Doprava plynu na území ČR vyrastie na dvojnásobok a krajina sa môže stať centrom európskeho tranzitu. Vyhlásenie je udivujúce – predchádzajúca vláda premiéra Sobotku videla v projekte Severného prúdu 2 hrozbu pre Česko, ešte väčšiu plynovú závislosť na Rusku. Čo je pravda? Získa Česko, alebo stratí stavbou nového plynovodu po dne Baltického mora? O svoj názor sa podelil pre Sputnik prizvaný expert v oblasti energetiky zo spoločnosti ENAS Vladimír Štěpán.
Štěpán: Tu na ministerstve priemyslu došlo k veľkému posunu smerom, že tento plynovod pre ČR prínosom je. A to z toho dôvodu, že cez ČR je vybudovaná tranzitná sústava s kapacitou cez 55 miliárd kubíkov a tak, ako končia jednotlivé kontrakty na tranzit plynu z východu cez ČR, tak táto sústava by bola do značnej miery nevyužitá.
Preto ak by zo západu cez Nemecko nadväzne na Severný prúd 2 tiekol plyn cez ČR, tak je to prínos, podobne ako to, čo sme zažili v 70. rokoch. Ja si to ešte pamätám. Tranzit začal v roku 1973 a bolo to veľkým prínosom nielen ekonomickým, ale tiež to podporuje spotrebu plynu a samozrejme ekológiu.
V Česku je veľký problém s dostavbou jadra – drahé – a obnoviteľné zdroje nesplnili svoju úlohu. Jediné, čo je možné rýchlo využiť na to, aby sa zlepšilo ovzdušie v krajine, ktoré je jedno z najhorších v Európe, je zemný plyn. Vieme, že ruský plyn je veľmi čistý, o tom niet pochýb, takže zanechajme politiku bokom a používajme to, čo by práve tomuto cieľu najviac pomohlo. Samozrejme diverzifikácia, o ktorej sa hovorí, dnes už nie je taký problém, ak by vznikali také námietky.
Prečo bolo uskutočnené vyhlásenie pána Repku práve teraz?
Presne neviem, ale pravdepodobne je to reakcia na to, že Severný prúd 2 sa už začal stavať. To tlačou prebehlo. Boli nejaké protesty Poľska a niektorých ďalších štátov. V otázke tejto výstavby, okolo ktorej bolo toľko diskusií – Česká republika ešte za premiéra Sobotku bola proti tomuto plynovodu – sa teraz objavuje opačný názor zdravého rozumu.
Myslím si, že diskusia o tomto plynovode bude naďalej pokračovať. Poznáme aj stanovisko amerického prezidenta Trumpa, to si myslím, že je ten dôvod. Česká republika sa nijako neidentifikovala, mlčala. Reakcia, povedal by som, bola nutná. Bolo nevyhnutné, aby ministerstvo vyjadrilo nejakým spôsobom svoj názor, a to si myslím, je dobré.
Rusko uviedlo, že ak USA uložia sankcie proti európskym účastníkom projektu, tak samotný Gazprom zaplatí projekt Severný prúd 2. Ale Európska komisia môže uznať túto skutočnosť za nespravodlivú hospodársku súťaž, keďže pravidlá neumožňujú situáciu, kedy ťažba a preprava sú kontrolované jednou stranou. Myslíte, že Európska komisia v tomto prípade projekt zastaví?
Ja si myslím, že to nie je možné. Veď ten plynovod sa už stavia. Severný prúd 1 existuje, tak prečo by nemohol byť Severný prúd 2. Je to prakticky v jednej línii paralelne potrubie, takže neviem, v čom by mal byť problém, pretože to nie je zvýšenie závislosti Európy na ruskom plyne.
Určitý objem plynu, ktorý tiekol z východu, teraz potečie zo západu. Skôr si myslím, že v tom je politika. Je to aj obchodnú záležitosť. Tam figuruje aj prezident Trump, ktorý hovorí, že chce dodávať LNG. Chce ho dodávať aj do Nemecka. Už sa objavila aj správa, že LNG sa bude dodávať do Nemecka o 4 roky. Nemyslím si, že by to niekto z EÚ bral vážne, pretože tých obchodných sporov je viac a na toto v súčasnej situácii EÚ pravdepodobne nebude prihliadať.
Hovorca ministerstva hovorí, že ak by Severný prúd 2 nebol spustený, tak to prinesie zvýšenie ceny plynu pre českých spotrebiteľov. Súhlasíte?
No, tak určite! Ak máte využívané tranzitné potrubia, tak je prevádzka tohto potrubia zaplatená. Ak by tam boli len dodávky pre odberateľov z ČR a títo odberatelia by mali túto kapacitu, tak logicky je nutné zvýšiť ceny plynu pre domácich odberateľov. Nehľadiac na to, že by asi došlo k čiastočnej fyzickej likvidácii tejto kapacity. Čo tiež stojí miliardy korún.
Myslíte si, že Severný prúd 2 vznikne?
Ja si myslím, že o tom nie je pochýb. Neviem, kto by ho mal zabrzdiť.
Európska komisia…
Ja si myslím, že to, čo hovorí Európska komisia, nebude až také dramatické. Ja to beriem už ako určitý fakt. Vieme, že aj Holanďania dnes potrebujú ruský plyn. Cez ČR sa dopravuje plyn do Bavorska. To je odrezané od ostatných častí Nemecka. Tam sa zatvárajú jadrové elektrárne, zatvárajú sa bane na uhlie. To sa musí niečím nahradiť. Tá trasa Severného prúdu cez Českú republiku je celkom zásadný plynovod. To je zásobovanie časti západnej Európy, to je zásobovanie Nemecka. A následne cez ČR ďalej na tie štáty, ktoré nadväzujú na východ a na juh Európy. Tam je skutočne ideálne riešenie to, aby sa využila existujúca tranzitná sústava, pretože všetkých to bude stáť minimálne peniaze.
V sústave ČR už dnes prebiehajú reverznej toky, kadiaľ už plyn tečie. Nie je nijako ekonomicky nákladné, aby sa plyn obrátil v smere zo západu na východ a potom sa využila existujúce slovenská tranzitná sústava. Tá môže dodávať aj smerom na Baumgarten a pokračovať ďalej. V podstate je to aj zvýšenie bezpečnosti. Ja by som bol za, aby čiastočne bola zachovaná aj kapacita z východu cez Ukrajinu a Slovensko kvôli diverzifikácii trás a bezpečnosti. Ak by došlo k rozumnej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou, tak by to bolo skvelé.