Tri vetvy a skvelé epochy i obdobia útlmu a porážok. Slovanstvo ako prirodzený fenomén – 1.časť

Tri vetvy a skvelé epochy i obdobia útlmu a porážok. Slovanstvo ako prirodzený fenomén – 1.časť

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:Maroš Puchovský,Pixabay)

 

Slovanstvo je prirodzený a doslova rodinný fenomén. Je rodinou národov, ktorá pochádza z jedného praslovanského koreňa. Akokoľvek sa vyvíjali historické udalosti, toto povedomie príbuznosti bolo vždy prítomné

Slovania
Slovania v 9. storočí

V rozličných dejinných dobách prechádzali Slovania od jednoty k rôznosti a od rôznosti k jednote. No v prípade ohrozenia vždy dokázali držať spolu. Spoločné vystúpenia od čias protitureckých bojov, barokového slavizmu, myšlienky slovanskej vzájomnosti v roku 1848, boja légií za prvej svetovej vojny či spoločného boja proti fašizmu v druhej svetovej vojne sú toho dôkazom. Najmä posledné spoločné vystúpenie Slovanov počas druhej svetovej vojny nadlho určilo osud Európy a sprostredkovane i celého sveta. Celá druhá polovica dvadsiateho storočia sa niesla v znamení tohto víťazstva.

Reklama

V akej situácii sa nachádza slovanský svet dnes? V dobe, keď je Európa na začiatku 21. storočia opäť rozdelená do blokov, je rozmýšľanie o tejto téme najmä pre stredoeurópskych Slovanov čoraz zložitejšie. Hoci boli Slováci, Česi a Poliaci hýbateľmi myšlienky slovanskej vzájomnosti, dnes sú tieto národy opäť vo sfére vplyvu západu, ktorý sa pokúša o konfrontáciu s Ruskom.

Hoci boli balkánski Slovania už do veľkej miery zjednotení, dnes sú rozdelení na drobné štátiky. Hoci boli východní Slovania dlho jedným celkom, dnešné dianie na Ukrajine túto jednotu narúša. Idú teda Slovania od seba alebo k sebe? Aké je naše miesto v slovanskom svete a v stredoeurópskom zlomovom pásme na pomedzí civilizácií?

Reklama

Aby sme si odpovedali na tieto otázky, skúsme sa preniesť k podstate vzniku slovanského fenoménu.

Slovanský svet sa rozprestiera na ploche viac ako 20 miliónov km2 a má 300 miliónov duší. Už len preto je ťažké uchopiť ho ako celok, pochopiť jeho zložitý vývoj a určiť jeho postavenie v dnešnom svete. Jednu istotu však máme – sme jeho súčasťou.

Len v nedávnej historickej dobe Slovania obývali dve tretiny Európy od Hamburgu na severe po Peloponéz na juhu a od Álp na západe po stredoázijské stepi na východe. Potom ich na čas prekryli nánosy iných kultúr a na chvíľu sa zdalo, že Slovania zmizli pod hladinou euroázijského mora. Potom sa však východná vetva Slovanov rozšírila cez celú Áziu až po Tichý oceán a dve svetové vojny v 20. storočí odplavili cudzie nánosy zo Strednej Európy a Balkánu.

Odrazu slovanský svet vystúpil nad hladinu ako členité súostrovie tvorené trinástimi štátmi. Predchádzajúca povodeň medzi nimi zanechala väčšie alebo menšie prielivy, pooddeľovala ich jeden od druhého, ale napriek tomu tvoria jeden celok.

ukrajina slovania
Ilustračné foto

Strednú skupinu ostrovov tvoria Slovensko, Česko a Poľsko, južnú skupinu Slovinsko, Chorvátsko, Bosna, Čierna Hora, Srbsko, Macedónsko a Bulharsko, východnú skupinu Ukrajina, Bielorusko a Rusko. Strednú skupinu oddeľuje od južnej rakúsko-maďarsko-rumunský prieliv a od východnej nová hranica Európskej únie. Stredné ostrovy zaplavila svojho času germánska povodeň, južné ostrovy turecká povodeň a východné ostrovy mongolská povodeň. Po opadnutí vôd sa ukázala podstata, ale aj nadobudnuté rozdiely.

Reklama

Stredná oblasť bola dejiskom vzniku. Vytvorili sa tu prvé slovanské štáty ako Samova ríša a Svätoplukova ríša (v prameňoch Veľká Morava alebo Slovenská zem), neskôr český a poľský štát a zväzy polabských Srbov, Veletov a Obodritov. Všetky tieto štáty sa vymedzovali proti nemeckej ríši. Polabskí Slovania po štyroch storočiach bojov podľahli a ostal z nich iba malý ostrovček Lužických Srbov, Česi prežili ako vazali Nemcov, Poliaci skončili rozdelení medzi Prusko, Rakúsko a Rusko, Slovenská zem v područí pôvodne kočovných maďarských kmeňov neskôr ovládnutých Habsburskou rímsko-nemeckou ríšou. Všade tu sa medzi Slovanov zamiešal vo väčšej alebo menšej miere nemecký prvok. Slovania ho počas stáročí doslova strávili, asimilovali alebo vypudili. Keď sa však v 20. storočí na viacero etáp opäť vytvoril slovenský, český a poľský štát, toto západné dedičstvo, hoci už v čisto slovanskom prostredí, prispelo k pričleneniu tohto priestoru k Európskej únii.

Slovanský juh sa od počiatku vymedzoval proti Byzantskej ríši a potom proti jej nástupkyni Tureckej ríši. Z tohto spolužitia vyplynula najprv slovansko-byzantská kultúrna syntéza a neskôr slovansko-turecká vojenská konfrontácia. Výsledkom bolo, že slovanský juh nadobudol v kultúre východné črty a v spoločenskom usporiadaní dostali veľký priestor vojenské tradície. Tie prispeli, okrem iných okolností, aj k bojom medzi samotnými slovanskými štátmi na Balkáne. Dnešný slovanský juh je skutočným súostrovím drobných ostrovčekov a osamelých skalísk, nahustených na malom priestore od Álp po Čierne more, kde Slovinsko a Chorvátsko majú pobrežné majáky otočené smerom na západ, Bosna na juh, Čierna Hora, Srbsko, Macedónsko a Bulharsko na východ. Členmi Európskej únie sú Slovinsko, Chorvátsko a najvýchodnejšie položené Bulharsko.

Slovanský východ po úvodnej skvelej epoche v čase Kyjevskej Rusi podľahol mongolskému vpádu a veľkosť tejto devastácie sa dá porovnať len s veľkosťou rozmachu Ruského impéria po porážke kočovníkov. Vtedy Rusi v podstate dobyli bývalú mongolskú ríšu späť, a to až po Tichý oceán. Tento nečakaný úspech urobil z pôvodne najodľahlejšieho slovanského národa žijúceho v severských lesoch svetovú veľmoc, ktorá v 20. storočí vo forme Sovietskeho zväzu postupne ovládla aj stredoeurópskych a balkánskych Slovanov. No aj toto impérium dospelo k svojmu koncu a rozpadlo sa vo svojej východoslovanskej časti na tri ostrovy – Ukrajinu, Bielorusko a Rusko, pričom ruský ostrov má stále veľkosť kontinentu. Zároveň sa však vytvoril úzky ale dobre strážený prieliv, zvaný hranica Európskej únie, ktorý teraz oddeľuje východných Slovanov od Slovanov stredoeurópskych a balkánskych.

Dnešní Slovania sú teda zbavení priamej cudzej nadvlády, ale zároveň sú pooddeľovaní od seba novými hranicami. Predsa však nikdy nestratili povedomie vzájomnej príbuznosti. Každý na svojom, každý zvlášť a predsa spolu. Slovanské národy vstúpili do 21. storočia ako trinásť súrodencov, ktorí spravujú každý osobitne svoj diel kedysi spoločného dedičstva. Sú to pochopiteľne veľmi rozdielni súrodenci, no predsa sú vždy rodina. Čo majú teda stále spoločné?

(Pokračovanie)

Reklama

Maroš Puchovský

(Text je súčasťou knihy „Vojenské bratstvo Slovanov“, ktoré vydala Žilinská prvá obchodná v r. 2020.)

