Slovenskí branci: Spoliehať sa len výlučne na pomoc vojsk NATO? Dohody sme už mali rôzne a v našom prípade nás takmer vždy zradili

Slovensko 26. januára 2017 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: Slovenskí branci)

 

Slovenskí branci. Mnohé médiá o tejto organizácií informujú, že naháňa strach. Členov považujú za neonacistov a extrémistov. Kto sú však Slovenskí branci, a čo je ich hlavným cieľom? Na naše otázky odpovedal ich predseda Peter Svrček.

Slovenskí Branci počas ochodu v Trnave
Slovenskí branci počas pochodu v Trnave

 

Čo je hlavným cieľom organizácie Slovenskí branci?

Hlavných cieľov organizácie je hneď viacero, len ťažko medzi nimi určiť prvenstvo nakoľko jeden cieľ sa primárne opiera o druhý a jeden bez druhého nie sú reálne. Je to hlavne budovanie zdravého vlastenectva u obyvateľstva SR, prehlbovanie ich národného povedomia. Budovanie a prehlbovanie obranyschopnosti vlasti kde cestu vidíme vo vytvorení domobranných oddielov po území SR, kde občania získavajú základné vojenské znalosti, učia sa brániť seba, svoju rodinu, svojich blízkych a priateľov. Cieľom je tiež ochrana a obrana národných tradičných hodnôt, kultúrnych pamiatok, zvyklostí a tradícií, národných parkov, a proste všetkého pekného a jedinečného, čo by malo byť zachované budúcim generáciám a čo by nemalo byť zabudnuté.

 

Z akých dôvodov uskutočňujete výcvikovú činnosť?

Výcvikovú činnosť uskutočňujeme práve z dôvodu prehlbovania obranyschopnosti  a reakcie schopnosti našej vlasti a jej občanov. Dávame ľuďom zdraví pohyb a vedomosti, ktoré raz môžu byť prospešné nie len pre nich ale pre celú komunitu, s ktorou žijú. Nemusí tu ísť hneď o vojnový stav, ktorý nik nechce, ale napríklad o snežnú kalamitu, či o povodne. Domobranné oddiely Slovenských brancov sú vždy pripravené pomáhať tam, kde nás je treba.

Na snímke Peter Svrček
Na snímke Peter Svrček

 

Myslíte si, že naša armáda aktuálne plní nedostatočne svoju funkciu?

Slovenskí branci a Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OSSR) sú tu na diametrálne iné účely. Treba si uvedomiť, že Slovenskí branci nevznikli z cieľom akého si suplovania OSSR. To je utópia, takému kolosu, kde sa točia obrovské miliardy sa niky nemôžeme ani len priblížiť, no nie je to ani cieľom. Pri tejto otázke treba i povedať že Armáda Slovenskej republiky už neexistuje. Existujú len Ozbrojené sily Slovenskej republiky. A to či neplnia OSSR svoju funkciu, tak nato poviem asi len toľko, že som presvedčený že mnohí, ak nie väčšina z tých chlapov a žien pracuje naozaj tvrdo na tom, aby s tým čo majú k dispozícií urobili čo najviac. Na druhú stranu musím ale povedať, a to je myslím každému jasné,  že naše OSSR sa v prípade  vojenského konfliktu spoliehajú výlučne na pomoc vojsk NATO.

Teraz máme v OSSR koľko, možno 8000 mužov. Z toho sú mnohí úradníci, lekári, pyrotechnici, ženisti, kuchári, … Koľko ostáva mužov, ktorí by reálne v prípade ohrozenia našej vlasti bránili jej obyvateľstvo, aby sa ich vojna dotkla čo najmenej? Kapacitne nato nestačíme a spoliehať sa len a len výlučne na pomoc vojsk NATO, hmm dohody sme už mali rôzne a v našom prípade nás takmer vždy zradili.

 

Dňa 7. januára ste pri príležitosti päťročnice pochodovali mestom Trnava. S akými reakciami ste sa počas samotného prechodu Trnavou stretli?

Stretli sme sa len a len s pozitívnymi reakciami. Ľudia vôbec nereagujú tak ako sa písalo v Denníku N alebo kade tade. S ničím takým som sa nestretol. Slovenskí Branci spievali s úsmevom na tvárach Slovenské mamičky a svoj pochod zavŕšili pri pamätníku SNP, kde si pripomenuli hrdinov bojujúcich proti nacizmu a fašizmu. Pochod neonacistov naháňajúcich hrôzu z toho urobili až niektoré médiá, možno nejaký pomýlení blogeri.

