Majú sa samozrejme na mysli dobrovoľníci odchádzajúci bojovať za neuznanú Doneckú ľudovú a Luhanskú ľudovú republiku na juhovýchod Ukrajiny.
Čo si myslia na Donbase o “novotách” v slovenskom zákonodarstve a koľko konkrétne Slovákov je pripravených na postih vo svojej vlasti, ak zostanú v radoch domobrancoch? V interview pre Sputnik Česká republika o tom hovorila vedúca oddelenia pre styky s verejnosťou ministerstva zahraničných vecí DĽR, aktivistka z Petrohradu Maria Koleda:
“Podobné dodatky k Trestným zákonníkom neprijímajú len na slovenskom, ale aj v mnohých iných členských štátov Európskej únie. Ich cieľom je fakticky zahrdúsiť Doneckú ľudovú republiku, maximálne skomplikovať život ľuďom, ktorí nás podporujú. A idú k nám dobrovoľníci aj z Českej republiky, z Poľska, Srbska, Francúzska a desiatok európskych krajín. A nielen bojujú, ale zapájajú sa aj do rôznych sfér činnosti na našich územiach. Existuje ale aj internacionálna brigáda, ktorej súčasťou je útvar Slovákov a Čechov, celkom cez dvadsať ľudí. Prevažne sú to civilisti, niektorí jednoducho majú na Donbase príbuzných. A nemôžu sa ľahostajne prizerať na to, čo sa u nás deje, nemôžu sa zmieriť s tým, že umierajú nevinní civilisti, ktorí sú ostreľovaní. Z pochopiteľných dôvodov nemôžem uviesť ich mená, nemôžem dokonca povedať ani kto, kde a ako bojuje, aby neboli neskôr títo dobrovoľníci vo svojej vlasti nejako postihnutí.”
Sputnik: Na slovenskom ministerstve spravodlivosti odôvodnilo dodatky k Trestnému zákonníku, ktoré sprísňujú zodpovednosť za akcie, ako sa tu uvádza, ozbrojencov, prianím zabrániť radikalizácii konfliktu.
“Členovia internacionálnej brigády nekonajú samostatne, sú podriadení jednotnému vojenskému veleniu. Hoci v čele útvaru stojí cudzinec. Teraz sa žiadnych aktívnych bojových akcií nezúčastňuje, nachádzajú sa tak povediac v pasívnom režime, pretože Donecká ľudová republika maximálne dodržiava Minskej dohody.”