Sergej Savčuk: Vojna o plyn sa ruší

Sergej Savčuk: Vojna o plyn sa ruší

Moskva/Washington/Brusel 21. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Evan Vucci)

 

Niekoľko posledných týždňov prebehlo v znamení rozsiahlych vyhlásení od prezidenta USA Donalda Trumpa na stretnutí s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudem Junckerom. Podstata vystúpenia dvoch politikov spočívala v tom, že USA veľmi chcú dodávať do Európy čo možno najviac skvapalneného zemného plynu (LNG) a Európska komisia ho chce kupovať, konštatuje vo svojom komentári Sergej Savčuk 

Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Druhou blízkou, ale rovnako dôležitou a prerokovávanou otázkou bola takzvaná “plynová vojna”, ktorú 45. prezident USA Trump v snahe dohnať Rusko vyhlásil svojmu hlavnému strategickému konkurentovi – Číne. A tejto horúcej témy sa chytili ​​médiá a začali uvažovať, čo bude, ak USA prestanú dodávať svoj LNG do Číny.

Reklama

 

USA

Reklama

Tí, ktorí aspoň trochu ovládajú angličtinu a vypočuli si tematické vystúpenie pána Trumpa, si mohli všimnúť, že on nikdy, jednoducho vôbec nikdy nepoužíva termín “americký plyn” v súvislosti s vývozom LNG.

K dnešnému dňu je v Spojených štátoch len jeden podnik na skvapalňovanie zemného plynu. Nachádza sa v štáte Louisiana, nazýva sa Sabina Pass a patrí čiastočne americkej spoločnosti ExxonMobile. Závod bol stavaný so zárukou dlhodobých zmluvných záväzkov s celým radom medzinárodných spoločností. Podľa stavebných podmienok je skvapalňovanie plynu v podniku prednostne vykonávané v záujme rôznych kupujúcich. Samotná spoločnosť ExxonMobile môže používať výrobnú infraštruktúru vo svojom záujme maximálne vo výške 5% z celkového objemu. Maximálna ročná produktivita Sabine Pass je 20 miliárd kubických metrov a môžete si ľahko spočítať, aká časť patrí americkej spoločnosti.

Ďalej je potrebné chápať, že všetok plyn vyrábaný v USA nepatrí nejakému štátu, ale súkromným osobám. Súkromná spoločnosť môže určitý čas ísť v koľajniciach štátnej politiky, ale nakoniec si vždy spomenie na svoju hlavnú úlohu – vlastný zisk, a potom úroveň lojality k štátnemu aparátu začne prudko klesať.

 

Európska únia

Reklama

Za rok 2017 únia európskych štátov “spotrebovala” 510 miliárd kubických metrov plynu. To znamená, že ak si predstavíme dokonca aj to, že USA všetok plyn vyrobený na svojom území dopraví do Európy a odmietne oveľa výhodnejší export do Ázie, všetok tento plyn pokryje iba 3,9% celkovej potreby. V realite je to ešte zábavnejšie. Počas rokov 2017-2018 bolo do Európy dodaných 2,6 miliardy kubických metrov amerického LNG. To znamená, že jeho podiel na európskom trhu pri celkovej dvojročnej spotrebe jeden trilión 20 miliárd kubických metrov činí bezvýznamných 0,25%.

Vyhlásenia pána Junckera sa vôbec nedajú logicky vysvetliť. Pripomeniem, že na základe výsledkov stretnutí s Trumpom vyhlásil, že EÚ bude uvažovať o stavbe ďalších 8-10 terminálov LNG špeciálne pre prijímanie “amerického” plynu. Toto vyhlásenie je úplne nepochopiteľné, pretože dnes je na európskom pobreží veľa podobných terminálov. Ich celková prijímacie kapacita tvorí približne 200 miliárd kubických metrov. V praxi sa pohybovalo ich zaťaženie v roku 2016 okolo 18% a v roku 2017 okolo 23%. Vyzerá to, že dve tretiny kapacít Európskej únie sú buď nečinné a prinášajú straty, alebo sú zakonzervované na lepšie časy .

Zvýšiť objem dodávok amerického LNG do Európy sa tiež zrejme nepodarí. Je potrebné chápať, že európsky trh s plynom prakticky každý rok prehráva s trhmi ázijsko-tichooceánského regiónu v oblasti cien za produkciu. Napríklad teraz spotreba plynu v Európe klesla, ale v Ázii kvôli horúčavám prudko stúpla. Toto je obyčajná fyzika, ochladenie vyžaduje značne väčšiu spotrebu energie než ohrev.

Keď sa pozrieme na dynamiku cien v týchto dvoch regiónoch, povedzme, za posledné dva mesiace uvidíme, že kolektívna Ázia nakupuje všetok plyn, či už je to ruský či americký, v priemere o 20-25% drahšie než Európa. Rečnícka otázka: kam ho budú dodávať jeho súkromní výrobcovia?

