Panelovej diskusie, počas ktorej odzneli aj uvedené predpovede pre Slovensko, sa pod taktovkou medzinárodnej právnickej kancelárie CMS, pôsobiacej aj na Slovensku, v spolupráci s AmCham Slovakia zúčastnili skúsení odborníci zastupujúci kľúčových hráčov v strednej a východnej Európe: Andrea Ferancová z Espira Investments, Peter Lewis z CMS, Alexandra Nagle z Alantra, Peter Dzurianik z AIG, Tomáš Časa zo CEE Equity Partners a Daniel Gašpar z Crowdberry.
Slovensko zaznamenalo v roku 2017 veľmi pozitívny vývoj v oblasti fúzií a akvizícií, pričom hodnota uzavretých obchodov sa zvýšila a objem zostal medziročne relatívne stabilný. Transakcie boli rozdelené do širokého spektra odvetví a zahŕňali niekoľko významných dohôd, vyplýva to z prieskumu Emerging Europe M&A 2017/2018 spoločností CMS a EMIS. „Nadnárodné spoločnosti začali čoraz viac využívať benefity, ktoré im ponúka náš trh. V roku 2018 očakávame oznámenie niekoľkých tzv. investícii „na zelenej lúke“ a nárast aktivít v oblasti fúzií a akvizícii,“ uviedla Petra Čorba Stark, advokátka z advokátskej kancelárie CMS v Bratislave.
Najatraktívnejší biznis ostáva v stavebníctve a realitách
Na Slovensku sa v roku 2017 uzatvorilo celkovo 42 obchodov v hodnote 456,1 milióna eur. Najväčšie transakcie sa opäť uskutočnili v oblasti stavebníctva a realít, pričom najväčším obchodom bola akvizícia logistického parku Prologis Park Galanta-Gáň (164,8 milióna eur) spoločnosťou CNIC. Nasledovala akvizícia ďalšieho logistického parku Lozorno (90,2 milióna eur) neznámou spoločnosťou a akvizícia Universal Media Corporation Slovakia (85 miliónov eur) spoločnosti Sharp. Česká republika zase v roku 2017 zaznamenala oproti minulému roku pokles transakcií takmer o polovicu. No hodnota uzavretých dohôd dosiahla až 4,346 miliárd eur, čo je niekoľkonásobne viac ako na Slovensku. Najväčšia transakcia sa týkala odkúpenia akcií spoločnosti Unipetrol (1 miliarda eur) spoločnosťou PKN Orlen.
Súčasná politická situácia neovplyvní vývoj v M&A
Hoci je aktuálne na Slovensku turbulentná politická situácia, podľa odborníkov zo zahraničia to nebude mať vplyv na oblasť akvizícii a fúzii. Potvrdil to aj Peter Lewis, partner zo spoločnosti CMS v Londýne: „Slovenský trh má veľký potenciál a aj napriek súčasnej situácii na politickej scéne, zostáva stále veľmi atraktívnym pre zahraničných investorov.“ Diskutujúci sa tiež zhodli, že pre investorov je dôležité najmä to, že Slovensko je súčasťou Európskej únie a Eurozóny, dlhodobo tu pôsobia viaceré automobilové závody, je tu kvalitná a lacná pracovná sila a v krajine vládne dlhodobo stabilná situácia.
Záujem čínskych investorov stúpa
V regióne CEE bola v roku 2017 Čína top zahraničných investorom z hľadiska počtu uzavretých obchodov. Vyplýva to z prieskumu Emerging Europe M&A 2017/2018. Záujem investorov z Ázie bude podľa prognóz odborníkov aj naďalej rásť.