Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SKCH Mária Hvozdíková, charita víta schválenie Globálneho kompaktu o bezpečnej, riadnej a legálnej migrácii, domnieva sa však, že Slovensko by získalo viac, ak by v prípade dohody o migrácii spolupracovalo s medzinárodnou komunitou.
„Veríme, že v budúcnosti ochotnejšie pristúpime k dialógu a aktívnejšie prijmeme zodpovednosť za našich občanov odchádzajúcich do zahraničia, i za ľudí, ktorí prichádzajú žiť na Slovensko. Zabúda sa na to, že aj oni našu krajinu rozvíjajú a robia lepšou. Naším východiskom by nemal byť strach, ale dôvera v to, že spoločne dokážeme vytvárať podmienky, ktoré prispejú k bezpečnej migrácii prospešnej pre všetkých,“ uviedol generálny sekretár SKCH Erich Hulman.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov sa SKCH pripája k oficiálnemu stanovisku organizácie Caritas Europa a Caritas Internationalis. Medzinárodný dokument OSN považujú charitné organizácie za dobrý nástroj pre jednotlivé vlády, s ktorým môžu posilniť kontrolu nad ľudskou mobilitou.
Prezident Caritas Europa Luc van Looy v tlačovom vyhlásení vyzýva všetky signatárske krajiny, vrátane členských štátov EÚ, aby začali realizovať globálny kompakt o migrácii – “vynikajúci nástroj, ktorý vládam umožňuje posilniť kontrolu nad ľudskou mobilitou, zdôrazňuje výhody migrácie a znižuje potenciálne obavy a výzvy, ktoré s ňou súvisia“.
Podľa prezidenta Caritas Internationalis kardinála Luisa Antonia Gokima Tagla prijatie a implementácia Globálneho kompaktu o bezpečnej, riadnej a legálnej migrácii bude dôležitým krokom pre vlády v boji proti rastúcej stigmatizácii v súvislosti s migráciou a podpore zachovania ľudskej dôstojnosti a práv.
“Vo svete, ktorý sa usiluje o to, aby prijal svoju globalizovanú identitu, bude globálny kompakt znamením spolupráce a jednoty, ktorá ponúkne ďalekosiahlu nádej pre našu spoločnú budúcnosť,” dodal.
Viac ako 160 krajín 10. decembra schválilo v marockom Marrakéši na medzinárodnej konferencii na najvyššej vládnej úrovni globálny migračný kompakt. OSN chce dokumentom zlepšiť medzinárodnú spoluprácu štátov v oblasti migrácie ľudí. Migračný pakt nebol prijatý jednohlasne, odmietla ho napríklad Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Spojené štáty americké, Austrália, ale aj Slovenská republika.
Podľa manažéra humanitárnej pomoci SKCH Huga Glossa téma globálneho kompaktu v slovenskej spoločnosti silno zarezonovala, nebola však podstatou konštruktívneho dialógu. „Boli sme svedkami toho, ako verejný diskurz ovládol skôr strach než vecné argumenty a následne sme premeškali príležitosť pripojiť sa ku krajinám, ktoré dohodu o spolupráci na riešení migrácie prijali,“ konštatuje Gloss.
Podľa Caritas Europa a Caritas Internationalis dáva globálny migračný kompakt krajinám návod, ako pristupovať k migrácii spoločne s ohľadom na ľudské práva, ako riešiť naliehavé otázky ako bezpečné a legálne migračné cesty, príspevok migrantov k rozvoju, boj proti obchodovaniu s ľuďmi či pracovné zneužívanie.
Na globálny kompakt OSN reagoval nedávno aj pápež František. Najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi dúfa, že medzinárodná komunita bude konať so „zodpovednosťou, solidaritou a súcitom voči tým, ktorí z rôznych dôvodov opúšťajú svoje krajiny“. Slovenská katolícka charita, podľa slov jej generálneho sekretára Ericha Hulmana verí, že takéto hodnoty prijme aj slovenská vláda a verejnosť.