Skvelý a dôležitý objav: Digitálne informácie uložené do baktérie

Skvelý a dôležitý objav: Digitálne informácie uložené do baktérie

Boston 27. júla 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)

 

Zatiaľ ukladáme dáta na elektronické pevné disky. Ich kapacita síce stále rastie, ale nestačí držať krok s enormne narastajúcim množstvom nových dát. Vedcom z Harvard Medical School v Bostone sa teraz podarilo po prvý raz uložiť v digitálnej forme fotky do živých buniek. Je to doslova revolučný objav.

Ilustračné foto

Ako je také niečo možné a na akom princípe sa to dá realizovať?

Reklama

Umožňuje to DNA. Evolúcia ju zdokonaľovala počas niekoľko miliard rokov a DNA je schopná v sebe „uskladniť“ kompletný genóm človeka. Čo je inými slovami suma všetkých aspektov genetickej konštrukcie každého človeka – všetky informácie o tom, ako ho treba „postaviť“. A to je zakódované v každej bunke nášho tela.

A je to nepochybne obrovské množstvo dát. Napriek tomu je kapacita ukladania dát v DNA v tomto prípade len minimálne využitá.

Reklama

Ak ju v budúcnosti dokážeme optimálne využívať, tak už nikdy nebude problém s ukladaním dát.

 

Jediný gram materiálu DNA dokáže nahradiť 200 000 bežných pevných diskov, aké sú v našich počítačoch

Pre úhrnné množstvo všetkých digitálne uložených informácií na svete by vystačilo približne len tisíc kilo materiálu DNA.

Ďalšou dôležitou prednosťou takto uložených dát je enormná stabilita, čo o našich pevných diskoch neplatí. Tie vydržia približne desať rokov. Informácie uložené v DNA ostanú, naproti tomu, zachované státisicky rokov. Vedci mohli vyčítať napr. z kostí mamutov, starých niekoľko desaťtisíc rokov, všetky ich genetické informácie. Teoreticky by na ich základe bolo možné „zobudiť“ a privolať do života toho mamuta, ktorého genetický kód vedci znova „vyčarovali“.

Reklama

Vedcom sa podaril skvelý „husársky kúsok“:

 

Dokázali, že DNA je vynikajúci biologický “pevný disk“, s časovo fakticky neobmedzenou dlhodobosťou zachovania uložených informácií

Ich objav však neprišiel zo dňa na deň. V tomto smere sa totiž bádalo už viac ako 25 rokov. V súčasnosti je možné vyrobiť relatívne malé kúsky DNA a kódovať v nich texty i fotky.

 

Reklama

Vedecký tím z bostonského Harvardu sa už dostal aj ďalej a podarilo sa mu ako prvému použiť organickú hmotu ako „pevný disk“

Využil na to bunky baktérií hrubého čreva. Vedci to dosiahli pomocou špeciálnych genetických nožníc (písal som o nich už dávnejšie a podrobne na inom mieste) tzv. Crispr-Cas metódou, podľa ktorej dostali aj meno. Informácie, ktoré do bunky vložili, je možné ľubovoľne mnohokrát z jadra bunky aj odvolať.

 

A práve toto je obrovská senzácia a fungovanie biologického „pevného disku“ je tak zaručené

Pochopiteľne, že to všetko je ešte len začiatok celého dlhého procesu skúmania, kým sa všetko zrealizuje aj v praxi a stane sa bežnou záležitosťou všeobecného používania.

V každom prípade sa zrodil do sveta techniky a či biologickej techniky nový odbor: Ukladanie dát v DNA.

Roman Bednár

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

18:23

Osemnásťročná žena bola v piatok zranená pri útoku nožom v meste Ramla v strednom Izraeli juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla polícia.

18:20

Rumunský súd v piatok schválil začatie pojednávania s kontroverzným influencerom Andrewom Tateom a jeho bratom Tristanom v kauze obchodovania s ľuďmi. Dátum však zatiaľ nestanovil.

18:04

Poľskí colníci zablokovali výjazd Ukrajincov, ktorí na Ukrajinu privážajú približne 20 áut, vrátane áut pre potreby ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa internetových správ škandál vypukol na hraničnom priechode Zosin-Ustilug.

18:03

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyjadril nádej, že ruský prezident Vladimir Putin nebude taký šialený a nezaútočí na Severoatlantickú alianciu (NATO). Povedal to v piatok počas živého streamovania na sociálnych sieťach.

17:56

Pápež František sa zúčastní na pracovnom zasadnutí o umelej inteligencii, ktoré sa uskutoční v júni na summite G7 v Taliansku. Informovala o tom v piatok talianska premiérka Giorgia Meloniová a dodala, že vôbec prvýkrát v histórií sa pápež zúčastní na takýchto stretnutiach v rámci G7.

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

17:06

Novinári talianskej verejnoprávnej spoločnosti RAI plánujú 6. mája vstúpiť do 24-hodinového štrajku na protest proti snahám vlády zasahovať im do práce a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Oznámilo to v piatok odborové hnutie USIGrai.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali