Kňaz poverený Konferenciou biskupov Slovenska pastoráciou gréckokatolíckych veriacich v Londýne sa po prečítaní evanjelia v piatich jazykoch (v slovenčine, staroslovenčine, gréčtine, latinčine a hebrejčine) veriacim prihovoril a v kázni poukázal na umučenie Ježiša Krista ukrižovaním a osobitne poukázal na to, že Kristus zomrel za na kríži za každého človeka bez výnimky.
Po veľkonočnej sv. liturgii, počas ktorej si veriaci s radosťou, a poniektorí aj s radostnou slzou v oku, zaspievali Otče náš v staroslovienčine a známe Christos voskrese… v oboch jazykoch, nasledovalo požehnanie pokrmov.
Po sv. liturgii sa slovenská gréckokatolícka rodina stretla na spoločnom agapé, kde sa všetci podelili tradičnými veľkonočnými dobrotami.
Agapé sa konalo v priestoroch farskej budovy bieloruských gréckokatolíkov, ktorí slovenských gréckokatolíkov s radosťou uvítali. Správca o. Siarhiej Stasievich, ktorý sa pohostenia zúčastnil, veriacich následne zaviedol do príľahlých priestorov bieloruského múzea a knižnice, kde im prezentoval Bibliu v staročeštine, vytlačenú v Nemecku v roku 1506.
Spoločenstvo slovenských gréckokatolíkov v Londýne sa rozrastá a má už aj svojho patróna blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, ako aj kurátorskú radu. Pokiaľ sa v minulom roku na paschálnej sv. liturgii zúčastnilo len niekoľko ľudí, 1. apríla 2018 to bolo už okolo štyridsať veriacich. To je po roku enormný nárast s tým, že mnohí Slováci na sviatky buď odcestovali na Slovensko, alebo sa inak slávnosti z rôznych dôvodov nemohli zúčastniť.
Radostná správa je aj to, že gréckokatolícke bohoslužby sa budú od 8. apríla sláviť každú nedeľu. Preto môžme predpokladať, že sa gréckokatolícke spoločenstvo bude naďalej, čo sa týka ducha i počtu, rozrastať. Veríme, že mnohým sa tak splní skrytá túžba zachovať si vieru svojích otcov, tradície a jazyk a to aj napriek odlúčeniu od milovaného domova a rodín.
Všetci gréckokatolíci (nielen slovenskí) a ľudia dobrej vôle sú samozrejme vítaní.
Redakciu informovali gréckokatolíci v Londýne.