„Blokovanie pľúc nášho klienta po dobu 16 minút, to nie je normálne,“ cituje belgická agentúra Belga právnika Lennerta Dierickxa, ktorý zastupuje rodinu zosnulého Slováka. Miestne médiá to prirovnávajú k smrti Georgea Floyda, ktorému v máji 2020 policajt kolenom tlačil na hruď napriek výzvam, že nemôže dýchať. Jeho smrť vyvolala v Spojených štátoch aj inde vo svete veľké protesty za práva černochov.
Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby a medzi krajinami cestoval pravidelne. Dovtedy problémy nemával, no vo februári 2018 sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.
Policajti ho odviedli do záchytnej cely na letisku, kde udieral hlavou do steny, až začal krvácať. Vtedy polícia zasahovala znovu. Po tomto zásahu Slovák utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral. Prípad však doteraz nie je súdne uzavretý a miestne noviny Het Laatse Nieuw sa dostali k záberom, ktoré ukazujú nešetrné zaobchádzanie s Chovancom v letiskovej väzbe.
Vdova po slovenskom občanovi Henrieta pre spomenuté periodikum uviedla, že vyšetrovanie podľa nej trvá príliš dlho. Minister spravodlivosti Geens však povedal, že ho spomalila pandémia koronavírusu. Obhajoba navyše požiadala o ďalšie vyšetrovacie úkony. “Chcem vedieť, čo sa stalo a prečo sa polícia takto správala,” vyhlásila manželka Jozefa Chovanca pre Het Laatse Nieuw, jej slová citoval web BBC News. Členovia rodiny nepoznajú dôvod správania u zosnulého príbuzného. Pitva však odhalila, že nebol pod vplyvom drog ani alkoholu. “S mojím manželom sa, zdá sa, niečo dialo. Necítil sa dobre, ale polícia ho celú noc ignorovala. Keď policajti zbadali krv, mali mu dať prvú pomoc. Namiesto toho na ňom sedeli a nemohol poriadne dýchať,” dodala.