Bratislava 8. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Aktualizované 8. februára 2023 o 17:47 h.
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR predložilo na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR rozsiahlu novelu Trestného zákona. Jej súčasťou je nová definícia súhlasu, ktorá sa týka aj trestného činu znásilnenia a iného sexuálneho násilia. Táto zmena má za cieľ jednoznačne potvrdiť, že podmienkou trestnosti nie je aktívne bránenie sa obete. Ak teda páchateľ zneužije bezbrannosť obete na sexuálny útok, ide o trestný čin. A to aj vtedy, ak sa táto obeť slovne, alebo fyzicky nevedela brániť, alebo bola z iného dôvodu pasívna
Napriek uvedenému sa však v médiách šíria nepravdivé informácie (aj od politikov), podľa ktorých akoby zneužitie bezbrannosti ženy, či inej obete sexuálneho násilia, ktorá sa slovne alebo fyzicky nevie brániť, nebolo trestné. MS SR, MV SR a Policajný zbor považujú šírenie takýchto tvrdení za nebezpečnú dezinformáciu, pri ktorej hrozí, že by mohla byť pochopená ako návod na páchanie trestných činov.
Pre odstránenia akýchkoľvek pochybností preto zdôrazňujeme nasledovné:
Ak niekto zneužije bezbrannosť kohokoľvek na sexuálny útok, a obeť sa v dôsledku jej bezbrannosti nevedela slovne, alebo fyzicky brániť, aj tak ide o trestný čin.
Typicky môže ísť o situácie, keď útočník zneužije svoju fyzickú prevahu a obeť zo strachu “zamrzne”, teda nevie klásť aktívny odpor. Rovnako môže ísť o situácie, v ktorých je obeť pod vplyvom alkoholu, alebo iných látok (nerozhoduje, či jej ich podal útočník) a rovnako sa nedokáže brániť. Zdôrazňujeme, že takéto konania sú trestné už podľa platného právneho stavu!
Ministerstvo spravodlivosti SR po diskusiách s Ministerstvom vnútra SR a Policajným zborom napriek tomu pristupuje k precizovaniu právnej úpravy v časti upravujúcej súhlas poškodeného. Súčasťou predloženého návrhu novely Trestného zákona je preto aj nasledovné ustanovenie vo všeobecne časti:
“Za súhlas nemožno považovať, ak poškodený na konanie páchateľa slovne alebo fyzicky nereagoval.”
AIS považuje navrhovanú definíciu znásilnenia za nedostatočnú
Navrhovaná definícia znásilnenia je nedostatočná. Tvrdí to ľudskoprávna organizácia Amnesty International Slovensko (AIS).
“Predkladaný návrh ignoruje názor odbornej a širšej verejnosti a pôvodne predkladanú definíciu znásilnenia založenú na absencii súhlasu nahrádza takou, ktorá je (podobne ako aktuálne platná definícia) založená na dôraze na prítomnosť fyzického násilia alebo jeho hrozby,” uviedla koordinátorka pre kampane a médiá AIS Daniela Mužíková.
Rozhodnutie dočasne povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa nezmeniť definíciu znásilnenia považuje AIS za neprijateľné.
“Amnesty International Slovensko bude spolu s ďalšími organizáciami a kolektívmi aj naďalej pokračovať v snahe o dosiahnutie stavu, keď bude legislatíva aj prax v oblasti ochrany pred sexuálnym násilím a znásilnením na Slovensku orientovaná na účinnú ochranu obyvateľstva,” doplnila Mužíková.
Karas na utorkovej tlačovej konferencii priblížil, že navrhovaná novela Trestného zákona v súvislosti s trestným činom znásilnenia a sexuálneho násilia precizuje situácie, keď nebol udelený súhlas na sexuálny akt.
“Súhlas nemožno považovať za prejavený, ak poškodený na konanie páchateľa slovne alebo fyzicky nereagoval,” uviedol minister.
Rezort zároveň zdôrazňuje, že ak niekto zneužije bezbrannosť kohokoľvek na sexuálny útok, a obeť sa v dôsledku jej bezbrannosti nevedela slovne alebo fyzicky brániť, aj tak ide o trestný čin.