Slovenskí Branci počas výcviku
Slovenskí branci počas výcviku

 

Aké spätnú väzbu ste zaznamenali s odstupom niekoľkých dní?

Tá spätná väzba je od väčšiny obyvateľstva pozitívna. Tak ako i bola, tak je i teraz.

 

Ako vnímate nepriamu kritiku vedenia mesta Trnava zo strany Denníka N, ktorý uviedol, že mesto vám pochod nemohlo zakázať?

Myslím si že v 21. storočí by sa pochod k pomníku padlým, ktorí bojovali v SNP a pomníku našich predkov, ktorí položili životy za tieto ideálnym nemali a nesmú zakazovať! V demokratickom zriadení zakazovať zhromaždenia? To samo o sebe neznie moc demokraticky.

Slovenskí Branci počas výcviku
Slovenskí branci počas výcviku

 

Niektorí vás kritizujú, že nie ste oficiálne registrovaní a nemáte oficiálne vzťahy s armádou SR. Uvažujete o zmene, prípadne podnikli ste už reálne kroky, ktoré by viedli k určitému prepojeniu s armádou?

Zaregistrovaní nie sme nakoľko by náš s vysokou pravdepodobnosťou následne zrušili.  My sme vždy ponúkali spoluprácu štátu, no nik sa k tomu nikdy nemal. Ich jediná reakcie je tá, že sme všetci fašisti a nacisti inokedy zase komunisti, majú v tom nejasno. Takú obrovskú a krásnu snahu množstva mladých ľudí len tak zahadzujú, je mi z toho popravde smutno. Namiesto akejkoľvek diskusie, namiesto toho, aby kládli otázky a dozvedeli sa odpovede, si ich vytvorili sami a diskusiu odmietajú.

Slovenskí Branci počas výcviku
Slovenskí branci počas výcviku

Kto poskytuje finančné prostriedky na zabezpečenie chodu organizácie a výcvikov Slovenských brancov?

Slovenskí Branci sa financujú zvnútra pomocou dobrovoľných darov členov a následne pomocou dobrovoľných darov verejnosti, ktorá môže takýmto spôsobom pomôcť s našou činnosťou. Slovenskí Branci nie sú nikým sponzorovaní a neprijali sme ani jedného sponzora, ktorí sa nám týmto spôsobom pokúšali akýmsi spôsobom pomôcť s finančnou situáciou. Avšak podľa môjho uváženia, ak domobrana má byť nestranná a hájiť len a len záujmy občanov SR nesmie mať sponzorov. Nesmie mať akýchsi mesiášov, ktorí by takto mohli získať určitý hlas, prípadne vplyv.

 

Neuvažuje aktivizovať spoločenskú diskusiu o opätovnom zavedení povinnej vojenskej služby?

Slovenskí Branci sú založení na báze dobrovoľnosti a práve tam je ten hnací motor, práve to je tá najušľachtilejšia motivácia. Ďalšia vec je tá, čo by ich učili a ako by to celé nadstavili. Model, ktorý fungoval pred rokmi je zastaraný. A ešte jedna vec, kedysi sme tu mali kasárne, sklady, kuchyne, teraz je všetko v dezolátnom stave ak to vôbec ešte existuj,e a nie je to dávno predané. Kde by sme ich teraz asi tak ubytovali?

 

Slovesnskí branci je organizácia, ktorú mnohé médiá prirovnávajú k neonacistom. Odkazujú totiž na ich symbol, ktorým je dvojkríž a podobné hodnoty ako klasickí neonacisti. Slovenských Brancov však médiá považujú za menej čitateľných a opatrných v symbolike.

Samotní Slovenskí branci sa definujú ako domobrana, ktorá v časoch miernych pomáha a v časoch tažkých bráni. Je to apolitická, nezisková organizácia, ktorá si kladie za úlohu rozvíjať u mladých ľudí lásku k vlasti, prírode a nášmu kultúrnemu dedičstvu prostredníctvom rôznych dobrovoľných a dobročinných akcií, ako sú napríklad eko akcie, pomoc ľuďom pri prírodných katastrofách, branné cvičenia pre deti…

Slovenskí branci pravidelne organizujú branné výcviky, na ktorých sa učia prežitie v prírode, prvú pomoc, zdravovedu, vojenskú taktiku, narábanie so zbraňami, boj z blízka, topografiu, RCHBO ochranu – radiačnú, chemickú, biologickú – a mnoho iného.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby.

19:32

Ceny ropy boli v pondelok podvečer relatívne stabilné po tom, ako Rusko zmiernilo zákaz vývozu pohonných látok. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 18.26 h SELČ predával po 89,92 USD (84,57 eura). To bolo o 11 centov alebo 0,12 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa naopak mierne zvýšila, a to o 7 centov alebo 0,8 % na 93,34 USD za barel.

19:25

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v pondelok si predvolalo bulharského veľvyslanca Atanasa Krastina, aby mu vyjadrilo svoj nesúhlas s minulotýždňovým rozhodnutím Bulharska vyhostiť ruského kňaza.

19:17

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla. Ukázal to vedecký výskum, podľa ktorého tuk a bielkoviny v jogurte dobre viažu aromatické zložky cesnaku na báze síry.

19:15

Vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom oslabuje mier vo svete, vyhlásil v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu.

19:07

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú vysoké “tak dlho, ako to bude potrebné” na zníženie inflácie v eurozóne na 2 %. Uviedla to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová.

19:07

Španielska polícia zatkla v španielskej provincii Málaga na juhozápade krajiny 34-ročného kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na viacero žien.

19:04

Spojené štáty poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd USD na modernizáciu obrany, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Agentúra uviedla, že Poľsko je “verným spojencom Spojených štátov” a jeho bezpečnosť je “životne dôležitá pre kolektívnu obranu východného krídla NATO”.

18:51

Súd ponechal Igora Kolomojského vo vyšetrovacej väzbe a zamietol žiadosti celej skupiny novinárov, poslancov a aktivistov, ktorí žiadali o jeho prepustenie na kauciu.

Igor Kolomojskij
Na snímke Igor Kolomojskij

18:17

Washington prehodnotí svoje ďalšie kroky v Nigeri po nedávnom vojenskom prevrate. V pondelok to vyhlásil minister obrany Lloyd Austin v reakcii na stiahnutie francúzskych jednotiek a francúzskeho veľvyslanca z krajiny.

18:17

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti. V pondelok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

18:06

Spojené štáty oficiálne uznali nezávislosť dvoch tichomorských ostrovných štátov – Cookovych ostrovov a Niue. Oznámil to v pondelok americký prezident Joe Biden na stretnutí s lídrami Fóra tichomorských ostrovných štátov v Bielom dome.

18:03

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to v pondelok v parlamente predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Najväčšie chyby pri maľovaní stien a stropov. Výsledkom sú šmuhy

0 icon

26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Maľovanie stien môže účinne zmeniť dizajn priestoru. Jednoduchá zmena farby dodá interiéru nový charakter. Z tohto dôvodu je dobré z času na čas osviežiť vzhľad stien. Ak to urobíte sami, ušetríte veľa peňazí. V akom poradí maľovať steny a aký je správny smer? Tu…

Vyhadzujete aksamietnice po odkvitnutí? Podľa záhradníkov je to chyba. Stále budú užitočné

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V slovenských záhradách sú aksamietnice veľmi obľúbené kvety. Sú to však jednoročné rastliny a po odkvitnutí ich často vyhadzujeme do koša. To je chyba. Poradíme vám, ako ich môžete opätovne použiť.

Tento recept na hrnčekový koláč s hruškami v našej rodine koluje už roky. Vždy vyjde a príprava trvá 10 minút

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tento koláč jem už veľa rokov a nikdy som si nemyslela, že je taký jednoduchý na prípravu. Moja teta mi o ňom povedala a prezradila recept, ktorý vždy vyjde. Tento zákusok má však jedno pravidlo, ktoré je kľúčové. Ak ho nedodržíte, očakávajte kulinársku katastrofu.

Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zlepšuje našu náladu a koncentráciu, znižuje mieru vnímaného stresu a rýchlo regeneruje naše telo. Krátke zdriemnutie počas dňa pôsobí ako dávka kofeínu, ale prináša nám viac výhod ako pitie kávy. Tu je uvedené, ako dlho by mal trvať ideálny spánok.

Táto jesenná farba je hitom medzi 50-ničkami. Žiarivosť vlasov zaručená

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeseň je ideálnym obdobím na zmenu účesu či menšiu úpravu, aby ste osviežili svoj vzhľad a prispôsobili sa nadchádzajúcemu ročnému obdobiu. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť túto módnu farbu vlasov!

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Turbulencie počas letov sa v súčasnosti vyskytujú častejšie

0 icon

Zapnite si bezpečnostné pásy – tu je dôvod, prečo pribúdajú vzduchové turbulencie. Lety sú čoraz hrboľatejšie a odborníci tvrdia, že vedia, čo je na vine.  Čaká nás hrboľatá jazda. Ak ste si v poslednej dobe všimli nárast turbulencií počas leteckej dopravy, nemýlite sa.

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali