Slovenskí branci: Spoliehať sa len výlučne na pomoc vojsk NATO? Dohody sme už mali rôzne a v našom prípade nás takmer vždy zradili

❚❚
Slovenskí branci: Spoliehať sa len výlučne na pomoc vojsk NATO? Dohody sme už mali rôzne a v našom prípade nás takmer vždy zradili

Slovensko 26. januára 2017 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: Slovenskí branci)

 

Slovenskí branci. Mnohé médiá o tejto organizácií informujú, že naháňa strach. Členov považujú za neonacistov a extrémistov. Kto sú však Slovenskí branci, a čo je ich hlavným cieľom? Na naše otázky odpovedal ich predseda Peter Svrček.

Slovenskí Branci počas ochodu v Trnave
Slovenskí branci počas pochodu v Trnave

 

Reklama

Čo je hlavným cieľom organizácie Slovenskí branci?

Hlavných cieľov organizácie je hneď viacero, len ťažko medzi nimi určiť prvenstvo nakoľko jeden cieľ sa primárne opiera o druhý a jeden bez druhého nie sú reálne. Je to hlavne budovanie zdravého vlastenectva u obyvateľstva SR, prehlbovanie ich národného povedomia. Budovanie a prehlbovanie obranyschopnosti vlasti kde cestu vidíme vo vytvorení domobranných oddielov po území SR, kde občania získavajú základné vojenské znalosti, učia sa brániť seba, svoju rodinu, svojich blízkych a priateľov. Cieľom je tiež ochrana a obrana národných tradičných hodnôt, kultúrnych pamiatok, zvyklostí a tradícií, národných parkov, a proste všetkého pekného a jedinečného, čo by malo byť zachované budúcim generáciám a čo by nemalo byť zabudnuté.

Reklama

 

Z akých dôvodov uskutočňujete výcvikovú činnosť?

Výcvikovú činnosť uskutočňujeme práve z dôvodu prehlbovania obranyschopnosti  a reakcie schopnosti našej vlasti a jej občanov. Dávame ľuďom zdraví pohyb a vedomosti, ktoré raz môžu byť prospešné nie len pre nich ale pre celú komunitu, s ktorou žijú. Nemusí tu ísť hneď o vojnový stav, ktorý nik nechce, ale napríklad o snežnú kalamitu, či o povodne. Domobranné oddiely Slovenských brancov sú vždy pripravené pomáhať tam, kde nás je treba.

Na snímke Peter Svrček
Na snímke Peter Svrček

 

Myslíte si, že naša armáda aktuálne plní nedostatočne svoju funkciu?

Reklama

Slovenskí branci a Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OSSR) sú tu na diametrálne iné účely. Treba si uvedomiť, že Slovenskí branci nevznikli z cieľom akého si suplovania OSSR. To je utópia, takému kolosu, kde sa točia obrovské miliardy sa niky nemôžeme ani len priblížiť, no nie je to ani cieľom. Pri tejto otázke treba i povedať že Armáda Slovenskej republiky už neexistuje. Existujú len Ozbrojené sily Slovenskej republiky. A to či neplnia OSSR svoju funkciu, tak nato poviem asi len toľko, že som presvedčený že mnohí, ak nie väčšina z tých chlapov a žien pracuje naozaj tvrdo na tom, aby s tým čo majú k dispozícií urobili čo najviac. Na druhú stranu musím ale povedať, a to je myslím každému jasné,  že naše OSSR sa v prípade  vojenského konfliktu spoliehajú výlučne na pomoc vojsk NATO.

Teraz máme v OSSR koľko, možno 8000 mužov. Z toho sú mnohí úradníci, lekári, pyrotechnici, ženisti, kuchári, … Koľko ostáva mužov, ktorí by reálne v prípade ohrozenia našej vlasti bránili jej obyvateľstvo, aby sa ich vojna dotkla čo najmenej? Kapacitne nato nestačíme a spoliehať sa len a len výlučne na pomoc vojsk NATO, hmm dohody sme už mali rôzne a v našom prípade nás takmer vždy zradili.

 

Dňa 7. januára ste pri príležitosti päťročnice pochodovali mestom Trnava. S akými reakciami ste sa počas samotného prechodu Trnavou stretli?

Stretli sme sa len a len s pozitívnymi reakciami. Ľudia vôbec nereagujú tak ako sa písalo v Denníku N alebo kade tade. S ničím takým som sa nestretol. Slovenskí Branci spievali s úsmevom na tvárach Slovenské mamičky a svoj pochod zavŕšili pri pamätníku SNP, kde si pripomenuli hrdinov bojujúcich proti nacizmu a fašizmu. Pochod neonacistov naháňajúcich hrôzu z toho urobili až niektoré médiá, možno nejaký pomýlení blogeri.

Reklama
Slovenskí Branci počas výcviku
Slovenskí branci počas výcviku

 

Aké spätnú väzbu ste zaznamenali s odstupom niekoľkých dní?

Tá spätná väzba je od väčšiny obyvateľstva pozitívna. Tak ako i bola, tak je i teraz.

 

Ako vnímate nepriamu kritiku vedenia mesta Trnava zo strany Denníka N, ktorý uviedol, že mesto vám pochod nemohlo zakázať?

Myslím si že v 21. storočí by sa pochod k pomníku padlým, ktorí bojovali v SNP a pomníku našich predkov, ktorí položili životy za tieto ideálnym nemali a nesmú zakazovať! V demokratickom zriadení zakazovať zhromaždenia? To samo o sebe neznie moc demokraticky.

Slovenskí Branci počas výcviku
Slovenskí branci počas výcviku

 

Niektorí vás kritizujú, že nie ste oficiálne registrovaní a nemáte oficiálne vzťahy s armádou SR. Uvažujete o zmene, prípadne podnikli ste už reálne kroky, ktoré by viedli k určitému prepojeniu s armádou?

Zaregistrovaní nie sme nakoľko by náš s vysokou pravdepodobnosťou následne zrušili.  My sme vždy ponúkali spoluprácu štátu, no nik sa k tomu nikdy nemal. Ich jediná reakcie je tá, že sme všetci fašisti a nacisti inokedy zase komunisti, majú v tom nejasno. Takú obrovskú a krásnu snahu množstva mladých ľudí len tak zahadzujú, je mi z toho popravde smutno. Namiesto akejkoľvek diskusie, namiesto toho, aby kládli otázky a dozvedeli sa odpovede, si ich vytvorili sami a diskusiu odmietajú.

Slovenskí Branci počas výcviku
Slovenskí branci počas výcviku

Kto poskytuje finančné prostriedky na zabezpečenie chodu organizácie a výcvikov Slovenských brancov?

Reklama

Slovenskí Branci sa financujú zvnútra pomocou dobrovoľných darov členov a následne pomocou dobrovoľných darov verejnosti, ktorá môže takýmto spôsobom pomôcť s našou činnosťou. Slovenskí Branci nie sú nikým sponzorovaní a neprijali sme ani jedného sponzora, ktorí sa nám týmto spôsobom pokúšali akýmsi spôsobom pomôcť s finančnou situáciou. Avšak podľa môjho uváženia, ak domobrana má byť nestranná a hájiť len a len záujmy občanov SR nesmie mať sponzorov. Nesmie mať akýchsi mesiášov, ktorí by takto mohli získať určitý hlas, prípadne vplyv.

 

Neuvažuje aktivizovať spoločenskú diskusiu o opätovnom zavedení povinnej vojenskej služby?

Slovenskí Branci sú založení na báze dobrovoľnosti a práve tam je ten hnací motor, práve to je tá najušľachtilejšia motivácia. Ďalšia vec je tá, čo by ich učili a ako by to celé nadstavili. Model, ktorý fungoval pred rokmi je zastaraný. A ešte jedna vec, kedysi sme tu mali kasárne, sklady, kuchyne, teraz je všetko v dezolátnom stave ak to vôbec ešte existuj,e a nie je to dávno predané. Kde by sme ich teraz asi tak ubytovali?

 

Reklama

Slovesnskí branci je organizácia, ktorú mnohé médiá prirovnávajú k neonacistom. Odkazujú totiž na ich symbol, ktorým je dvojkríž a podobné hodnoty ako klasickí neonacisti. Slovenských Brancov však médiá považujú za menej čitateľných a opatrných v symbolike.

