Šimečka: Nám nikto nič nediktuje proti našej vôli, a na všetkých európskych rozhodnutiach sa podieľajú slovenskí zástupcovia

Šimečka: Nám nikto nič nediktuje proti našej vôli, a na všetkých európskych rozhodnutiach sa podieľajú slovenskí zástupcovia

Bratislava 13. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Europoslanec Michal Šimečka (PS) zhodnotil posledný týždeň v europarlamente. Počas jednej z diskusií o tom, či škrtať eurofondy Maďarsku kvôli narušeniu právneho štátu, mu mal oponovať europoslanec Miroslav Číž zo Smeru svojim argumentom, že ide o podobné umlčiavanie odlišných názorov, aké kedysi robil komunistický režim voči disidentom. Šimečka oponuje a argumentuje právnym štátom a demokraciou

Na snímke Michal Šimečka

Tieto slová mali Šimečku “naštvať”aj z toho dôvodu, že paralela medzi EÚ a komunistickým režimom je podľa jeho slov ten “najprimitívnejší populizmus”, ktorý používa už len krajná pravica. A to mal povedať aj Čížovi.

Reklama

“Samého ma táto hádka prekvapila, lebo so slovenskými kolegami a kolegyňami v Európskom parlamente, s výnimkou poslancov za Kotlebovu stranu, vychádzame korektne. A nebránim sa rozumnej polemike o tom, či škrtanie eurofondov v konečnom dôsledku nepoškodí bežných Maďarov a neposilní Orbánovu propagandu,” uviedol v príspevku.

Paralela medzi komunistickou totalitou a Európskou úniu je podľa Šimečku už ale cez čiaru. EÚ vidí ako dobrovoľný zväzok demokratických štátov, ktorý svojich vlastných kritikov, vrátane Maďarska, nielenže neumlčiava, ale im navyše dáva miliardy z vlastného rozpočtu, ktoré má potom Orbán “rozdávať svojim oligarchom, aby sa udržal pri moci a ďalej šíril protieurópsku propagandu”.

Reklama

“Na rozdiel od normalizačného Československa, ktoré bolo vojensky okupované, nám dnes nikto nič nediktuje proti našej vôli, a na všetkých európskych rozhodnutiach sa podieľajú slovenskí zástupcovia, vrátane demokraticky zvolených europoslancov. Nehovoriac o tom, že kým komunistický blok bol priestorom útlaku a centrálne riadeného hospodárstva, odkiaľ ľudia utekali preč, EÚ je vďaka jednotnému trhu a slobode najlepším miestom na život na celej planéte,” tvrdí.

Šimečka dodáva, že pocit, že na názore Slovenska v EÚ nezáleží a o všetkom dôležitom v podstate rozhodujú Nemci a Francúzi, nie je  problémom EÚ, ale našej doterajšej pasivity.

“Aby som končil pozitívne – táto pasivita má svoje medze. Jedným z mojich politických cieľov bolo ukázať, že aj Slováci majú na to, aby riešili tie najzásadnejšie otázky budúcnosti EÚ. A presne to sa darí. Kolegovia z koalície PS/SPOLU Martin Hojsík  Progresívne Slovensko a Michal Wiezik riešia akútne témy životného prostredia, Vlado Bilčík je spravodajcom pre prístupový proces so Srbskom. A tento týždeň rozhodol o tom, akú agendu budem mať za celý Európsky parlament na starosti ja,” dodal na záver Šimečka s tým, že viac prezradí čoskoro a že vládni politici v Maďarsku a Poľsku jeho meno najbližšie roky nebudú počúvať radi.

Číž v reakcii pre agentúru SITA povedal, že zjednocovanie EÚ silou nie je cesta, ktorou by sa mal Európsky parlament (EP) vydať. Podľa neho sa tým umocňuje euroskepticizmus v krajinách s inou hodnotovou orientáciou a prirovnáva takéto praktiky k totalite. “Ja som žil 20 rokov v totalitnom režime a mne ju to pripomína. Skupina ľudí sa vyhlási za nositeľov absolútne správneho názoru a má právo diktovať iným. To sme zažívali 20 rokov. To je vedúca úloha strany, to je článok štyri československej ústavy,” povedal Číž.

Podľa Šimečku v EÚ musia platiť princípy demokracie a právneho štátu, ktoré musia všetci dodržiavať. “Prirovnávať situáciu, že EÚ chce podmieniť čerpanie peňazí dodržiavaním právneho štátu, so Sovietskym zväzom, je prepáčte, ale taký primitívny populizmus. To robí krajná pravica,” reagoval na Číža.

Reklama

Podľa Šimečku by mal hodnotiť kvalitu právneho štátu a demokracie v členských krajinách každoročne panel expertov. Či pôjde o občanmi EÚ volených expertov Šimečka nešpecifikoval.  Pole pôsobnosti novej inštitúcie prirovnal k posudzovaniu rozpočtov členských krajín.

 

Maďarsko, Poľsko a ČR mali odmietnutím migračných kvót porušiť európske právo

Šimečka tvrdí, že Slovensku nikto nič nediktuje. Migračné kvóty však boli diktátom, ktorý Česká republika, Maďarsko a Poľsko odmietli. Následne sa začalo proti týmto štátom konanie, pretože mali porušiť právo Európskej únie. Vo svojom právnom posudku to tvrdí generálna advokátka Súdneho dvora EÚ Eleanor Sharpston. Podľa nej by mal súd rozhodnúť, že dané tri krajiny „nesplnili ich povinnosti vyplývajúce z práva EÚ“.

Členské štáty EÚ sa v roku 2015 dohodli na premiestnení 160-tisíc utečencov z Talianska a Grécka, ktoré sa v tom čase potýkali s prílevom tisícok migrantov. Česká republika, Maďarsko a Poľsko však za dva roky, počas ktorých schéma kvót fungovala, neprijali takmer žiadneho. Európska komisia na krajiny vlani v januári v tejto veci podala žalobu na Súdnom dvore EÚ.

Reklama

Posudok Sharpston nie je právne záväzný. Európsky súdny dvor sa však obyčajne riadi takýmito odporúčaniami.

Tatiana Stará

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali