Bratislava 1. októbra 2023 (HSP/TASS/Foto:TASR/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v špeciálnom rozhovore so zástupkyňou šéfredaktora agentúry TASS Juliou Šarifulinou zhodnotil vyhliadky na začatie rokovaní s Ukrajinou, varoval Arménsko pred nezávideniahodným osudom a povedal, kto by sa mohol zúčastniť na hrách BRICS
TASS: Moja prvá otázka sa, samozrejme, týka Ukrajiny. Už teraz je jasné, že takzvaná protiofenzíva Ukrajiny zlyhala, a v západnej tlači sa čoraz častejšie objavujú tézy, že nejaké rokovania sú možné už túto jeseň. Existujú na to nejaké predpoklady?
Lavrov: Nevidíme ich. K tejto otázke sa vyjadrili tak prezident Vladimir Putin, ako aj ja, váš pokorný sluha a taktiež prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. Keď Západ začne vypúšťať takéto provokatívne fámy, zrejme nás skúša, či sme pripravení pristúpiť na jeho podmienky. A v skutočnosti sa netají svojimi podmienkami: dať si na niekoľko mesiacov pauzu, žiadne dohody okrem dočasného prímeria a počas získaného času napumpovať Ukrajinu novými zbraňami okrem toho, čo už bolo dodané a čo systematicky ničia naše ozbrojené sily. Logika je rovnaká ako v prípade minských dohôd. Priznali, že minské dohody sa nikto nechystal plniť. Ani Nemecko, ani Francúzsko, a už vôbec nie Ukrajina. Tak bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová, bývalý francúzsky prezident Francois Hollande, ako aj bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý rok otvorene vyhlásili, že tieto dohody boli potrebné len na získanie času, aby sa doplnil vojenský arzenál ukrajinského režimu proti Ruskej federácii. Ak by sa minské dohody dodržiavali, územná celistvosť Ukrajiny by bola zabezpečená. Pretože to bola ich podstata: územná celistvosť sa mala obnoviť udelením osobitného štatútu Donbasu – Luhanskej a Doneckej ľudovej republike. Takže keď spoluautori minských dohôd Vladimíra Putina otvorene priznali, že ho v skutočnosti oklamali a vôbec nemali v úmysle ich realizovať, boli to oni, kto zničil územnú celistvosť Ukrajiny, o ktorú sa teraz tak neustále starajú.
Ale my do ich plánov vidíme. Boli sme pripravení na urovnanie nielen počas prípravy minských dohôd. Boli sme pripravení na urovnanie aj v apríli 2022, keď už parafovaná dohoda navrhovaná Ukrajinou bola v podstate na povel z Washingtonu a Londýna stiahnutá a tým bola zmarená možnosť na zastavenie bojových akcií a vyriešenie situácie na základe vzájomných, spoľahlivých bezpečnostných záruk. To je teraz dobre známe. Preto by sme nemali byť obviňovaní z nedostatku dobrej vôle. Prezident o tom neustále hovorí.
Ale v apríli, keď sme boli pripravení podpísať dohody a Ukrajinci nás ubezpečili, že tiež priložia svoje podpisy, sme ako gesto dobrej vôle zastavili bojové akcie a dokonca sme uskutočnili určitý presun našich ozbrojených síl. A to využili tí, ktorí túto dohodu zmarili. Preto sme teraz, ako už spomenul aj pán prezident, pripravení na rokovania, pripravení zvážiť všetky seriózne návrhy. Počas rokovaní však nemôže byť reč o žiadnom prímerí. Pretože v tejto veci sme už raz boli oklamaní.
A, samozrejme, keď hovoríme o tom, ako sa to všetko môže skončiť, nevidíme žiadny seriózny návrh zo strany Západu. Áno, boli u nás návštevy afrických delegácií, ktoré boli za mierové riešenie, boli tu návrhy Číny, Brazílie a mnohých ďalších krajín vrátane Ligy arabských štátov. Všetky boli motivované úprimným želaním pomôcť dosiahnuť dohodu a pomôcť dosiahnuť dohodu na základe, po prvé, zohľadnenia základných príčin súčasnej situácie a ich odstránenia a na základe zaistenia bezpečnosti pre všetky strany za rovnakých podmienok. Skutočnosť, že Západ teraz zavrhuje možnosť začať rokovania, a zároveň hlasno a jednoznačne vyhlasuje, že jediným základom pre rokovania je Zelenského „mierová formula“. Nie je ani o čom diskutovať, je to čisté ultimátum. Nikto so zdravým rozumom by nemohol presadzovať takéto ultimátum ako alternatívny základ pre rokovania, ak sa nesnaží rokovania narušiť a zabrániť ich uskutočneniu. Taká je v skutočnosti situácia.
A naša pozícia zostáva rovnaká: sme pripravení rokovať, ale rokovať s prihliadnutím na realitu, ktorá sa teraz vyvinula na mieste, a s prihliadnutím na našu pozíciu, ktorá je všetkým dobre známa, s prihliadnutím na naše záujmy, záujmy našej bezpečnosti, záujmy zabrániť tomu, aby na hraniciach Ruska vznikol nepriateľský nacistický režim, ktorý otvorene vyhlásil cieľ vyhubiť všetkých Rusov na tých územiach, ktoré boli po stáročia rozvíjané, osídľované a obývané ruským ľudom na Kryme aj v Novorosii. To je zrejme podstata súčasného problému.
A zo strany Západu nevidíme žiadne seriózne signály a kyjevský režim sa naďalej správa a koná tak, akoby to bol on, kto „objednáva muziku“, a celý Západ zborovo dodáva: „ani slovo o Ukrajine bez Ukrajiny“ a „podmienky začiatku rokovaní určí Zelenskyj“. Vo všeobecnosti je kruh uzavretý, je to absolútne slepá ulička a buď to neodráža prítomnosť zdravého rozumu v hlavách tých, ktorí vedú túto vojnu proti Rusku, alebo to odráža ich nenapraviteľné presvedčenie, že Rusko porazia. Ani jedno, ani druhé, samozrejme, nerobí Západu a západným diplomatom a mysliteľom česť.
TASS: Nedá mi nepoložiť vám otázku na horúcu tému – Arménsko. Môže sa podľa vás stať, že Arménsko stratí Rusko?
Lavrov: Viete, je tam veľa ľudí, ktorí chcú stratiť priateľstvo Rusko a získať nových priateľov. Po prvé, z historického, geografického a geopolitického hľadiska je nemožné stratiť Rusko v zmysle úplného ignorovania jeho záujmov v Zakaukazsku. Ale takéto nádeje živia niektorí lídri v Jerevane a priamo o tom hovoria. Podobná myšlienka vkĺzla do nedávneho prejavu premiéra Nikolu Pašinjana, ktorý hovoril o potrebe kompenzovať neúspešné spojenectvá, na ktoré sa Arménsko spoliehalo v otázke svojej bezpečnosti, a rozšíriť okruh partnerov, ktorí mu túto bezpečnosť poskytnú. Ak sa spoliehajú na Spojené štáty, ako to vyplýva z vyjadrení mnohých predstaviteľov arménskeho vedenia, potom by možno urobili dobre, keby sa pozreli na nedávnu históriu toho, ako Spojené štáty zaobchádzali s tými, ktorých sa snažili vziať pod svoje krídla, pričom presadzovali svoje geopolitické záujmy v oblastiach sveta vzdialených od amerických brehov. Osud všetkých týchto ľudí je veľmi, veľmi nezávideniahodný.
TASS: Chcela by som vám položiť aj otázku o Gruzínsku. Ako viete, nedávno bolo obnovené priame letecké spojenie medzi našimi krajinami a bol podpísaný dekrét o bezvízovom styku pre gruzínskych občanov. Vidíte možnosť obnovenia diplomatických vzťahov v blízkej budúcnosti?
Lavrov:Diplomatické vzťahy sme neprerušili my, bola to iniciatíva Saakašviliho režimu, ktorý s podporou USA zdvihol ruku proti vlastným občanom, proti Osetíncom, ktorých považoval za svojich občanov, zdvihol ruku proti mierovým jednotkám. A keď sa mu dostalo zodpovedajúcej odpovede, začal svoje úplné politické a vojenské zlyhanie kompenzovať protiruskými akciami. Nikdy sme nemali negatívny postoj ku gruzínskemu ľudu, máme ho úprimne radi, ako vlastne všetky národy Zakaukazska. Gruzínci majú osobitné miesto v dejinách Ruska, v dejinách Sovietskeho zväzu, v dejinách nášho umenia, kultúry a vedy. A keď sme videli, že súčasná vláda v Tbilisi má záujem normalizovať vzťahy, aspoň v záujme obyčajných ľudí, ktorí chcú navzájom komunikovať, chodia sa navštevovať, navštevujú našu krajinu ako turisti, chcú obchodovať, čo koniec koncov tradične spája naše ekonomické systémy, dohodli sme sa s vládou pána gruzínskeho premiéra Irakliho Garibašviliho na obnovení letov a zrušení vízového režimu, pretože bezvízový styk pre ruských občanov existoval už dosť dávno. Ale zavedenie bezvízového režimu pre gruzínskych občanov na základe reciprocity a nadviazanie leteckého spojenia, samozrejme, naše vzťahy urobí oveľa pohodlnejšími, oveľa komfortnejšími. Rozširuje sa počet letov, rozširuje sa aj geografia priamych letov a rastie obchodný obrat. Mnohé tradičné gruzínske exportné tovary sú u nás veľmi obľúbené: víno, boržomi a mnohé ďalšie.
TASS: Ešte na pozitívnu tému. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko je pripravené hostiť hry BRICS v lete 2024. Tu by som chcel objasniť: je Rusko pripravené hostiť športovcov len z krajín BRICS, a ako vieme, BRICS sa rozširuje, alebo aj z tých krajín, ktoré sa na vstup do združenia ešte len pripravujú? A môžu sa tieto hry z dlhodobého hľadiska stať akousi alternatívou olympijských hier?
Lavrov: Nie. Tak ako sa BRICS ako medzištátne združenie posilňuje a rozširuje a bude sa naďalej rozširovať nie proti nikomu, ale výlučne v záujme členských krajín, tak aj športové hry BRICS nie sú koncipované proti olympijskému hnutiu, ale ako jeho doplnok. Vzhľadom na to, že toto hnutie sa aj v dôsledku postoja prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha na veľkú škodu mení na nástroj západnej politiky. Je to celkom zrejmé. Tak ako sa kedysi na takýto nástroj zmenila Svetová antidopingová agentúra. A dlhé roky sa na rôznych medzinárodných platformách snažili podkopávať súťažiacich z našej krajiny, hrubo zneužívali antidopingové pravidlá, obviňovali, pričom neopodstatnene a opakovane, našich skvelých športovcov. Rovnakým spôsobom a teraz už aj MOV využíva situáciu okolo Ukrajiny na hrubé a priame porušovanie Olympijskej charty. Zároveň pozastavuje účasť väčšiny našich športovcov na súťažiach, pričom výnimky pre niektoré športy, pre niektoré vekové skupiny, v neutrálnom postavení, bez vlajky, bez hymny, považuje za obrovský pozitívny krok.
Bach opakovane povedal, že Olympijskú chartu treba rešpektovať, ale nie v takomto rozsahu. MOV podľa neho nemôže prejsť popri tom, čo sa deje na Ukrajine. MOV dlhé roky prechádzal popri všetkom, čo robil Západ, a robil to desiatky tisíc kilometrov od svojich hraníc. A všetko mu prešlo. A keď Rusko po dlhých, dlhých rokoch varovania svetového spoločenstva, že NATO vedie k veľkej vojne, a priamo vytvára vojenskú hrozbu na hraniciach Ruskej federácie, podporuje režim, ktorý bol otvorene pripravený Washingtonom na zadržiavanie Ruska a útok na Rusko, tak tu sa MOV rozhodol ukázať svoju nepochopiteľnú zásadu v rozpore so svojimi povinnosťami vyplývajúcimi z Olympijskej charty. Mimochodom, paralelne s tým pán Bach nedávno hovoril o Olympijskej charte a potrebe zabrániť jej politizácii a pod touto omáčkou povedal, že MOV bude všemožne podporovať účasť transrodových osôb na olympijských hrách. V tomto teda nevidí žiadnu politiku. Boh nech je ich sudcom.
Ak sa vrátime k hrám BRICS, tieto súťaže sú otvorené pre športovcov z akejkoľvek krajiny, dokonca aj z takzvaných nepriateľských krajín. Nemáme nepriateľských športovcov, nepriateľských občanov, dokonca nemáme ani nepriateľské krajiny – máme nepriateľské vlády, ktoré sa na chvíľu dostali k moci v krajinách, ktorých národy, ktorých občania mali s nami vždy veľmi dobré, priateľské vzťahy. Takže hry budú otvorené pre všetkých športovcov v plnom súlade so zásadami Olympijskej charty. Nech to MOV vezme na vedomie a vyvodí závery.
Prečítajte si tiež:
- Európa utrpela zdrvujúcu porážku vo vojne s Ruskom
- Rusko prinútilo elitnú brigádu AFU utiecť z bojiska