Americkí genetici zostavili najväčšiu genealogický strom z 13 miliónov ľudí na základe dát portálu pre genealógiu. Prieskumu sa zúčastnilo niekoľko miliónov rodín z Európy a Severnej Ameriky.
We are proud to share that the MyHeritage science team, led by our Chief Science Officer, Dr. Yaniv Erlich, has had a groundbreaking paper published in Science, one of the most influential academic journals in the world https://t.co/3nyW138xiR pic.twitter.com/NCbve2yaQQ
.— MyHeritage (@MyHeritage) 2. marca 2018
Vedci použili databázu portálu na zostavenie genealogického stromu, ktorý mal v čase prieskumu asi 86 miliónov profilov. Najskôr zistili, aké príbuzenské vzťahy spája uvedenej osoby.
Po získaní týchto údajov vytvorili genetici približne 5 miliónov genealogických stromov, z ktorých sa ten najväčší skladal zo 13 miliónov ľudí z 11 generácií, ktoré žili v rokoch 1650-2000.
Tento obrovský strom umožnil vedcom zanalyzovať, ako sa menili ľudia z generácie na generáciu.
Ženy sa napríklad sťahovali častejšie ako muži, ale muži obvykle cestovali ďalej, občas do iných štátov. Bolo to zrejme podmienené ekonomickými faktormi. Vyhľadávanie partnera ovplyvnil rozvoj dopravy: do 1800 rokov si ľudia vyberali z tých, ktorí žili vo vzdialenosti do 8 kilometrov, kdežto v roku 1950 to bolo už 100 km.
Predtým sa malo za to, že sobáše medzi blízkymi príbuznými boli zrušené na začiatku 19. storočia, avšak genealogický strom ukázal, že táto tradícia existovala ešte minimálne 50 rokov.
Autori prieskumu tiež vypočítali, že starnutie len zo 16% závisí od genetických faktorov, všetko ostatné závisí od prostredia a spôsobu života.