Samotní Slovenskí branci sa definujú ako domobrana, ktorá v časoch miernych pomáha a v časoch tažkých bráni. Je to apolitická, nezisková organizácia, ktorá si kladie za úlohu rozvíjať u mladých ľudí lásku k vlasti, prírode a nášmu kultúrnemu dedičstvu prostredníctvom rôznych dobrovoľných a dobročinných akcií, ako sú napríklad eko akcie, pomoc ľuďom pri prírodných katastrofách, branné cvičenia pre deti…

Slovenskí branci pravidelne organizujú branné výcviky, na ktorých sa učia prežitie v prírode, prvú pomoc, zdravovedu, vojenskú taktiku, narábanie so zbraňami, boj z blízka, topografiu, RCHBO ochranu – radiačnú, chemickú, biologickú – a mnoho iného.

 

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:51

Ruskí zákonodarcovia vo štvrtok predbežne schválili navrhovanú legislatívu, ktorá umožní zahraničným bankám otvárať pobočky v Rusku. Ministerstvo financií dúfa, že tento krok zmierni problémy s cezhraničným zúčtovaním. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ruské banky majú problémy s cezhraničným zúčtovaním po tom, ako im sankcie Západu v dôsledku konfliktu na Ukrajine zablokovali prístup do globálneho platobného systému SWIFT.

15:50

Slovenská ekonomika prejavila značnú odolnosť voči negatívnym šokom spôsobeným pandémiou a vojnou na Ukrajine, ako aj súvisiacou energetickou krízou. Naopak, jej zraniteľným miestom naďalej ostávajú verejné financie. Poukázala na to Národná banka Slovenska (NBS) v tohtoročnom vydaní publikácie venovanej štrukturálnym výzvam pre ekonomiku.

15:47

Počet registrovaných nezamestnaných vo Francúzsku, ktoré je druhou najväčšou ekonomikou eurozóny, v júni 2024 opäť vzrástol, už druhý mesiac po sebe. Dosiahol pritom najvyššiu úroveň za 20 mesiacov. TASR o tom informuje na základe správy portálu france24.

Konkrétne sa počet ľudí evidovaných ako nezamestnaní v tzv. kontinentálnom Francúzsku, bez zámorských území, v júni 2024 oproti máju zvýšil o 18 300 na 2,835 milióna osôb.

15:45

Významná ruská ekonómka Valentina Bondarenková zomrela po páde z okna svojho moskovského bytu, uvádzajú médiá. TASR o tom informuje na základe tlačovej agentúry DPA.

Médiá informovali, že Bondarenková trpela chronickou chorobou, ale príčiny jej pádu sú stále nejasné.

15:42

Ukrajinská polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá pripravovala na objednávku Ruska podpaľačské útoky na Ukrajine a tiež v Poľsku a pobaltských krajinách, oznámila vo štvrtok ukrajinská generálna prokuratúra. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

Jedným z podozrivých je muž z Ivano-Frankivska, ktorí za peniaze súhlasil, že nájde cez internet ľudí ochotných vykonávať podvratnú činnosť proti Ukrajine. Ukrajinská polícia pritom počas vyšetrovania zadržala v tejto súvislosti troch ľudí.

14:55

Biden bude vo štvrtok na nadchádzajúcich rokovaniach vyvíjať väčší tlak na Netanjahua, aby urýchlil dosiahnutie dohody o prímerí v Gaze, informuje Politico.

Publikácia sa odvoláva na zdroje z Bieleho domu a uvádza, že Biden sa po tom, ako sa „zbavil politických pút“, pokúsi dať rozhovorom tvrdší tón.

14:42

Na obchvate Mosta pri Bratislave (cesta II/572) pri križovatke s diaľnicou D4 hlásia nehodu s tým, že autá blokujú pravý pruh. Obchádza sa vľavo. Zelená vlna STVR o tom informovala na svojom webe.

14:35

Ruskú vládu znepokojuje vysoká miera inflácie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to vyhlásil deň pred tým, ako sa stretne ruská centrálna banka, aby rozhodla o úrokových sadzbách. Analytici očakávajú, že ich zvýši. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Medziročná miera inflácie dosiahla v júni 8,6 %, čo je viac ako dvojnásobok oficiálneho vládneho cieľa na úrovni 4 %. Skrotenie inflácie je jednou z priorít vlády, ktorá vypracuje a zavedie potrebné opatrenia, uviedol Peskov bez ďalších podrobností.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Bocian letí nad kravou na lúke v Neu-Anspachu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali