Na Cypre pôsobia slovenskí vojaci už takmer 16 rokov, pričom Slovenská republika je vedúcou krajinou v Sektore 4. V aktuálnej 33. rotácii do nej odchádza 82 profesionálnych vojakov, z toho 6 žien. Dvaja vojaci, ktorí odchádzajú plniť úlohy do Afganistanu, budú súčasťou tzv. Air Advisory Teamu (AAT). Ich úlohou bude výcvik príslušníkov technického personálu Afganskej národnej armády na vrtuľníkoch Mi-17/171.
„Slovenská republika je spoľahlivým partnerom, ktorý si plní svoje medzinárodné záväzky a pokiaľ ide o bezpečnosť platí, že vieme nielen brať, ale aj dávať. Som presvedčený, že mierové misie OSN sú z pohľadu zabezpečenia mieru vo svete rovnako dôležité ako tie bojové,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň zdôraznil, že slovenskí vojaci odviedli doteraz tak na Cypre ako aj v Afganistane množstvo dobrej práce. Poďakoval tiež rodinám a blízkym vojakom za podporu.
Generál Maxim zdôraznil, že odchádzajúca jednotka je zodpovedne pripravená a zabezpečená. „Na Cypre pôsobíme už od roku 2001. Za túto dobu máme dostatok skúseností,“ povedal. Veliteľ odchádzajúceho kontingentu podplukovník Andrej Čučvara zdôraznil, že slovenskí vojaci budú na Cypre plniť úlohy v zmysle mandátu OSN. Pripomenul, že v tejto krajine si musia vojaci zvykať aj na odlišné klimatické podmienky. „V lete môže teplota dosiahnuť aj 47 stupňov Celzia,“ uviedol.
Na Cypre sa doteraz vystriedalo takmer 3000 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho viac ako 120 žien. Po aktuálnej rotácii bude na v misii UNFICYP pôsobiť celkovo 169 slovenských vojakov. V operácii Resolute Support je Slovenská republika zapojená od jej vzniku v roku 2015.