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:25

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča sa podľa exit pollu zrejme stala víťazom stredajších parlamentných volieb. V 151-člennom parlamente by mala podľa prieskumu 58 mandátov. Na druhom mieste skončila so 44 mandátmi stredo-ľavicová koalícia Rieky spravodlivosti, ktorú vedie Sociálnodemokratická strana prezidenta Zorana Milanoviča. Správu priniesla agentúra HINA.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke voliči volia vo volebnej miestnosti v Záhrebe počas parlamentných volieb v Chorvátsku v stredu 17. apríla 2024
Včera 20:24

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:23

Ceny ropy klesli v stredu o takmer 3 %, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 87,50 USD za barel (159 litrov). Výrazne sa pod to podpísali najnovšie informácie o prudkom zvýšení ropných zásob v USA, ako aj slabšie ekonomické údaje z Číny, než sa čakalo. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Včera 20:22

Zásoby ropy v Spojených štátoch pokračovali v minulom týždni vo výraznom raste, pričom rozsah rastu prekonal odhady zhruba dvojnásobne. Výsledkom je objem zásob, ktorý je pre súčasné obdobie roka takmer už na úrovni 5-ročného priemeru. Informoval o tom portál RTTNews.

Včera 20:19

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že do polovice júla dostane od americkej spoločnosti Boeing 40 lietadiel. Povedal to v stredu šéf aerolínií Michael O’Leary, ktorého citovala agentúra Reuters.

Včera 20:10

Vo finále Slovnaft Cupu sa stretnú futbalisti dvojnásobného obhajcu trofeje FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok.

Trnavčania zvládli stredajšiu semifinálovú odvetu, keď po domácom víťazstve 1:0 remizovali na ihrisku FK Železiarne Podbrezová 0:0 a v stredu 1. mája o 15.00 h v Košiciach sa pokúsia získať domáci pohár tretíkrát za sebou.

Včera 19:57

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov otvorili domáci Turnaj piatich krajín v Poprade prehrou. V stredajšom prvom zo štyroch zápasov na podujatí podľahli českým rovesníkom vysoko 2:7. Oba góly Slovenska zaznamenal útočník Lukáš Klečka.

Včera 19:08

Švédsky parlament schválil v stredu návrh zákona, ktorým sa zníži vek potrebný na tzv. právnu zmenu pohlavia, a to z 18 na 16 rokov. Informovala agentúra AP.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú na zmenu pohlavia naďalej potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, ošetrujúceho lekára, aj príslušného zdravotného úradu.

Nebude sa však už vyžadovať, aby mali stanovenú diagnózu tzv. rodovej dysfórie, čím sa lekársky označuje nesúlad medzi skutočným pohlavím a pociťovanou rodovou identitou človeka.

Včera 19:06

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu navštívila Tunisko a stretla sa s tamojšími predstaviteľmi, s ktorými diskutovala o “novom prístupe” k nelegálnej migrácii aj o ekonomickej spolupráci s Tunisom. Informovala agentúra AFP.

Meloniová sa v Tunise stretla s tamojším prezidentom Kaísom Saídom, ktorý v utorok po schôdzke s národno-bezpečnostným tímom prisľúbil, že Tunisko nebude centrom ani miestom pre odchod migrantov zo subsaharskej Afriky.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na návšteve Tuniska
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová a tuniský prezident Kajs Saíd počas stretnutia v Tunise
Včera 18:57

Najväčší odborový zväz v Grécku, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE), zorganizoval na stredu rozsiahle štrajky. Trajekty nepremávali, verejná doprava bola narušená a niektoré štátne nemocnice v Aténach i v iných mestách fungovali iba s núdzovým počtom personálu. Informovala o tom agentúra AP.

Na čele štrajkov stojí GSEE a jej cieľom je návrat k právam na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené pred viac ako desiatimi rokmi počas vážnej finančnej krízy.

Včera 18:29

Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa uskutoční v piatok. Zelenskyj by mal rokovať s ministrami obrany členských krajín Aliancie, oznámil v stredu jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Včera 18:28

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v stredu večer miestneho času západ Japonska. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami však vydané nebolo, informovala televízia NHK World.

Včera 18:25

Predsedníčkou ruského najvyššieho súdu sa v stredu stala spolužiačka ruského prezidenta Vladimira Putina z vysokej školy, 70-ročná Irina Podnosovová. Informovala o tom agentúra DPA.

Kritici ruského prezidenta sa dlhodobo sťažujú na rodinkárstvo či časté zvýhodňovanie známych v rôznych funkciách, ktoré podľa nich šéf Kremľa využíva na udržanie svojej moci.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali