Slovenské deti na juhu nemajú dostatok slovenských škôl? Ministerka školstva vysvetlila situáciu

Slovenské deti na juhu nemajú dostatok slovenských škôl? Ministerka školstva vysvetlila situáciu

Bratislava 12. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Na spoločnej tlačovej konferencii v Bratislave informovali ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (SNS) o tom, že stovky základných škôl dostanú 52 miliónov eur na zlepšenie vybavenia jazykových a odborných učební, knižníc a na podporu čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti. Ministerke Lubyovej sme položili pri tejto príležitosti pár otázok.

Na snímke ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS)

Úroveň znalostí žiakov základných škôl na Slovensku v oblasti čitateľskej, matematickej a prírodovedeckej podľa opozície neustále klesá. Je to tak naozaj? 

Reklama

Slovensko sa dlhodobo drží v tých meraniach na porovnateľnej úrovni, ale keďže priebežne pribúdajú nové členské krajiny, tak v tom rebríčku klesáme, hoci si úroveň udržiavame. Ale chceli by sme úroveň gramotnosti žiakov zvyšovať, a o tom je aj predmet dnešnej tlačovej besedy.

 

Reklama

Strana SaS pripravila program, ktorý chce po prevzatí moci realizovať, a v ňom sa pre oblasť základného školstva ráta s takým spôsobom „zefektívnenia“, že by sa školy zlučovali (inými slovami, časť z nich by sa zrušila) a deti by sa vozili do vzdialenejších škôl autobusmi. Myslíte si, že toto je cesta ako zlepšovať základné školstvo?

Rušenie škôl určite nie je cestou ako zlepšovať školstvo. Teraz je tu výzva, ktorá je spojená s tým, že máme veľa malých obcí, sú ich tisíce, kde v niektorých z nich v dôsledku demografického vývoja nie je dostatok detí, ktoré by odôvodňovali existenciu samostatnej školy. Mnohé obce preto volia spojené školské obvody, to znamená, na základe dohody starostov alebo zriaďovateľov v rámci niekoľkých obcí niektoré deti dochádzajú do školy do inej obce. Toto však naozaj nie je možné riešiť nejakou násilnou racionalizáciou, pretože v mnohých obciach tie školy majú výbornú úroveň a často je tá škola poslednou kultúrnou inštitúciou v tej obci, podporuje spoločenský a kultúrny život a zamestnanosť. Ak je v obci starosta a ľudia, ktorí chcú školu mať a vedia ju dobre viesť, tak nie je dôvod, aby bola násilne rušená.

 

V niektorých obciach na juhu slovenska sa slovenskí rodičia sťažujú, že ich deti nemajú kam v blízkom okolí chodiť do slovenskej školy, pričom tamojšie maďarské školy sú poloprázdne. Niektorí poslanci hovoria, že to je problém, ktorý by ste mali riešiť vy. Máte nejaké riešenie?

Toto, čo spomínate, je vlastne národnostne podfarbený prípad presne toho, o čom som hovorila: ide o spojené školské obvody, kde v prípade niektorých menších obcí na národnostne zmiešaných územiach sa vyskytuje situácia, že je tam niekoľko detí, pre ktoré sa tej obci nedarí prevádzkovať hoci aj málotriednu školu v danom jazyku z dôvodu malého počtu detí. Sú totiž stanovené určité minimálne počty žiakov v triedach, takže keď počet detí hovoriacich určitým jazykom je v tej obci menší než stanovený, neodôvodňuje to zo zákona existenciu takejto školy. V takom prípade jednoducho nie je možné tú školu v rámci zákona otvoriť. A žiaľ, tým že sa to v určitých prípadoch stalo práve na národnostnom rozhraní, začal z toho byť citlivý problém. Pritom je to v skutočnosti vec, ktorú rieši mnoho obcí na celom Slovensku – že deti sú nútené chodiť do školy do susednej obce, pretože ich vlastná obec nemôže mať samostatné školské zariadenie.

Reklama

 

Hovoríte teda, že tento problém so základnými školami nie je národnostný problém, ale týka sa dedín vo všetkých kútoch Slovenska?

Áno. Tu sa problém spojených školských obvodov dostal do národnostného hľadáčika, ale nie je to prioritne národnostný problém. Vieme o tej obci Rohovce, kde sme mali tento problém dlhodobejšie, aj sme sa stretávali so starostom a s petičným výborom, ale zdá sa, že je tam na trvalý pobyt v niekoľkých najbližších rokoch prihlásených tak málo detí slovenskej národnosti, myslím že v priebehu troch rokov asi okolo osem, že pri najlepšej vôli ten starosta nemôže otvoriť samostatnú školu. Napríklad aj preto, lebo maďarský pedagogický zbor nemá aprobáciu na slovenské predmety. Takže naozaj je to o tých počtoch, určite to nie je o nejakom národnostnom útlaku.

 

Takže tie mediálne šumy okolo toho, to bola len politicky umelo nafúknutá bublina?

Reklama

Ide tu naozaj len o ilustráciu problému klesajúceho počtu detí a spojených školských obvodov, ktorý sa dostal do toho národnostného rozhrania. Nejde tam o to, že by niekomu bolo upierané niečo, na čo má právo. Okrem toho, ministerstvo školstva nemá kompetenciu zriaďovať školy. Povinnosť zriaďovať školy a poskytovať právo na vzdelanie v materinskom jazyku je na zriaďovateľoch, a tými sú v tomto prípade mestá a obce. Ministerstvo môže na nich tlačiť cez legislatívu, ale tu práve je kľúčový ten minimálny počet detí v triedach. Nemôžeme niekoho nútiť mať kompletnú školu s pedagogickým zborom napríklad pre päť detí – to je ekonomicky nerentabilné a nereálne. Teda nejde tu o politický aspekt, ale o optimalizáciu počtu detí.

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:21

Najvyšší súd Talibanu v utorok oznámil, že súd v severovýchodnej afganskej provincii Kápísá dal verejne zbičovať dvoch mužov obvinených z lúpeže.

18:20

Súd poprednému predstaviteľovi Alternatívy pre Nemecko (AfD) Björnovi Höckeovi v prípade uznania za vinného z použitia nacistického sloganu pravdepodobne udelí finančnú pokutu. Oznámila to v utorok hovorkyňa krajského súd v nemeckom meste Halle Adina Kesslerová-Jenschová na záver druhého dňa pojednávania v tejto kauze.

18:19

Španielsky sudca v utorok oznámil, že obnovil vyšetrovanie podozrenia zo sledovania mobilného telefónu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza špionážnym sotfvérom Pegasus. Súvisí to so žiadosťou o spoluprácu pri podobnom vyšetrovaní vo Francúzsku.

18:18

Vzájomné uznanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Azerbajdžanu a Arménska je pre Česko principiálne. ČR má eminentný záujem na tom, aby bol región južného Kaukazu stabilný. V utorok to povedal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, ktorý v Prahe prijal svojho azerbajdžanského partnera Džejhuna Bajramova.

18:17

Vojenská spolupráca a regionálna bezpečnosť boli medzi témami rozhovorov poľského ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza a britského kolegu Granta Shappsa vo Varšave. Obaja ministri sa stretli v utorok na základni 1. varšavskej obrnenej brigády.

 

18:16

Pro-palestínski demonštranti v utorok v Turíne narušili konferenciu o spolupráci v oblasti vedy a vesmíru medzi Talianskom a ďalšími krajinami.

18:01

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev sa domnieva, že mierová dohoda s Arménskom je čoraz viac na dosah. Vyjadril sa tak v utorok, keď expertné tímy z oboch krajín mali začať na spoločných hraniciach s demarkačnými prácami.

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

17:14

Spojené kráľovstvo do konca tohto desaťročie zvýši výdavky na obranu na úroveň 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), oznámil v utorok britský premiér Rishi Sunak. Takisto potvrdil zvýšenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

17:13

Litva odovzdala Ukrajine obrnené transportéry M577, oznámilo v utorok litovské ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali