Ak si prečítate oba názvy, možno si poviete super správa. Slovenky si napriek rozsiahlej farmaceutickej lobby konečne začali uvedomovať škodlivosť antikoncepčných tabletiek. Avšak, má to jeden háčik. To, že podstatou článku nie je ani tak správa o poklese užívania hormonálnej antikoncepcie, už napovedá komentár redakcie pri publikovaní článku na Facebooku. Veta, ktorú zverejnila redakcia, hovorí za všetko: „Svoj podiel na tom môžu mať internetové pseudoodborníčky“.
Takže na ženy, ktoré neodporúčajú užívať antikoncepciu, lebo si jej negatívne účinky vyskúšali „na vlastnej koži“, ale aj na mnohé vedecké výskumy, ktoré už desaťročia skúmajú negatívne dôsledky jej užívania, nám redakcia podsúva posmešný termín pseudoodborníčky.
Vladimír Cupaník, gynekológ a predseda sekcie antikoncepcie Slovenskej gynekologicko–pôrodníckej spoločnosti vysvetľuje pokles užívania hormonálnej antikoncepcie “mýtami o jej škodlivosti, ktoré kolujú na internete”. „Pokles užívania antikoncepcie na Slovensku pozorujeme už viac rokov. Možno sa aj domnievať, že ide o dobre organizovanú a cielene vedenú kampaň, s cieľom potlačenia užívania moderných spôsobov antikoncepcie. S predsudkami doktora Googla majú skúsenosti asi všetci lekári, nielen gynekológovia. Závery diskusných fór sú pre pacientov často akceptovateľnejšie než vedecky dokázané skutočnosti,“ uviedol pre SME Cupaník.
Avšak predseda sekcie antikoncepcie si asi uvedomil, že organizovaná a cielene vedená kampaň, aby ženy užívali antikoncepciu, už prestáva zaberať, pretože mnohé si jej negatívne účinky vyskúšali na vlastnej koži. Z mnohých diskusií a praktických skúseností žien vyplýva, že možno mali pravidelnú bezbolestivú menštruáciu (hoci správne by sme to mali nazvať pseudomenštruáciu, keďže ovulácia je blokovaná a dochádza len ku krvácaniu), ale na strane druhej mali časté depresie a zmeny nálad.
Ženy, ktoré prestali užívať antikoncepciu, ale aj samotného gynekológa Cupaníka zaiste poteší, že takéto konanie žien vôbec nie je nevedecké, práve naopak: Vedecký portál sciencedaily prináša výsledky moderných štúdií, v ktorých sa okrem iného spomína, že užívanie niektorého typu hormonálnej antikoncepcie zvyšuje riziko rakoviny prsníka, dokonca jestvuje signifikantné riziko mozgovej mŕtvice. Uvádza tiež štúdiu, ktorá priniesla, že novšie typy antikoncepcie spôsobujú v cievach krvné zrazeniny (tromboembolizmus). To isté spôsobujú aj niektoré typy hormonálnych antikoncepcií, ktoré sa nepodávajú orálne, ako napríklad kožné implantáty, náplasti či tzv. vaginálny krúžok.
Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský v súvislosti s hormonálnou antikoncepciou hovorí o poklese užívania ako nielen o slovenskom probléme, ale celoeurópskom: „To, že klesá užívanie antikoncepcie, je problém celoeurópsky.“ Všimli ste si to slovo „problém“? Prečo však Borovský považuje pokles užívania neprirodzenej, umelej hormonálnej antikoncepcie za problém, už nevysvetlil.
Nárast spontánnych potratov
Druhou dobrou správou je, že klesá počet interrupcií. V roku 2013 bolo uskutočnených 7999 umelých prerušení tehotenstva, avšak v roku 2015 ich bolo takmer o tisíc menej. Žiaľ tieňovým faktorom je v prípade interrupcií, síce na Slovensku zakázaná, potratová tabletka. V tomto prípade Borovský, žiaľ asi presne, pomenoval aktuálny problém, keďže interrupcie klesajú, ale počet spontánnych potratov stúpa. Príčinou je podľa neho práve ilegálne používanie potratovej tabletky.
Počet spontánnych potratov naozaj vzrástol z 5042 v roku 2014 na 5584 v roku 2015. Avšak, v takomto prípade dáta nemôžu potvrdiť, či išlo naozaj o spontánny potrat, alebo ich spôsobila ilegálne získaná potratová tableta, ktorú Borovský považuje za bezpečnejšie a šetrnejšie ukončenie nechcenej tehotnosti.
Žiaľ užitie tabletky nie je ani bezpečnejší ani šetrnejší spôsob ukončenia tehotenstva a života dieťaťa. „Vykreslili mi ju ako zázračnú tabletku, ktorá nemá obdoby. Vzala som si ju. Po piatich minútach ma poslali domov a tam sa začala moja kalvária: videla som svoje dieťa, jeho život bol v mojich rukách,“ opisuje svoju skúsenosť Talianka Mária (viac TU).
Počet spontánnych potratov s najväčšou pravdepodobnosťou stúpa kvôli rokom užívania antikoncepcie, ktorú sa žena konečne rozhodne vysadiť, lebo sa rozhodne pre dieťa. Ženy si svoje najplodnejšie obdobie patogenizujú a o tom, že plánovanie rodičovstva po vysadení nie je ľahké, písal aj vedecký časopis Oxfordu už v roku 2002. Roky s antikoncepciou spôsobili, že stena maternice je už natoľko stenčená, že embryo sa nemá kde uchytiť a dochádza k spontánnemu potratu. Regenerácia takejto maternice si žiada ďalšie dlhé obdobie a možno k náprave nedôjde nikdy…
Žena, ale aj muži v tom majú jasno
Na sociálnej sieti sa do diskusie zapojili mnohé ženy, ale i muži. Neskrývali svoje rozhorčenie nad konšpiračnými vyjadreniami gynekológa predsedu sekcie antikoncepcie Slovenskej gynekologicko–pôrodníckej spoločnosti Cupaníka. „…to je asi pre farmaceutický biznis veľký problém. Keď ženy do seba ládujú 20 rokov hormonálnu antikoncepciu, potom 10 rokov hormóny na hyperstimuláciu vaječníkov, aby otehotneli a 10 rokov okolo klimaktéria, tak si vie každý sedliacky rozum vypočítať, o aké peniaze by prišli farmaceutické giganty,“ uvádza sa v jednom z komentárov.
Ďalšia čitateľka na informácie v článku SME reagovala nasledovne: „Myslím si, ze väčšina žien si prejde obdobím kedy hormonálnu antikoncepciu užíva a to, že jej nevyhovuje si neprečíta na diskusnom fóre, ale cíti na vlastnom tele. Neviem aky pseudoodborník napísal tento článok, no keby bol aspon písaný neutrálne a nie zhadzoval polovicu žien.“
Do diskusie sa zapojili aj muži. Na záver preto ešte jeden komentár a pohľad muža na užívanie hormonálnej antikoncepcie: „existuje žena, ktorá si to užije s antikoncepciou?“.