Bratislava 20. novembra (TASR) – Cirkevné a súkromné školy sa odmietajú zapojiť do štrajku a vydávajú sa vlastnou cestou. Spúšťajú Petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva. Po vyzbieraní 100.000 podpisov od občanov sa chcú obrátiť priamo na poslancov Národnej rady SR, aby zmenili zákony o odbornom vzdelávaní a financovaní škôl a školských zariadení, ktoré parlament novelizoval v septembri tohto roka. Podľa zástupcov cirkevných a súkromných škôl sú totiž tieto novely diskriminačné a môžu dokonca viesť k ich zániku.
Prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska Saskia Repčíková hovorí, že spustená petícia rieši viac problémov ako štrajk, ktorý sa zameriava hlavne na zvýšenie platov školských zamestnancov a viac prostriedkov do školstva. „To, ako sa tie prostriedky rozdeľujú, ako sa s nimi hospodári, to je predmetom legislatívy a tá je dnes nastavená zle,“ podčiarkla. Petícia sa bude šíriť nielen na súkromných a cirkevných, ale aj na verejných školách. Pôjde o fyzické, nie elektronické zbieranie podpisov. Hoci sa Združenie katolíckych škôl Slovenska k plánovanému štrajku stavia odmietavo, jeho prezident Ján Horecký tvrdí, že učiteľom na cirkevných školách nikto neupiera právo, aby sa doň zapojili. Združenie nepodporilo ani septembrový štrajk, napokon nevyučovali len niektoré cirkevné školy.
Petíciou organizátori požadujú, aby sa poslanci vrátili k prerokovaniu prijatých noviel zákona o financovaní škôl a zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a dali ich do súladu s Ústavou SR a s medzinárodnými zmluvami a dohovormi. Zároveň zákonodarcov žiadajú, aby prijali také zákony, ktoré zabezpečia adekvátne navýšenie miezd pre všetkých zamestnancov v školstve, zodpovedajúce náročnosti a významu ich povolania. Rovnako, aby odstránili zo školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými. Poslancov tiež v petícii žiadajú, aby legislatívne zaviazali samosprávy miest a obcí financovať rovnakým spôsobom, spravodlivo, transparentne a adresne všetky školy a školské zariadenia na Slovensku bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.
Súkromné aj cirkevné školy odborárom vyčítajú, že nevyužili všetky zákonné možnosti na to, aby zabránili prijatiu spomínanej školskej legislatívy. Nedávno prijatá novela zákona o odbornom vzdelávaní dáva samosprávnym krajom kompetenciu rozhodovať o počte otvorených tried prvých ročníkov na stredných školách. Súkromné a cirkevné školy považujú za konflikt záujmov, aby o počte novootvorených tried rozhodovali samosprávy, ktoré samy zriaďujú školy. Na základe zmeny zákona o financovaní škôl a školských zariadení zas dostanú prostriedky na financovanie krúžkov všetky obce, a to aj tie, ktoré nemajú centrá voľného času. Peniaze im štát pridelí podľa počtu deti v obci. Tá ich následne má prerozdeliť centrám, ktoré deti navštevujú. Kritici však tvrdia, že samosprávy môžu peniaze využívať na iné účely.
Petíciu spoločne organizuje Slovenská komora učiteľov, Združenie katolíckych škôl Slovenska, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, Združenie občanov miest a obcí Slovenska a rodičia z Iniciatívy rodičov za dobré školy.
Odborový zväz plánuje zatvoriť školy od rána 26. novembra. Ich hlavnou požiadavkou je zvýšenie platov školských zamestnancov v budúcom roku o desať percent. Z nej ustúpiť nemienia. Vláda im v októbri ponúkla päťpercentné zvýšenie, to však odmietli. Do konca týždňa majú ešte rokovať s vládou.
UPOZORNENIE: TASR k správe vydá zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.
maš ed