Upozorňujú, že ignorovanie výsledkov volieb môže prispieť k prehlbovaniu nedôvery verejnosti v demokratické mechanizmy a v európsky projekt. Upozorňujú tiež, že konečný mandát na potvrdenie Európskej komisie má Európsky parlament. „Predsedom Európskej komisie môže byť len taký kandidát, ktorý má legitimitu od občanov a bude mať politickú a morálnu autoritu robiť rozhodnutia v mene celej Európskej únie. Zároveň musí byť osobou so silnou politickou podporou,“ píšu slovenskí europoslanci.
Vyhlásenie podpísali Ivan Štefanec (KDH), Vladimír Bilčík (SPOLU), Peter Pollák (OľaNO), Michal Wiezik (SPOLU), Martin Hojsík (Progresívne Slovensko), Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), Monika Beňová (Smer-SD), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Eugen Jurzyca (SaS).
Obsadzovanie unijných postov prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. Nových poslancov čaká najbližšia schôdza začiatkom júla. Budú na nej voliť predsedu Európskeho parlamentu aj 14 podpredsedov. Od rozdelenia politických síl v novom europarlamente sa odvíja aj tvorba európskej exekutívy – Európskej komisie. Únia musí nájsť najprv dohodu na nasledovníkovi Jeana-Clauda Junckera. Potom sa bude zostavovať celá Komisia, ktorú musia europoslanci odobriť. Mandát súčasnej Komisie sa končí koncom októbra. O tom, kto bude predseda Európskej rady, Komisie, Parlamentu, šéfom európskej diplomacie aj Európskej centrálnej banky rokovali minulý štvrtok lídri krajín EÚ, dohodu však nenašli. Stretnú sa opäť v nedeľu 30. júna.