Výsledky vedcov UK potvrdili výraznú zhodu medzi predčasnými a násilnými úmrtiami a požívaním alkoholu. Samotná otrava alkoholom bola zistená v štyroch percentách z pitiev. “Druhú najpočetnejšiu skupinu násilných a predčasných úmrtí spôsobených alkoholom predstavovali obete dopravných nehôd a z nich najčastejšie chodci pod vplyvom alkoholu. Časté sú však aj pády, utopenia, podchladenia či zrazenie vlakom v opitosti,” priblížil zástupca prednostu Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz JLF UK Ľubomír Straka.
Súdni lekári UK taktiež zistili, že rizikovými skupinami sú aj agresívne osoby, ktoré v stave opitosti obrátia svoju agresivitu proti sebe a páchajú samovraždy či sa stávajú obeťami vrážd. “Rizikovými sú však aj osoby so srdcovými problémami, u ktorých požitie väčšieho množstva alkoholu predstavuje povestnú poslednú kvapku v mori preťažovania zlyhávajúceho srdca,” spresnil Straka.
Podľa ďalších zistení medzi osobami, ktoré zomreli predčasnou či násilnou smrťou v dôsledku alkoholu, je až 90 percent mužov. Väčšina usmrtených mala základné vzdelanie. Rizikovými mesiacmi takýchto úmrtí sú október, november a december. Piatok a sobota sú zase najrizikovejšími dňami. Pokiaľ ide o vek, riziková je skupina v rozmedzí 40 – 49 rokov. “Typickým príkladom je 45-ročný muž vracajúci sa z pohostinského zariadenia, ktorý sa počas novembrovej soboty stáva obeťou dopravnej nehody či nestlmeného pádu na záhlavie,” dodal Straka.
TASR o tom informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.