 

Reklama

Rusko

Vieme, že spotreba Európskej únie v oblasti plynu tvorí 510 miliárd kubických metrov a Európska komisia pre otázky energetiky predpovedá, že toto číslo bude rásť v priemere o 5% ročne a v roku 2030 na zabezpečenie svojho priemyslu a životnej činnosti bude EÚ potrebovať už približne 700 miliárd kubických metrov. Dnes Rusko dodáva do Európy viac ako 200 miliárd kubických metrov, to znamená viac ako tretinu jej potreby. USA menej ako 1%.

Zvlášť je potrebné pripomenúť hlavný parameter konkurencie – cenu ponúkaného produktu. Vzhľadom na to, že medzi závodom Sabine Pass v Louisiane a predpokladaným kupujúcim v Európe stojí celý rad spoločností – prostredníkov, cena dodávaného LNG bude minimálne o 30% vyššia než v prípade potrubného plynu.

V jednom zo svojich vystúpení riaditeľ Gazpromu Alexej Miller uvádzal číslo dokonca 50%. V súvislosti s tým má Savčuk silné podozrenie, že Alexej Borisovič vie, o čom hovorí. V prípade Ruska zastúpeného Gazpromom nie sú s európskymi kupujúcimi ani najmenšie nezhody, všetky zmluvy sú plnené dokonale.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:23

Slovenský futbalový reprezentant Ivan Schranz pomohol gólom a dvoma asistenciami k triumfu Slavie Praha nad Baníkom Ostrava v 1. kole skupiny o titul v českej lige. Slavia má na konte 75 bodov a v tabuľke je druhá, o bod zaostáva za vedúcou Spartou Praha.

20:10

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan si v sobotu zabezpečil rekordné tretie, po sebe nasledujúce funkčné obdobie a niekoľko mesiacov pred očakávanými všeobecnými voľbami uštedril konzervatívcom ďalšiu porážku.

Sadiq Khan
Znovuzvolený labouristický starosta Londýna Sadiq Khan vystupuje s príhovorom v Londýne
19:58

Taliansky tenista Jannik Sinner sa odhlásil z turnaja ATP v Ríme. Dôvodom nútenej pauzy svetovej dvojky je zranenie bedra, pre ktoré odstúpil v tomto týždni z turnaja ATP v Madride. Stalo sa tak pred plánovaným štvrtkovým duelom štvrťfinále, v ktorom mal byť jeho súperom Felix Auger-Aliassime z Kanady.

19:45

Futbalisti KFC Komárno oslavujú historický postup do najvyššej slovenskej súťaže. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy si definitívne zabezpečili sobotným víťazstvom v dueli 28. kole MONACObet ligy na ihrisku Slavoja Trebišov 3:1.

18:45

Rusko pridalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na svoj zoznam hľadaných zločincov, ukázala v sobotu vládna databáza.

18:33

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu odsúdil útok na svojho spolustraníka a europoslanca Matthiasa Eckeho a uviedol, že takéto útoky predstavujú hrozbu pre demokraciu.

18:06

Berlínska polícia v sobotu oznámila, že otvorila viacero vyšetrovaní po tom, čo musela v piatok zasiahnuť proti propalestínskemu protestu na Humboldtovej univerzite v Berlíne.

Demonštranti na piatkovom proteste kričali kontroverznú frázu: “Od rieky až po more Palestínčania budú slobodní”. Berlínska polícia pritom chce túto frázu klasifikovať ako antisemitskú.

propalestínsky protest
Ľudia sa zhromaždili na propalestínsky protest pred Humboldtovou univerzitou v Berlíne v piatok 3. mája 2024
17:25

Študenti prestížnej univerzity Trinity College v írskom Dubline zabarikádovali hlavný vchod do univerzity a v sobotu zorganizovali protest proti konaniu Izraela v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

16:50

Dráma o utečencoch “Ja kapitán” režiséra Mattea Garroneho sa v piatok večer stala tohtoročným hlavným víťazom talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello).

Matteo Garrone
Taliansky režisér Matteo Garrone (vpravo) stojí na pódiu počas ďakovnej reči na 69. ročníku talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello) v Ríme
16:23

Preletom vrtuľníkov, hymnou Slovenskej republiky, kladením vencov a viacerými príhovormi si v sobotu na Bradle uctili pamiatku 105. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

16:09

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas dorazila v sobotu do Káhiry na rokovania o možnom prímerí v Pásme Gazy, v rámci ktorého by mohli byť do Izraela vrátaní aj niektorí rukojemníci, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Hamasu. Podľa egyptských zdrojov by na rokovaniach mal byť prítomný aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

15:58

Dánska spoločnosť Pandora, najväčší producent šperkov na svete, oznámil za 1. štvrťrok rast tržieb o viac než desatinu a prevádzkového zisku o takmer pätinu. Podporil ju najmä kľúčový americký trh, na ktorom zvýšila podiel. Spoločnosť zároveň prekonala očakávania trhov a v reakcii na vývoj na začiatku roka zlepšila prognózu vývoja tržieb za celý rok.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali