Bratislava 1. januára (TASR) – Slovenská republika bude mať v Ríme svoj historický ústav. Ustanovuje to zákon, ktorý dnes nadobudol účinnosť.
Slovenský historický ústav (SHÚ) bude rozpočtovou organizáciou štátu s napojením na rozpočet Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Sídliť bude v Bratislave, výskumné pracovisko v Ríme.
SHÚ sa bude venovať vedecko-výskumnej a vydavateľskej činnosti, systematicky bude skúmať archívne materiály a historické knižné fondy so vzťahom k Slovensku a Slovákom. Náplňou jeho práce bude tiež umenovedná činnosť vo verejných a súkromných galériách a múzeách a vydavateľská činnosť s cieľom informovať verejnosť o svojich vedeckovýskumných a iných aktivitách. SHÚ bude spolupracovať s inštitúciami v Ríme, najmä s historickými ústavmi iných štátov na území Vatikánu a na území Talianskej republiky, ale aj s vedeckými inštitúciami na území SR, najmä Slovenskou akadémiou vied, univerzitami a s inými vysokými školami.
Ústav bude tvoriť vedecká rada, rada ústavu a riaditeľ. Vo vedeckej rade majú sedieť odborníci z odborov histórie, archeológie, práva, dejín staroveku a stredoveku, moderných a cirkevných dejín, archívnictva a knihovníctva. Spôsob navrhovania členov vedeckej rady bude mať na starosti minister školstva. Nominácie môžu podávať ministri zahraničných vecí, kultúry, šéf Slovenskej akadémie vied, riaditeľ Slovenského národného archívu a dekani filozofických fakúlt so sídlom na území SR.
Radu ústavu budú tvoriť riaditeľ SHÚ, riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme a tajomník SHÚ.
Štatutárnym orgánom ústavu je riaditeľ. Navrhovať ho má minister školstva, schvaľovať vedecká rada nadpolovičnou väčšinou všetkých jej členov. Zákon rieši aj odvolanie riaditeľa či člena vedeckej rady. O funkciu by mohli prísť pre právoplatné odsúdenie za trestný čin alebo ak najmenej šesť mesiacov nevykonávali svoju funkciu. SHÚ by mal hospodáriť s vlastným rozpočtom, majetkom štátu a darmi.
Zákon o vytvorení SHÚ v Ríme parlament schválil na návrh poslancov Smeru-SD Otta Brixiho a Antona Martvoňa a kresťanského demokrata Jozefa Mikloška. Predkladatelia dôvodili, že tento zákon a podpora činnosti SHÚ sú potrebné nielen z hľadiska vedy, ale aj perspektívy národných a štátnych záujmov SR, keďže všetky okolité štáty majú v Ríme podobné ústavy, ktoré vyvíjajú aktívnu výskumnú, publikačnú a kultúrno-diplomatickú činnosť.
Zákon musel schvaľovať parlament na dvakrát, keďže po prvom prijatí v pléne NR SR v marci 2013 ho vetoval prezident SR Ivan Gašparovič. Ten síce zriadeniu SHÚ vyjadril podporu, no návrh zákona podľa neho nespĺňal potrebné legislatívne náležitosti. Napriek tomu, že prezident sformuloval konkrétne pripomienky, parlamentu zákon vrátil ako celok. Poslanci ho teda mohli alebo neschváliť, alebo odobriť v pôvodnom znení. Parlament ho napokon na konci apríla aj napriek vetu prezidenta opätovne schválil.