. A preto, hoci je potrebný oveľa menší kapitál ako sa pôvodne očakávalo, dajú sa dosiahnuť pomocou tejto technológie vynikajúce výťažky zlata so ziskom až z 98%.

Zo zisku sa pochopiteľne bude tešiť Austrália a nie naša vlasť. Veď načo by nám boli peniaze, alebo nebodaj zlato.

Článok 4 Ústavy Slovenskej republiky síce uvádza, že: “Nerastné bohatstvo je vo vlastníctve Slovenskej republiky, ktorá chráni a zveľaďuje toto bohatstvo, šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií.”, ale prax “zveľaďovania a chránenia” vyzerá odlišne.

Teoreticky by malo byť odovzdanie najväčšieho ložisko zlata Kremnica-Šturec austrálskej firme klasifikované ako protiústavný akt.

Ale prakticky náš Banský zákon, porušujúci podľa všetkého čl.4 Ústavy SR, tento stav umožňuje. A očividne to nikomu nevadí. Za každú vyťaženú uncu, ktorá stojí na trhu niečo menej ako 1500 eur musí  firma MetalsTech firme Arc Minerals zaplatiť licenčný poplatok vo výške 1,23 eur. Teda úplné terno.

Treba len počkať, čo na budúce predáme, respektíve za babku darujeme, alebo ako hovorí zákon “zveľadíme a ochránime”. Čo tak predať Tatry?

Andrea Lopatková

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali