Branislav Škripek jednoznačne povedal: “Návrh, o ktorom diskutujeme vnímam ako krok správnym smerom. Členské štáty by mali mať možnosť zakázať pestovanie GMO na svojom území. Som zástancom subsidiarity. Výsledkom tejto diskusie musí byť vyššia informovanosť občanov, lebo majú mať právo rozhodnúť o osude GMO na území ich štátu.”
Poukázal na možné riziká konzumácie plodín s GMO: “Nepoznáme stále zdravotné riziká spojené s konzumáciou takých potravín, lebo štúdie o ich škodlivosti sú stále spochybňované. Aby občania poznali pravdu, potrebujeme relevantnú diskusiu na odbornej úrovni v ktorej budú mať priestor zástancovia aj odporcovia GMO.”
Informácie a relevantné výskumy o škodlivosti stále chýbajú a tak vzniká priestor na rôzne špekulácie. “Občania bez dostatku informácií o GMO majú veľkú nedôveru a obavy spojené s konzumáciou GMO potravín,” ďalej zdôraznil slovenský europoslanec.
GMO a TTIP
Na záver svojho príspevku sa Škripek zmienil aj o Transatlantickej dohode a iných postojoch v politike voči GMO medzi USA a EÚ. “Upozorňujem na rozdielnosť postojov ku GMO v EÚ a USA v súvislosti s negociáciami o TTIP (Transatlantic Trade and Invest Partnership). V USA sú GMO povolené, v EÚ sú prísne regulované. Sporné otázky je potrebné vyriešiť, tak aby na to nedoplatila EÚ. Slobodné rozhodnutie občanov členských štátov a ich právo na relevantné informácie považujem za spoločný cieľ, ktorý by nás mal zjednocovať,” povedal na záver slovenský europoslanec Branislav Škripek.
Návrh smernice bol v pléne Európskeho parlamentu schválený a členské krajiny môžu zakázať pestovanie GMO plodín na svojom území. Za návrh hlasovalo 480 poslancov, 159 bolo proti a 58 sa zdržalo hlasovania.
Informácie redakcii poskytla Elena Burešová.