Slováci na rozdiel od Čechov zmenili svoj názor na rozpad ČSFR

Slováci na rozdiel od Čechov zmenili svoj názor na rozpad ČSFR

Bratislava 27. decembra (TASR) – Strach z negatívneho vývoja nahradil pocit spokojnosti z väčšieho množstva šancí na vlastnú realizáciu. Aj takto hodnotia sociológovia zmenu, ktorou prešli Slováci v priebehu 20 rokov od rozdelenie bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). V hodnotení rozpadu ČSFR zmenila väčšina vtedajších odporcov svoj názor. V Českej republike naopak väčšina ľudí, ktorí s rozdelením nesúhlasila, svoj postoj ani po dvadsiatich rokoch nezmenila.

Novembrový prieskum Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a agentúry FOCUS ukázal, že ak v roku 1992 rozdelenie ČSFR neschvaľovalo dve tretiny Slovákov (66 percent), v súčasnosti takmer identické percento ľudí na Slovensku (65 percent) vtedajší rozpad spoločného štátu schvaľuje.

Podľa sociológa Ivana Dianišku je vysvetlením to, že pred dvadsiatimi rokmi hodnotila rozpad negatívne najmä skupina ľudí s vyšším vzdelaním, v plnej ekonomickej sile. "Práve táto skupina si v samostatnom Slovensku našla priestor na realizáciu svojich schopností a možnosť profesionálneho i osobnostného rastu," uviedol pre TASR Dianiška. V prípade spoločného štátu by na to podľa Dianišku nedostali rovnakú príležitosť. "Český živel bol predsa len dominantnejší, nielen kvantitatívne, ale aj kvalitatívne, Česi mali prevahu vzdelanostne, kvalifikačne i tým, že mali väčší životný „drive“."

Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) pripomenula, že rozpad sprevádzali vo väčšine slovenskej spoločnosti obavy. "Ľudia nevedeli čo to bude znamenať pre ich každodenný život, prevažovalo presvedčenie, že samostatné Slovensko to ekonomicky neutiahne, navyše ľudia spoločný štát vnímali ako svoju vlasť," poznamenala Bútorová. Dôvodom obratu chápania a hodnotenia rozpadu spoločného štátu je preto podľa Bútorovej práve to, že sa pesimistické až katastrofické príčiny ohľadom ekonomiky i politického režimu napokon nepotvrdili. Navyše, Slováci si na svoj štát zvykli. "Pochopili, že aj keď je samostatný štát možno nechcené dieťa, je to naše dieťa, a treba z neho vychovať čo najlepšieho človeka, teda čo najlepšiu krajinu."

Reklama

Česi naopak nevedia zabudnúť na to, že rozpad spoločného štátu bol dohodou politikov bez účasti verejnosti. Podľa sociológa Ivana Gabala je to jeden z faktov, prečo väčšina Čechov, ktorí pred 20 rokmi nesúhlasili s rozpadom spoločného štátu (59 percent) na svojom názore zotrváva aj v súčasnosti (44 percent). Druhým faktom, ktorý sa podpisuje pod naďalej odmietavé stanovisko väčšiny bývalých odporcov rozdelenia je podľa Gabala hospodársky vývoj v oboch krajinách. "Keďže Slovensko za pár rokov zmazalo svoju nižšiu hospodársku výkonnosť oproti Česku, prakticky zlikvidovalo pôvodný argument, že je brzdou hospodárskej prosperity," uviedol Gabal.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali