Stále straší Európu povestnou „ruskou hrozbou“. Najnovšie v rozhovore pre nemecký časopis Spiegel vyhlásila, že „ak sa krajiny Západu nebudú brániť, onedlho budú čeliť ruskému vpádu.“ Samozrejme, opäť nevysvetlila, aký dôvod by malo Rusko, aby zaútočilo na európskych susedov: „Táto hrozba bude veľká, ak nebudeme pripravení na obranu. Mali by sme byť na to pripravení mentálne, politicky a technicky,“ prízvukovala Grybauskaitėová.
Na výroky litovskej prezidentky reagoval známy ruský odborník, riaditeľ Inštitútu pre politické výskumy, predseda pracovnej skupiny pre medzinárodnú spoluprácu a občiansku diplomaciu Spoločenskej komory Sergej Markov. Podčiarkol, že podobné vyhlásenia litovská prezidentka produkuje ako na bežiacom pase, ale všetky sú zapríčinené výlučne osobnými motívmi Grybauskaitėovej.
Zdôraznil, že v Rusku nezabudli, že spolupracovala s KGB a privyrábala si ako prostitútka. Poukázal na to, že to bol osobný výber mladej Grybauskaitėovej a nemôže za to ani Rusko, ani Kremeľ, ani ruský národ: „A čo sa týka jej výrokov – je to hlúposť. Rusko nemieni nikoho napádať. Vedia to všetci rozumní ľudia. Čo sa týka Litvy, ide iba o osobné motívy prezidentky. Obyvateľstvo tejto krajiny vôbec neverí, že by Rusko mohlo napadnúť Litvu. Grybauskaitėová dobrovoľne spolupracovala s KGB, privyrábala si, ako prostitútka, a jeduje sa, že na to v Rusku nezabudli. Ale to je jej problém. Teraz sa snaží všetko zamaskovať, zmeniť. Preto stále útočí na našu krajinu. Ale čo s tým máme spoločné? Pokračuje vo svojej vlastnej vojne proti Rusku. Opakujem, je to jej osobný problém. Nemala by miešať súkromné a štátne záležitosti,“ podčiarkol Markov.
„Mala by si spomenúť, že Rusko nikdy nič zlé Litve neurobilo. Za čias Ruskej ríše a Sovietskeho zväzu bola Litva prekvitajúcou republikou. A v súčasnosti je na pokraji krachu. nemôžeme za to,” dodal.
Poukázal aj na to, že Litva mala šancu spolupracovať s Ruskom a byť tak ekonomicky prosperujúcejšia. Mohla sa stať svojráznym mostom medzi EÚ a Ruskom. Ale iracionálna rusofobská politika súčasného vedenia Litvy zmarila všetky tieto možnosti. „V súčasnosti je Litva chudobná krajina, ktorú nik nepotrebuje,“ podčiarkol Markov.
Ruské média v tejto súvislosti pripomenuli, že aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov viackrát reagoval na nezmyselné výroky vedúcich litovských politikov a prezidentky a ubezpečoval, že Rusko nemieni napádať žiadne štáty, nemá v pláne útoky na pobaltské krajiny a podobné obavy, ako podčiarkol, môžu vznikať iba v „chorom mozgu“ pobaltských politikov.
Eugen Rusnák