Chceli rozhovormi s týmito väzňami vyskúmať a stanoviť špecifický osobnostný profil islamistického teroristu. Dvadsať teroristov, medzi nimi jeden z IS, bolo ochotných so sestrami hovoriť. Sestry chodievali pravidelne do väzenia a viedli s nimi hodinové rozhovory. Postupne si získali ich dôveru a niektorí z nich sa im otvorili úplne. Sestry tak zozbierali materiál pre dvadsať rôznych story, v ktorých ale bolo niekoľko vecí, ktoré boli všetkým spoločné.
Zdôraznili, že ku všetkým pristupovali s rešpektom a počas rozhovorov nemali make up a na hlavách mali šatky, aby radikálnych islamistov neprovokovali, keďže sú moderné ženy, ktoré sa nápadne obliekajú a výrazne šminkujú.
Veľmi ich však zarazilo, keď zistili, že ani jeden z nich nemal dobré znalosti o islame. Všetci títo teroristi vedeli len to, čo ich naučili samozvaní radikálni kazatelia a nikdy nemali kontakt s vyštudovanými učencami islamu. Samozvaní kazatelia im do hlavy nasadili o islame len to, čo mohli využiť pre ich zradikalizovanie.
V priebehu detstva všetkých dvadsiatich existovali veľké podobnosti. Žiadny z nich nepochádzal z normálnych pomerov a nemal šťastné detstvo. Otcovia ich pravidelne mlátili a týrali. Otec jedného teroristu ho trestával tak, že zhasínal cigarety na jeho predlaktiach, ktoré boli plné zjazvení. Iný z ich otcov bojoval v brutálnej občianskej vojne v Libanone, ktorá tam pred niekoľkými rokmi zúrila. Jeho syn musel už ako osemročný čistiť zbrane a zbierať kusy roztrhaných ľudských tiel.
Všetci si neskôr našli nové idoly otcov. Sestrám pri rozhovoroch menovali viaceré “idoly”, ako Usama bin Ládin, Abu Bakr al-Baghdadi, či rôznych vodcov teroristického IS. Potom našli psychicky narušení mladíci svoj nový domov v teroristických islamistických skupinách.
Mladé psychologičky nedávno založili spolok, v ktorom ukazujú mladíkom a mladým mužom, ktorí prepadli islamizmu, nové cesty, ako možno pozitívne naplniť svoj život. Ich cieľovou skupinou sú Libanonci a deti sýrskych utečencov v Libanone. Vo svojej práci zameranej na “záchranu duší” pred islamistickým terorizmom sa chcú koncetrovať aj na internetovú propagandu svojich zámerov a plánov.
Dvaja z väzňov, s ktorými viedli rozhovory, im povedali, že islamisti hľadajú nové obete predovšetkým v internete. Dokonca aj vo väzení boli odsúdení islamisti schopní ďalej realizovať cyber-džihadizmus.
Hoci vo väzení nie sú mobilné telefóny dovolené, mali ich všetci väzni. Najvyššie postavení islamisti mali dokonca aj laptop. Sú veľmi dobre organizovaní a prefíkaní. Keď prídu k nim strážcovia, tak všetko zmizne v tajnej skrýši.
Jeden z dvadsiatich odsúdených, ktorého sestry vo väzení pravidelne navštevovali, bol medzičasom prepustený z väzenia. Aj potom ostal s nimi v kontakte. Zoznámil ich aj so svojou rodinou a im sa podarilo nájsť pre neho prácu a netrvlo dlho a sa úspešne integroval do normálneho života. Niečo také je pre sestry tou najkrajšou odmenou.
Roman Bednár