1. Staroveký Egypt a pyramídy
Vplyv egyptských pyramíd na modernú architektúru nejde prehliadnuť. Podobu stavieb, ktoré budovali v 2. tisícročí pred Kr., stále využívajú aj súčasní architekti.
Kvôli pyramídam dnes nemusíme jazdiť do Egypta. V USA majú svoju Veľkú americkú pyramídu. Aj v Paríži nájdeme tento objekt – sklenený vchod do Louvru. Aj v Ázii majú Japonci svoju pyramídu – Nima Sand Museum.
2. Rímske cesty
“Všetky cesty vedú do Ríma.” V skutočnosti to síce nie je úplne pravda, ale o cestách toho Rimania vedeli veľa. Pred Rímskou ríšou jednoduché spôsoby prepravy medzi mestami neexistovali. Rimania chápali, nakoľko je dôležitý transportný systém a vytvorenie obchodných ciest medzi obcami. Nakoniec sa pustili do budovania najpohodlnejších a odolných ciest.
Pred samotným budovaním ciest Rimania vykonali dôkladný prieskum, snažili sa vyhnúť prírodným prekážkam a stavať čo najrovnejšie cesty. Základy spevňovali kamene, aby vydržali presun vojsk a obchodných vozov.
Nehľadiac na to, že tieto metódy boli využívané v 4. storočí pred Kr., sú používané dodnes. Niektoré cesty, ktoré Rimania vybudovali v Európe, Afrike a na Blízkom východe, sú stále súčasťou medzinárodnej dopravnej infraštruktúry.
3. Kanalizácia v Babylone
Prvá kanalizácia sa v Paríži objavila v roku 1850. Bola vybudovaná na základe projektu baróna Osmana a inžiniera Eugèna Belgranda. Londýn na svoju kanalizáciu čakal do roku 1866.
Babylončania sa naučili ovládať odpadové vody asi 4-tisíc rokov pred Kr. Staroveký Babylon je považovaný za prvé mesto, kde sa obyvatelia naučili vyrábať hlinené potrubia, ktorým odpad odtekal z obydlia. Najstaršie stopy po kanalizačnom systéme, ktorý bol zložený z trubiek, kĺbov a kolien, bol objavený pri vykopávkach chrámu boha Baala v Nippure.
4. Staroveký vodovod
Za vynález vodovodu svet vďačí Grékom. Prvýkrát sa objavil na Kréte v dobe mykénskej civilizácie. V paláci v Knossos, ktorý bol predtým hlavným mestom, bol vybudovaný zložitý systém dodávky čistej vody a odtoku odpadových vôd. Obyvatelia Kréty sa naučili klásť potrubia pod zemou.
Na Kréte boli tiež vyvinuté vykurovacie systémy a jeden z najstarších splachovacích záchodov. To všetko prebiehalo v 18. storočí pred Kr.
5. Pohanské kulty
Kilton Keynes nie je najkrajšie mesto Veľkej Británie, bolo vybudované v 60. rokoch 20. storočia, aby vyriešilo bytovú krízu. Ale jeho usporiadanie demonštruje úctu k megalitom a pamätníkom historickej minulosti Británie.
Stavbu mesta silne ovplyvnili pohanské rituály a presvedčenia. Napríklad budovanie hlavnej ulice mesta Midsummer Boulevard je spojené s východom slnka počas letného slnovratu – rovnakým princípom bolo postavené Stonehenge.
6. Rímska architektúra
“Rím nebol postavený za jeden deň,” hovorí jedno známe príslovie. Vplyv architektúry tejto civilizácie sa natiahol na celé stáročia a je vidieť po celom svete.
Keď Napoleon v 19. storočí budoval vlastnú ríšu, objavilo sa v Paríži niekoľko stavieb, ktoré boli “okopírované” z Ríma – Víťazný oblúk alebo komplex Place Vendome. Stopy Ríma uvidíte aj v USA, keď sa pozriete na Biely dom.