Bratislava 3. januára (TASR/HSP – Foto:TASR)
Pedagógovia nechápu: Keď Čaplovič nepomáha, nech aspoň neškodí
Učiteľov sa dotkli slová ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD) o tom, že majú veľa prázdnin a mali by si ceniť tieto benefity. Šéf rezortu to povedal v rozhovore pre TASR. Okrem iného tiež vyhlásil, že v roku 2011 mali učitelia priemerné odmeny asi 700 eur.
Pedagógovia, ktorí sa zapojili do štafetového štrajku, svoje výhrady voči ministrovým vyjadreniam napísali v otvorenom liste. Od Čaploviča žiadajú vysvetlenie na päť základných otázok.
V liste učitelia píšu, že väčšina z nich sa k spomínanej koncoročnej odmene ani zďaleka nepriblížila, v niektorých školách podľa nich nedostali žiadne odmeny. “Žiadame Vás, aby ste sa z titulu Vašej právomoci pozreli, kde sa tieto peniaze stratili, respektíve kto ich reálne dostal ako odmenu,” napísali pedagógovia Čaplovičovi. Myslia si, že by bolo ústretové zverejniť aj výšku ministrových odmien.
Minister by mal vedieť, že nemajú prázdniny, ale čerpajú dovolenku
“Je pre nás smutné, až zarážajúce, že sa aj Vy podieľate na šírení lacného postkomunistického mýtu o učiteľských prázdninách. Ako bývalý pedagóg a prvý muž slovenského školstva by ste mohli vedieť, že učitelia nemajú prázdniny, ale dovolenku, resp. náhradné voľno,” uviedli ďalej v liste učitelia. Okrem toho sú podľa vlastných slov diskriminovaní tým, že si musia brať dovolenky v čase, keď sú najdrahšie zájazdy, prípadne, keď to osobne nepotrebujú. Dodali, že počas letných prázdnin si napríklad musí učiteľ čerpať dovolenku, ktorá je v priemere šesť týždňov a ostatné dni musí chodiť do práce, pričom žiaci majú prázdniny deväť týždňov. “Mnohí učitelia na to, aby si túto ‘dovolenku’ počas leta mohli dovoliť, musia počas roka ‘zadarmo’ suplovať za chýbajúcich kolegov, aby si našetrili dostatok náhradného voľna,” doplnili učitelia. Od Čaploviča žiadajú vysvetlenie, o akých benefitoch oproti iným zamestnancom hovorí.
Predražená Planéta vedomostí vyjde nazmar, ak niet počítačov
Pedagógovia ministrovi vyčítajú, prečo rozhodol o zakúpení licencie na digitalizované učivo Planéta vedomostí za takmer šesť miliónov eur a nevyriešil podľa nich hlavný a skutočný problém “zaspatej digitalizácie školstva”, ktorým je zabezpečenie štandardného množstva počítačov štandardnej kvality na všetkých školách. “Škola, ktorá má staré počítače, navyše ich má nedostatok a je často nútená používať neaktuálne operačné systémy (dokonca načierno), bude určite Planétou vedomostí ‘nadšená’,” napísali učitelia.
Pedagógom sa nepáči ani to, že osemročné gymnáziá mali prísť od 1. januára o časť peňazí, keďže sa vláda rozhodla o znížení normatívu pre prvé štyri ročníky osemročných gymnázií. Okrem toho sa pýtajú aj na viaceré výdavky na ministerstve. Otvorený list môžu učitelia na webe www.changenet.sk podporiť aj elektronickým podpisom.