Slovenská ekonomika podľa opozičných strán stráca konkurencieschopnosť

Slovenská ekonomika podľa opozičných strán stráca konkurencieschopnosť

Bratislava 11. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

 

Slovenská ekonomika stráca konkurencieschopnosť, potrebuje zmeny. Zhodli sa na tom predstavitelia opozičných politických strán na utorkovej (10.12.) predvolebnej diskusii pod názvom Ako zaistiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Organizovali ju zamestnávateľské zväzy a obchodné komory a nadväzovala na ich odporúčania na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré predstavili minulý mesiac

Na snímke Richard Sulík

Diskusie sa za parlamentné strany zúčastnili Richard Sulík (predseda SaS), Eduard Heger (OĽaNO), Štefan Holý (Sme rodina), za mimoparlamentné strany Miroslav Beblavý (PS/Spolu), Veronika Remišová (Za ľudí) a Caroline Líšková (KDH). Strany súčasnej vládnej koalície pozvanie na diskusiu nevyužili.

Reklama

Zástupcovia politických strán diskutovali najmä o stabilite legislatívneho prostredia, nezávislosti regulačných inštitúcií, ale aj o potrebných zmenách vzdelávacieho systému či o potrebe vyššej flexibility pracovnoprávnych vzťahov.

“Niektoré zákony nemôžu začať platiť od 1. júla, napríklad týkajúce sa rôznych dávok. Zákony, ktoré sa týkajú škôl, je rozumné schváliť pred 1. septembrom. V našom programe navrhujeme, aby sa k 1. januáru mohli meniť zákony ako Zákonník práce, zákon o dani z príjmu, o DPH, o spotrebných daniach, o správe daní a poplatkov, o sociálnom a zdravotnom poistení,” povedal Sulík na margo prijímania zákonov v parlamente a ich účinnosti.

Reklama

Podľa Hegera v parlamente prijímané zákony “musia dávať zmysel a musia pomáhať”. Kritizoval skrátené legislatívne konania pri zákonoch a častú prax poslaneckých pozmeňovacích návrhov. “Ak ideme plánovať, nie je dôvod, aby sa zákony menili tak často ako doteraz. Skrátené legislatívne konania a ‘pozmeňováky’ riešia spravidla zbabrané zákony, teda buď ‘hasia požiar’ alebo presadzujú nejaký skupinový alebo individuálny záujem,” tvrdí Heger.

“Malo by sa v parlamente zastaviť, respektíve veľmi sťažiť zneužívanie skrátených legislatívnych konaní. Cez skrátené legislatívne konania sa dejú tie najhoršie ‘psie kusy’,” priblížil Beblavý. Navrhuje tiež, aby medzi druhým a tretím čítaním zákona v parlamente bol dlhší časový úsek, ako je to v praxi Národnej rady SR teraz.

Podľa Remišovej veľkým problémom pri prijímaní zákonov v Národnej rade SR je najmä neprehľadnosť, preto by mali byť zverejňované konsolidované (úplné) znenia novelizovaných zákonov. “Konsolidované znenia zákonov by mali ‘visieť’ na stránke Národnej rady SR tak, aby si ich každý mohol bez problémov prečítať,” podčiarkla. Odstrániť by sa podľa nej mala prax poslaneckých pozmeňovacích návrhov, ktoré menia legislatívu cez iné, nesúvisiace zákony.

“Poslanecké návrhy, teda ad hoc ‘prílepky’ zákonov, o ich škodlivosti asi nemusíme diskutovať. S elimináciou takýchto nápadov určite budeme súhlasiť,” poznamenal Holý k stabilite a predvídateľnosti legislatívy týkajúcej sa podnikateľského prostredia. Pri prijímaní legislatívy je Holý za to, aby sa poctivo vyhodnocovali dopady poslaneckých návrhov na rozpočet, podnikateľské prostredie či životné prostredie.

Podľa Líškovej pre bežného občana či menšieho podnikateľa je extrémne náročné dokázať sa orientovať v častých zmenách zákonov. “Podnikateľská obec je sklamaná z toho, že podnikateľ má nastavený nejaký biznis plán, ktorý mu naruší zmena legislatívy, najmä na strane nákladov,” dodala Líšková.

Reklama

Organizátormi predvolebnej diskusie so zástupcami politických strán boli Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), Americká obchodná komora v SR (AmCham), Britská obchodná komora v SR (BritCham), Business Leaders Forum (BLF), Francúzsko-slovenská obchodná komora, Holandská obchodná komora v SR, Industry Innovation Cluster, Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), Slovak Compliance Circle (SCC), Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), Slovensko-rakúska obchodná komora (SROK), Švédska obchodná komora v SR, Taliansko–slovenská obchodná komora.

Utorková diskusia so zástupcami politických strán nadväzovala na diskusiu koalície zamestnávateľských združení a obchodných komôr, ktorá 26. novembra varovala pred zhoršením konkurencieschopnosti Slovenska. Zamestnávatelia a komory vtedy predstavili dve desiatky opatrení, ktorými by sa podľa nej mala zaoberať budúca vláda. Pred parlamentnými voľbami adresovala politickým stranám Desatoro pre férové a predvídateľné podnikanie a Desatoro pre krajinu talentu.

“Zamestnávatelia vyzývajú politické subjekty, aby sa v prípade účasti v budúcej vláde zaviazali poskytnúť konkrétne opatrenia na lepšiu vymožiteľnosť práva, reformu vzdelávacieho systému či modernejšie pravidlá zamestnávania,” uviedli podnikatelia v spoločnom vyhlásení koncom novembra.

Veľkú časť svojich požiadaviek smerovali zamestnávatelia do legislatívy. Nepáči sa im okrem iného veľký počet zmien zákonov, ktoré ovplyvňujú podnikanie. Chceli by tiež zavedenie povinného pripomienkovania a vyhodnotenie dosahu poslaneckých návrhov či zákaz druhého a tretieho čítania zákonov počas jednej schôdze parlamentu.

V Desatore pre krajinu talentu zamestnávateľské zväzy a obchodné komory požadujú zosúladenie potrieb trhu práce s obsahom vzdelávania, zníženie počtu a skvalitnenie pedagogických fakúlt či zavedenie komplexného a funkčného systému celoživotného vzdelávania. Podnikatelia by tiež chceli zmeniť Zákonník práce tak, aby bol pracovný trh flexibilnejší. K zásadným pripomienkam zamestnávateľov patrí aj predvídateľnosť minimálnej mzdy. Tú by chceli napojiť na rast produktivity práce a zrušiť jej previazanie na príplatky za víkendovú a nočnú prácu.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:12

Grécki armádni pyrotechnici zneškodnili dovedna 314 bômb z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré našli v podzemnom sklade na starom aténskom letisku zatvorenom už od roku 2001.

14:09

Maďarsko sa pripravuje v druhej polovici tohto roka na skutočné stredoeurópske predsedníctvo v Rade EÚ. Podľa agentúry MTI to povedal v piatok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.

Lipavský  Szijjártó
Na snímke český minister zahraničných vecí Jan Lipavský (vľavo) a maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
14:07

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy zvyšuje svoje financovanie na podporu Palestínčanov postihnutých prebiehajúcou vojnou medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

13:55

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v marci výrazne zrýchlil, pričom dosiahol najvyššie tempo za takmer rok. Okrem toho sa zrýchlilo aj tempo rastu úverov súkromnému sektoru, aj keď zrýchlenie bolo iba mierne, pričom ho podporili najmä pôžičky pre firemný sektor. Naopak, rast úverov domácnostiam sa v porovnaní s vývojom vo februári mierne spomalil. Uviedla to v piatok Európska centrálna banka (ECB).

13:38

Výjazd a vjazd na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici v smere na Brezno v piatok od 19.00 h úplne uzavrú. Dôvodom je obnova asfaltového krytu vozovky. Na dopravné obmedzenie upozorňuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v máji a júni pokračovať v pravidelnej údržbe a servise tunelov po Slovensku. V nasledujúcich týždňoch čaká údržba tunely Šibenik, Svrčinovec, Poľana, Žilina, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. V čase údržby budú tunely uzavreté a doprava bude presmerovaná na súbežné cestné komunikácie. NDS o tom informovala v piatok.

13:36

V roku 2023 ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch, ktorým adresoval 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Výsledky kontrol sú alarmujúce a Slovensku chýba strategické smerovanie, uviedol v piatok NKÚ v zverejnenej správe o kontrolnej činnosti, ktorú predložil do Národnej rady SR.

13:35

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb zbiera finančná správa (FS) do konca apríla. Potrebné údaje musia zaslať poskytovatelia platobných služieb cez formulár FS. V piatok to pripomenula Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy SR.

13:35

Sociálna posisťovňa (SP) oznámi schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

13:34

Vláda pripravuje nové, progresívnejšie sadzby zdanenia príjmov fyzických osôb. Vyššie zdanenie bude však znamenať trestanie úspešných ľudí. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling za účasti poslanca Národnej rady SR Mariána Viskupiča s odvolaním sa na Program stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý bol schválený vládou. Podľa Viskupiča by najvyššie zdanenie fyzických osôb malo v SR dosiahnuť úroveň až 32 %.

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali