Škótska premiérka Nicola Sturgeonová vyzýva k novému referendu o nezávislosti. Hlasovanie by sa malo konať na konci roka 2018 alebo začiatkom roka 2019, kedy sa predpokladá, že budú známe podmienky pre vystúpenie Británie z Európskej únie (EÚ), povedala Sturgeonová v pondelok. V roku 2014 ešte argumentovala proti odtrhnutiu od Spojeného kráľovstva a tiež v referende EÚ vlani v lete Škótsko hlasovalo ako Severné Írsko, zväčša proti odtrhnutiu od Británie. Avšak Spojené kráľovstvo hlasovalo s nepatrnou väčšinou za vystúpenie z EÚ. Podľa odhadov Reuters by však brexit mohlo viesť k rozpadu Spojeného kráľovstva.
Výsledok je však už neistý, pretože EÚ sa výrazne zmenila od britského referenda. Očakáva sa, že do začiatku roka 2019 vznikne viac nezhôd a Škóti by mohli prehodnotiť svoje rozhodnutie prvého referenda. Prieskumy ukázali, že vo Veľkej Británii počet priaznivcov odtrhnutia má po referende tendenciu stúpať.
Predovšetkým apokalyptické predpovede priaznivcov zotrvania v EÚ sa doteraz nenaplnili, práve naopak: po rozhodnutí o vystúpení Británii z EÚ v júni minulého roka očakávali mnohí odborníci rýchly ekonomický pokles. Avšak hrubý domáci produkt v roku 2016 rástol o 1,8 percenta – spomedzi siedmich hlavných priemyselných vyspelých krajiny malo väčší rast len Nemecko. Existuje predbežný dôkaz, že nálada spotrebiteľov mierne klesá tvárou v tvár rastúcej inflácie. Po referende libra padla, čo spravilo dovoz drahším, a tým sa zvýšila inflácia.
Británia revidovala svoje prognózy rastu pre najbližšie tri roky mierne nadol. Hrubý domáci produkt v roku 2018 porastie namiesto v novembri očakávaných 1,7 percenta len na 1,6 percenta, ako uviedol minister financií Philip Hammond minulú stredu. Pre 2019 bola prognóza znížená na 1,7 percenta a v roku 2020 na 1,9 percenta z pôvodných 2,1 percenta. Pre tento rok však bola prognóza zvýšená až na 2,0 percenta.
Sturgeonová povedala, že požaduje pre Škótsko príležitosť, aby získali svoju vlastnú dohodu s EÚ. Referendum o nezávislosti Škótska musí byť povolené parlamentom v Londýne, v ktorom má väčšinu konzervatívna premiérka Theresa Mayová. V poslednej dobe Mayová obviňuje Škótsku národnú stranu, že svojím dopytom po nezávislosti obetujú nielen Veľkú Britániu, ale aj Škótsko.
Očakáva sa, že britský parlament schváli právny základ pre brexit v najbližších niekoľkých dňoch. Potom môže byť formálne začatý proces odstúpenia od zmluvy. Očakáva sa, že rokovania budú trvať najmenej dva roky.