„Ak by slovenské vína boli žena, podobali by sa Cameron Diaz – sú veľmi ľahké, iskrivé a majú veľa čo poúknuť“ ..So svojimi ľahkými vínami sa Slovensku podaril nečakaný zásah vo svete exkluzívnych vín….. s prekvapením konštatuje denník Le Parisien v článku venovanom úspechu slovenských vinárov na 20. ročníku svetovej súťaže vín CMB (Concours mondial de Bruxelles) , ktorá sa tento rok po prvý krát konala v regióne strednej a východnej Európy, konkrétne v Bratislave. Denník nezabúda upokojiť svojich čitateľov, že Francúzsko si udržalo pozíciu lídra medzi 50 zúčastnenými krajinami a 8168 vzorkami vín, ktoré hodnotilo 305 profesionálnych degustátorov zo 40 krajín. Ale hneď dodáva, že Slovensko sa stalo prekvapením súťaže so získanými 60 medailami pre 214 prezentovaných vzoriek, čo znamenalo 6. miesto, hneď za notoricky známými producentami ako Francúzsko (709 medailí),Španielsko (524), Portugalsko (288), Taliansko(276) a Chile(109). A ihneď dodáva, že v pomere počtu medailí na počet dodaných vzoriek sa Slovensko zaradilo na úroveň Francúzska. Už na minuloročnej výstave, ktorá sa konala v Paríži, Slovensko prerazilo so svojimi ružovými vínami a odnieslo si 9 zlatých a 38 strieborných medailí.
Denník cituje členku poroty Editu Ďurčovú, ktorá vysvetľuje dlhú tradíciu a históriu vinárstva na Slovensku, špecifické geologické podmienky vytvárajúce unikátnu oblasť, v ktorej sa pestuje tokajské víno. Celoročná produkcia 340 tis. hektolitrov je určená primárne pre domáci trh a vo svete moôžete slovenské vína nájsť iba v luxusných reštauráciách, alebo vo vinotékach. Ako ďalej vysvetľuje Le Parisien, klimatické podmienky neumožňujú dozrievanie rôznych druhov tmavého hrozna, ale sú vynikajúce pre biele odrody, ktorým dávajú špecifickú príjemnú a ovocnú arómu. Denník spomína aj tradičnú vinársku oblasť Modry a pripomína čitateľom, že v Modre sa nachádza najvýznamnejšia galéria obrazov Andy Warhola v Európe.
Ďaľší člen poroty Brazílčan Luis Alberto, konštatuje, že pri Slovensku sa ľudom väčšinou nevybaví víno, ktoré si skôr ľudia spájajú s Moravou a teda našim susedom Českou republikou.
„Francúzske vína pripomínajú skôr Monu Lisu svojou zrelosťou a nadčasovosťou. Ale už aj francúzski veľmi konzervatívni konzumenti sa začínajú pomaličky otvárať novým chutiam zo zahraničia“ uzatvára denník.
Čo dodať? Na zdravie a ako by povedali Francúzi : Bravo Slovensko!
Katarína Hanzlíkova, Paríž.