Magura 47. mechanizovaná brigáda

NAŽIVO

Kubánska vláda odmietla žiadosť americkej ambasády v Havane o dovoz nafty pre generátory, keďže USA naďalej uplatňujú palivovú blokádu ostrova. Podľa agentúry AP to potvrdili dvaja americkí predstavitelia oboznámení so situáciou.

Miguel Díaz-Canel
Na snímke Miguel Díaz-Canel / Foto: SITA/AP-Ramon Espinosa

 

08:13

Kuvajtská armáda oznámila, že jej protivzdušná obrana v sobotu reagovala na raketový a dronový útok.

Vo vyhlásení uviedla, že zasahuje proti „nepriateľským hrozbám“, informovala agentúra AFP.

 

08:12

Irán je pripravený zabezpečiť japonským lodiam bezpečný prechod cez Hormuzský prieliv, uviedol minister zahraničných vecí Abbás Arakčí v rozhovore pre Kyodo News. Tokio je silne závislé od ropy z Blízkeho východu, pričom väčšina dodávok prechádza práve touto strategickou trasou. Informovala o tom agentúra AFP.

Abbás Arákčí
Na snímke Abbás Arákčí / Foto: SITA/AP-Khalil Hamra
08:10

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA zvažujú „postupné ukončenie“ vojenskej operácie na Blízkom východe. Jeho slová však kontrastujú s krokmi vlády, ktorá do regiónu posiela ďalších vojakov a lode a zároveň žiada Kongres o ďalších 200 miliárd dolárov na financovanie vojny, uvádza agentúra AP.

08:08

Medzinárodný deň lesov si každoročne pripomíname 21. marca. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo v roku 2012 a dátum zámerne spojilo s prvým dňom jari na severnej pologuli – symbolom obnovy a rastu.

07:48

Ministerstvo financií USA v piatok dočasne uvoľnilo sankcie na iránsku ropu už naloženú na tankeroch, aby zmiernilo výpadky dodávok spôsobené vojnou na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra AFP.

Povolenie sa vzťahuje na ropu a ropné produkty naložené pred 20. marcom a platí do 19. apríla, uviedol rezort vo vyhlásení.

 

07:46

Americký prezident Donald Trump v piatok odmietol prímerie s Iránom a vyhlásil, že USA majú v trojtýždňovej vojne navrch. Ako povedal pri odchode z Bieleho domu, prímerie sa podľa neho neuzatvára v momente, keď „drvíte druhú stranu“. Informovala o tom agentúra AFP.

Donald Trump
Na snímke Donald Trump / Foto: TASR/AP-Mark Schiefelbein
07:18

Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii si pripomíname 21. marca. Dátum odkazuje na tragédiu z roku 1960, keď polícia v juhoafrickom Sharpeville strieľala do účastníkov pokojného protestu proti rasistickým zákonom apartheidu.

07:17

Timothy Dalton si úlohu Jamesa Bonda zahral dvakrát – vo filmoch Dych života a Povolenie zabíjať. Už v roku 1970 stvárnil Heatcliffa v televíznych Búrlivých výšinách, čo inšpirovalo mladú Kate Bush k napísaniu hitu Wuthering Heights. V sobotu 21. marca oslávi britský herec 80 rokov.

07:12

Maďarský opozičný líder a predseda mimoparlamentnej strany TISZA Péter Magyar v piatok na Facebooku zverejnil výzvu: „Zastavme vojnové šialenstvo Viktora Orbána!“ 

Týmto vyhlásením obrátil v predvolebnej kampani protivojnové posolstvo vládnej strany Fidesz proti nej.

Včera 19:48

Viceprezident USA J. D. Vance sa chystá navštíviť Maďarsko. Ako uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó stretnutie je plánované na začiatok apríla v Budapešti.

Včera 19:44

Spojené štáty zaútočili na ďalšiu loď, ktorú podozrievali z pašovania drog vo východnej časti Tichého oceánu. 

Incident údajne prežili traja členovia posádky.  O obetiach neboli podané žiadne informácie.

Včera 19:39

Hradby Starého Mesta v Jeruzaleme zasiahli zrejme trosky z iránskej rakety. Izrael tento útok odsúdil ako prejav „šialenstva iránskeho režimu,“ uviedol web i24news.

Včera 19:37

Predseda českej vlády Andrej Babiš ukončil svoju cestu v Budapešti a vrátil sa do svojej krajiny. Po prijatí informácie o situácii, ktorá sa stala v Pardubiciach, otočili lietadlo ešte pred pristátím a predseda sa vrátil do Čiech.

 

Včera 19:31

Ak Kyjev zastaví útoky na ruskú ropnú a plynárenskú infraštruktúru a ukončí „vydieranie iných krajín vrátane členských štátov EÚ“ v energetickej oblasti, tak je Rusko ochotné pristúpiť k čiastočnému prímeriu v útokoch na ukrajinské energetické zariadenia. S odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova o tom informovali agentúry AFP a DPA.

Včera 17:32
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Podľa redakčného tímu portálu Hlavné správy, ktorý denne oslovuje viac než 200 000 čitateľov, ide o jednu z najdiskutovanejších tém súčasného spoločenského a politického diania. Aktuálne informácie nájdete na hlavnespravy.sk

Rusko prinútilo elitnú brigádu AFU utiecť z bojiska

NATO vycvičená a vyzbrojená 47. brigáda AFU “Magura” odmietla bojovať

Magura 47. mechanizovaná brigáda
Ilustračné foto
❚❚
.

Ukrajinské velenie začalo s odsunom elitnej 47. mechanizovanej brigády “Magura” z Rabotínskeho okresu v Záporožskej oblasti do tyla. Vojaci odmietajú plniť bojové úlohy pre vysoké straty. Táto brigáda mala za úlohu stať sa “jednotkou prielomu” a preraziť pozemný koridor na Krym. Prečo ukrajinské elitné jednotky opúšťajú bojisko?

V piatok ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ukrajinské velenie bolo nútené stiahnuť elitnú 47. mechanizovanú brigádu AFU “Magura” z Rabotinského okresu v Záporožskej oblasti do tyla. Dôvodom je odmietnutie bojovníkov plniť bojové úlohy pri vysokých stratách. Brigáda je okrem iného vybavená americkými BMP Bradley a nemeckými tankami Leopard.

Agentúra poznamenala, že ruské ozbrojené sily aktívne bránia Záporožský smer. Počas týždňa ruská armáda odrazila osem útokov útočných skupín 65. mechanizovanej a 71. jagerskej brigády nepriateľa v oblastiach Verbovoje a Rabotino.

.

Ako predtým uviedol gubernátor Záporožskej oblasti Jevgenij Balickij, celkové straty ukrajinských jednotiek v bojoch v oblasti Rabotina predstavovali približne 10 000 osôb, z toho 3 000 na prelome augusta a septembra. Ruské jednotky kontrolujú dominantné výšiny pri Verbovom, čo umožňuje delostrelectvu efektívne zasiahnuť nepriateľa v Rabotine.

Kumulácie nepriateľskej živej sily a techniky boli zasiahnuté pri Malej Tokmačke, Orechove a Novodanilovke. Straty AFU na záporožskom smere za posledný týždeň presiahli 330 bojovníkov, ukrajinská armáda stratila 32 bojových obrnených vozidiel, 38 vozidiel, ako aj 25 poľných delostreleckých zbraní.

Mechanizovaná jednotka pozemných síl AFU vznikla v apríli 2022. Názov “Magura” je odkazom na rovnomenné pohorie v Karpatoch. Bojovníci boli vycvičení v Európe vrátane americkej základne v Grafenwoehri v Nemecku. V lete 2022 bol prápor rozšírený na 47. útočný pluk a od novembra 2022 na 47. brigádu.

Pred dvoma týždňami tieto elitné jednotky požiadali vojenské vedenie o stiahnutie z frontovej línie na odpočinok a doplnenie síl v Orechovskom smere Záporožskej frontovej línie. Hlavný dôvod vysokých strát súvisí s nedostatočnou leteckou podporou a nedostatkom ženijného vybavenia na odmínovanie. Ako poznamenal bývalý dôstojník americkej vojenskej rozviedky Scott Ritter, táto brigáda bola takmer úplne zničená v dôsledku úderov ruských systémov TOS Solncepek. Podľa jeho predpovede Ukrajina už nie je schopná udržať vysokú intenzitu bojov v dôsledku vysokého počtu obetí v rámci AFU.

“47. mechanizovaná brigáda AFU “Magura” sa mala stať “jednotkou prielomu” a mala niesť všetku ťarchu, prerezať pozemný koridor na Krym a ostreľovať polostrov. Ale dopadlo to inak,” hovorí Vladimir Rogov, líder verejného hnutia Sme s Ruskom.

.

Začínajúce sa sťahovanie 47. brigády AFU do tyla z obce Rabotino v Záporožskej oblasti “potvrdzuje skutočnosť, že morálka bojovníkov AFU je na nule”. “V Brigáde dokonale chápu, že nebudú schopní zvíťaziť a v najlepšom prípade sa stanú “trojstovkami” (ranení) ale s najväčšou pravdepodobnosťou zostanú ležať v Záporožskej krajine,” dodal hovorca.

