Slovensko je štvrté v rebríčku krajín, kam prichádza najväčší počet nových migrantov z krajín mimo EÚ

Slovensko je štvrté v rebríčku krajín, kam prichádza najväčší počet nových migrantov z krajín mimo EÚ

Bratislava 24. mája 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Kam smeruje EÚ? V akých časoch žijeme? O tom niekedy najlepšie vypovedajú agentúrne správy o aktuálnom dianí. Jedna napríklad hovorí, že Slovensko patrí medzi krajiny, kam prichádza v súčasnosti najviac nových migrantov z krajín mimo EÚ – prichádzajú k nám kaziť trh práce, pretože domorodci za ponúknutú mzdu pracovať nechcú…

Ilustračné foto

Súdny dvor EÚ minulý týždeň rozhodol o tom, že zamestnávatelia musia viesť presnú evidenciu pracovného času zamestnancov, a to bez ohľadu na to, kde a kedy pracujú. „Členské štáty musia vyžadovať od zamestnávateľov, aby zabezpečili objektívny, spoľahlivý a prístupný systém, ktorý zaznamená odpracovaný čas každého zamestnanca počas dňa,“ píše sa vo vyhlásení s tým, že je na členských štátoch, aby si zadefinovali a nastavili špecifiká takéhoto systému. Tieto systémy totiž budú musieť zohľadňovať čoraz viac sa rozširujúce formy výkonu práce cez home office či pre zamestnávateľov tzv. zdieľanej ekonomiky, teda situácie, keď zamestnanci nepracujú v štandardných predpísaných pracovných zmenách, prípadne si pracovný čas určujú sami. Implementácia tohto nariadenia citeľne zasiahne väčšinu zamestnávateľov pôsobiacich v SR, a to nielen finančne, ale aj preto, že budú musieť riešiť problém s hľadaním vhodného technologického riešenia. „V pracovnoprávnych predpisoch nie je ustanovené, akou formou alebo spôsobom má byť evidencia pracovného času uskutočňovaná, ale bude musieť preukázať, či zamestnanec odpracoval alebo neodpracoval stanovený pracovný čas,“ hovorí stanovisko ministerstva. Odborári, zamestnávatelia i občania naprieč celou Úniou len krútia hlavami.

Reklama

Eurostat tento týždeň informoval, že Slovensko je na štvrtom mieste v EÚ, pokiaľ ide o počet novo prichádzajúcich migrantov z krajín mimo EÚ. Pravda, nejde o jadrových fyzikov, ani o lekárov-špecialistov – väčšinou ide o operátorov alebo pomocné sily v automobilkách alebo podobných fabrikách. Tento počet začal rásť v roku 2017, keď začali mať zamestnávatelia veľkých spoločností na Slovensku dovtedy nepoznané problémy so zháňaním lacnej pracovnej sily, pretože na domácom trhu sa minuli zásoby tých, ktorí by boli ochotní za daných podmienok určité práce vykonávať. Firmy sem teda na prácu dovážajú lacných cudzincov, najmä z Ukrajiny, Srbska, Rumunska a ďalších krajín.

Banská Štiavnica je pýchou Slovenska. Toto krásne starobylé banské mesto sa pýši viacerými svetovými unikátmi, je zapísané organizáciou UNESCO ako lokalita Svetového dedičstva, a je jedným z hlavných turistických cieľov na Slovensku. Oficiálna stránka mesta www.banskastiavnica.org v sekcii „Ako sa dostať do Banskej Štiavnice verejnou dopravou“ víta návštevníkov týmto textom: „Pokiaľ si zvolíte ako dopravný prostriedok vlak či autobus, treba rátať s tým, že pravdepodobne budete musieť viackrát prestupovať, priame spojenia sú totiž ojedinelé. Existuje viacero možných trás, ktoré si môžete zvoliť, avšak väčšinou majú len niekoľko, nie vždy optimálnych spojení, takže dostať sa do Štiavnice si vyžaduje strategické plánovanie.“ Dalo by sa očakávať, že kompetentní sa zahanbujúcou situáciou budú urgentne zaoberať, aby ju zlepšili. Aká je realita? Najnovšie informácie, ktoré rozhorčili verejnosť nielen v samotnej Štiavnici, hovoria, že čoskoro sa zrejme priame autobusové spojenie mesta s Bratislavou úplne zruší.

Reklama

V júni by sa malo konečne začať s búraním tridsať rokov rozostavanej a nikdy nedokončenej bratislavskej nemocnice Rázsochy. Táto nemocnica mala byť pýchou slovenského zdravotníctva, ale na jej dokončenie sa po revolúcii v demokratickom zdravotníctve nenašli peniaze, a tak na lukratívnom mieste na okraji Bratislavy dodnes stojí iba obrovská rozostavaná ruina, sídlo duchov a bezdomovcov. Táto neexistujúca nemocnica má v poradí už štvrtú riaditeľku, ktorá tento post zastáva bezplatne popri svojom zamestnaní na ministerstve zdravotníctva. Od revolúcie sa na Slovensku v podstate nepostavila žiadna významnejšia nemocnica, ak sa nerátajú dostavby niekoľkých nových pavilónov pri jestvujúcich zariadeniach.

Dobrou správou je, že pri Rimavskej Sobote sa bude stavať nová veľká väznica. Výstavba komplexu s kapacitou 796 odsúdených má riešiť dlhodobo nepriaznivý vývoj počtu väznených osôb i prekračovanie kapacít doterajších zariadení, a tiež má naplniť odporúčania Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania. V praxi to znamená rozšírenie ubytovacej plochy z tri a pol na šesť štvorcových metrov na jedného väzňa. Súčasťou komplexu má byť parkovacia zóna s celkovou kapacitou 204 miest (54 pre návštevy a 150 pre zamestnancov), administratívna budova, objekt kynológie aj dve univerzálne výrobné haly pre potreby zamestnania odsúdených. Cely budú dvojlôžkové a štvorlôžkové a majú mať vlastné WC s umývadlom. Po dobudovaní väznice budeme opäť o kúsok bližšie k nášmu vzoru, Spojeným štátom americkým, ktoré majú vo väzeniach 2,3 milióna ľudí, čo je takmer štvrtina všetkých väzňov na planéte.

Keď pozeráme v televízii filmové týždenníky z čias dávno minulých, možno sa nad svetom, v ktorom žili predchádzajúce generácie, tak trochu povznesene pousmejeme – nad ich problémami, budovateľským nadšením, naivnou dôverou v ideály, v ktoré my dnes už zatracujeme ako prekonané a nebezpečné. Ale čo poviete, čo si budú o pár desiatok rokov myslieť budúce generácie o dnešnom Slovensku a EÚ, o svete, v ktorom žijeme my dnes, a o správach ako sú tieto?

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali