Bratislava 19. júna 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
Slovenská katolícka charita (SKCH) spúšťa na sociálnych sieťach kampaň, ktorá poukazuje na pozitívny prínos migrujúcich ľudí. A to nielen v ich novej krajine, ale aj v krajine pôvodu. Kampaň s názvom Čo je domov – #whatishome prebieha pod záštitou ďalších 11-tich partnerských charít v rôznych európskych krajinách. SKCH o nej informuje na svojej webovej stránke
Cieľom aktivity SKCH je poukázať na zručnosti a talenty ľudí s iným než slovenským pôvodom. Tiež verejne a otvorene oceniť ich prínos v spoločnosti, poukázať na dôležitosť dodržania ľudských práv a to nielen vtedy, keď je potrebná ich práca. „Pre nás v Slovenskej katolíckej charite je migrant predovšetkým náš blížny, pocestný, ktorého sme vyzvaní prichýliť. Je to výzva nielen pre jednotlivcov, ale aj pre spoločenské štruktúry a verejné inštitúcie. Chceme, aby pre ľudí hľadajúcich u nás nový domov boli vytvorené podmienky, v ktorých sa môžu stať plnohodnotnými členmi našej spoločnosti,“ povedal generálny sekretár SKCH Erich Hulman.
Podľa dát z minulého roka na Slovensku žije 143-tisíc ľudí iného než slovenského občianstva, čo predstavuje približne 2,6 percenta celkovej populácie krajiny. Najčastejšie pochádzajú z Ukrajiny, Srbska, Česka, Maďarska a Rumunska. Kríza Covid-19 podľa SKCH poukázala na to, aká dôležitá bola a je úloha pracovníkov „prvej línie“ pri udržiavaní poskytovania zdravotnej starostlivosti, výroby a hlavne poľnohospodárstva. „Dlho sme ignorovali skutočnosť, že migranti, vrátane utečencov a často žiadateľov o azyl, majú v týchto odvetviach dôležitý podiel,“ uviedla.
Podľa SKCH sa často hovorí o tom, že migranti, najmä v sektoroch s nízkym príjmom, nemajú rovnaké príležitosti ako ľudia narodení vo svojej vlastnej krajine. Migrujúci pracovníci sú náchylní na vykorisťovanie pracovnej sily, často bývajú v núdzi a majú obmedzený alebo žiadny prístup k sociálnemu zabezpečeniu. Navyše v celej Európe čelia migranti, predovšetkým neeurópski, diskriminácii na trhu s bývaním a na trhu práce, ako aj širšej rasovej diskriminácii spôsobenej xenofóbiou a populistickými nacionalistickými diskurzmi.
Na Slovensku má podľa výsledkov Eurobarometra 81 percent občanov viac či menej negatívne postoje k prisťahovalectvu osôb z krajín mimo únie a Slovensko doteraz nedokázalo uznať migráciu ako pozitívny aspekt vývoja krajiny, uvádza SKCH.
Okrem potreby preukázať globálnu solidaritu s tými, ktorí utekajú pred vojnou, krízou či prenasledovaním, chce paneurópska kampaň What is home – Čo je domov? poukázať na pozitívny prínos migrujúcich ľudí nielen v ich novej krajine, ale aj v krajine pôvodu.