V dedinke Strážne v Trebišovskom okrese (leží prakticky na maďarských hraniciach, neďaleko Kráľovského Chlmca) sa po prvýkrát na Slovensku objavila nákaza afrického moru ošípaných. V utorok ráno preto mobilná jednotka na likvidáciu zvierat v prípadoch nebezpečnej nákazy v tejto obci utratila všetky ošípané.
Uhynuté zvieratá boli usmrtené elektrickým prúdom a boli na mieste kafilériou zlikvidované. Vzorky krvi aj mäsa idú do laboratória, vrátane vzoriek z mäsa od ľudí, ktorí stihli urobiť zabíjačku a spracovať ju ešte pred návštevou likvidátorov. Za zvieratá z registrovaných chovov dostanú chovatelia od štátu kompenzácie, nelegálni sviniari budú odmenení ináč.
Podľa odborníkov prenos afrického moru ošípaných na človeka, našťastie, v žiadnom prípade nehrozí, nech by bol dotyčný akákoľvek veľká sviňa. A to ani vtedy, ak človek zje mäso z nakazených zvierat. Vírus je však veľmi infekčný a pomerne odolný, takže v mäse, ale aj inde v prostredí dokáže prežiť dosť dlho. Človek preto môže túto chorobu veľmi jednoducho šíriť, napríklad na obuvi, oblečení či potravou.
Tým, že Slovensko je prakticky obkolesené krajinami, kde sa vírus vyskytuje a vzhľadom na vysoké stavy diviačej zveri a intenzívnu dopravu a distribúciu potravín šírenie tejto ničivej choroby je jednoduchšie ako šírenie letného požiaru. V niektorých kontaminovaných potravinách vírus môže prežiť až pol roka, a preto je nebezpečné prasatá kŕmiť zvyškami jedla.
Dôvod, prečo sa takto radikálne pristúpilo k likvidácii všetkých svíň v obci, je pochopiteľný: predstavovali vážne ohrozenie pre ostatné ošípané, ale tiež diviačiu zver v regióne. Tento postup je jediný racionálny spôsob ako riešiť hrozbu afrického moru ošípaných, pretože proti tomuto takmer stopercentne smrteľnému ochoreniu neexistuje žiadna vakcína. Pri dodržaní všetkých postupov je možné chorobu zlikvidovať, tak ako sa to v uplynulých rokoch podarilo v Českej republike. V tomto prípade teda odborníci radia: všetky nakazené svine pozabíjať. Dúfajme, že kompetentné štátne orgány budú postupovať tak ako treba.
Ivan Lehotský