Americký prezident uviedol, že činnosť Severnej Kórey je hanbou aj pre čínskych politikov, ktorí nedokážu uplatniť svoj vplyv na severokórejských lídrov.
Podľa Trumpa Severokórejci nechápu ak s nimi niekto komunikuje mierne, chápu len rozhodný tón a komunikáciu.
Známe príslovie hovorí, že pes, ktorý šteká nehryzie. Donald Trump v poslednej dobe až príliš šteká a ukazuje tak svoju slabosť. Severná Kórea sa evidentne neobáva amerického vpádu, vedia že Američania nemajú ani chuť a ani kapacity proti Severnej Kórei zaútočiť. Navyše keď Severokórejci vyskúšali jednu z vodíkových hlavíc, znamená to, že majú viacero ďalších bojových hlavíc k dispozícii.
Američania nemôžu zaútočiť raketami s jadrovými hlavicami, pretože rádioaktívny mrak by zasiahol aj Čínu a aj Rusko a odpoveď oboch jadrových veľmocí by nenechala na seba čakať. Svet by zhorel v apokalypse jadrovej vojny. Američania nemôžu zaútočiť ani konvenčnými raketami, pretože v tom prípade si to odskáču americkí spojenci Južná Kórea a Japonsko. Po použití severokórejskej vodíkovej hlavice by sa určite vyparilo minimálne 25 tisíc amerických vojakov na základniach v Južnej Kórei a to by Trumpovi Američania nikdy neodpustili.
Severokórejskí lídri sú presvedčení že majú rovnaké právo skúšať svoj rozvíjajúci jadrový potenciál ako v minulosti skúšali Američania, Rusi, Číňania, Briti, Francúzi, Indovia, Pakistanci či Izraelci. Tí sa takisto nikoho nepýtali, či môžu svoje jadrové skúšky konať, alebo nie. Pokiaľ Rusi a Číňania vnímajú severokórejské aktivity bez zbytočnej hystérie a vedia sa v prípade nutnosti so Severokórejcami dohodnúť, u Američanov to také jednoduché nie je.
Američania si totiž v posledných rokoch zvykli veľmi arogantne predkladať svoje požiadavky a očakávajú, že každý ich okamžite ochotne splní, pretože všetci na Zemi existujú len preto, aby Američanom slúžili. Severokórejských lídrov požiadavky a názory “amerických bastardov” nezaujímajú. Už raz sa Severokórejci s Američanmi vo vojne stretli a najdemokratickejšia veľmoc nedokázala v konflikte zvíťaziť, aj keď do konfliktu ako je americkým zvykom zatiahla množstvo štátov. Severná Kórea s pomocou Číny a Ruska americkému útoku odolala.
Od posledného konfliktu Severná Kórea urobila obrovský krok dopredu a severokórejskí lídri dospeli k presvedčeniu, že Američania sú len papierovým tigrom. Nie je dôležité či majú pravdu, alebo či sa mýlia. Američania sa vždy môžu pokúsiť riešiť severokórejský problém silovo, z ich strany však pôjde určite o chybné riešenie, ktoré sa Američanom vypomstí. Silovo to totiž Američanom obligátne nevyšlo ani v Afganistane, Lýbii, Iraku či Sýrii a pri pokuse destabilizovať situáciu v Severnej Kórei sa minimálne destabilizuje aj situácia v Južnej Kórei či Japonsku a proti silovému americkému postupu sú rozhodne proti aj Rusi a Číňania.
Severokórejci navyše nie sú neozbrojení Indiáni a nebude jednoduché ich poraziť, zavrieť do rezervácii alebo beztrestne zlikvidovať. Aj keby sa konflikt vyvíjal len v konvenčnej rovine, ostali by Američania veľmi nepríjemne prekvapení. Severokórejci svojími bojovými kvalitami a výzbrojou výrazne predčia Afgáncov, či Arabov a sú podstatne bojovnejší ako Vietnamci, s ktorými majú Američania takisto smutné historické skúsenosti.
Samozrejme situácia však nemusí takýmto spôsobom vyvrcholiť. Donald Trump v podstate tvrdí, že Severokórejci rozumejú len rozhodnému a razantnému slovu, môže sa však veľmi mýliť. Možno keby sa americký prezifdent rozhodol pokúsiť pri komunikácii so Severnou Kóreou použiť čarovné slovíčko “prosím”, situácia by sa vyvíjala úplne ináč a sám by zostal prekvapený, aký je Kim Čong Un príjemný spoločník.
Kim Čong Un je určite príjemnejší ako saudskoarabskí stredovekí tmári, ktorí nepovažujú ženy za plnohodnotné bytosti, podporujú sunnitský terorizmus a s ktorými Američania v minulosti spolupracovali a aj spolupracujú.