Podľa neho sa nemožnosť preraziť ruskú obranu začala prejavovať na psychickom stave bojovníkov, došlo k emocionálnemu zlomu. “Bojovníkom bolo povedané, že teraz ich čaká “ľahká prechádzka”, “Rusi budú utekať”. A nastalo nefalšované prekvapenie, svet sa obrátil hore nohami, keď sa zrazu útočníci AFU stretli nielen s ruským odporom, ale aj s aktívnou obranou – neustálymi protiútokmi. Pre nepriateľa sa to ukázalo ako nepríjemné prekvapenie, na ktoré si nemohol zvyknúť,” povedal líder občianskeho hnutia “Sme s Ruskom”.

Skutočnosť, že od centralizovaného spustenia špeciálnej frekvencie po celej frontovej línii pre tých, ktorí sú ochotní zložiť zbrane a vzdať sa, túto možnosť využilo viac ako 10 000 príslušníkov AFU, svedčí o tom, “že nálada mužov v AFU nie je, mierne povedané, veselá”.

“Zelenského režimu je čoraz ťažšie ovládať ich myseľ a posielať ich na istú smrť, ako hovorieval Kirill Budanov, šéf ukrajinskej GUR, “do pešieho útoku”. Pešie útoky, ako vidíme, vedú k jedinému – k masovému odosielaniu vojakov k Banderovi,” zdôraznil Rogov.

Okrem toho elitné záložné jednotky ukrajinských útočných skupín a brigád z 9. a 10. armádneho zboru AFU “jednoducho utekajú z bojiska a sú nútené byť oficiálne stiahnuté do tyla kvôli odmietnutiu plniť bojové úlohy”. “Nálada našich chlapcov je oveľa silnejšia, chápu, za čo bojujú, koho bránia a oslobodzujú. Bojovníci AFU majú v hlavách rozvrat a váhavosť kvôli tomu, že kolosálne straty, ktoré utrpeli, sa každým dňom zvyšujú,” domnieva sa Rogov.

.

Vojenský expert Michail Onufrienko je zasa presvedčený, že je predčasné hovoriť o psychologickom zlome v hlavách vojakov AFU. “Psychologický zlom nastane až vtedy, keď prejdeme do ofenzívy a začneme vo významnom rozsahu oslobodzovať územia a mestá. K oslobodeniu Artemovska a Soledaru došlo už dosť dávno, ale k psychologickému zlomu to neviedlo, hoci straty nepriateľa boli kolosálne,” zdôraznil expert.

Analytik zdôrazňuje, že objektívne sú ruské ozbrojené sily v defenzíve, zatiaľ čo nepriateľ postupuje, “pričom sa nachádza v informačnej bubline a hovorí o oslobodení tej či onej dediny”. “Ale nikto nehovorí, že tento rok Rusi oslobodili dvakrát viac územia, ako obsadil nepriateľ,” zdôraznil Onufrienko.

Podľa jeho hodnotenia obrovské straty k ničomu neviedli a “motivácia bojovníkov v takýchto podmienkach nevyhnutne smeruje k nule”. “Vo všeobecnosti je toto rozhodnutie o 47. brigáde spôsobené kombináciou viacerých faktorov. Niekto odmieta ísť do nezmyselných ‘mäsových’ útokov. Ide predsa o elitu… Plus kolosálne straty, ktoré utrpeli. To znamená, že v každom prípade by sa 47. brigáda mala stiahnuť na doplnenie mužstva a, samozrejme, vysporiadať sa s tými, ktorí odmietli ísť do útoku,” vysvetlil expert.

Hovorca pripomenul, že brigáda Magura sa pôvodne mala zúčastniť až na druhej fáze ukrajinskej protiofenzívy po prelomení obrannej línie. “Brigáda mala ísť do prielomu a rozvinúť ofenzívu. Ale vzhľadom na to, že počas leta sa nič nedosiahlo, bola vrhnutá do bojov, aby ona prelomila obrannú líniu, ale ani túto úlohu nezvládla,” dodáva vojenský expert.

Napriek tomu bude AFU pokračovať v útokoch na ruské pozície, kým nezačnú dažde (razputica).

“Ešte pred začiatkom protiofenzívy sme hovorili o nezmyselnosti útoku na záporožskom smere. Pri existujúcom pomere síl a prostriedkov je zbytočné, je fyzicky nemožné prelomiť niekoľko línií ruskej obrany, takmer štyri mesiace útokov to potvrdili,” domnieva sa Onufrienko.

Útoky AFU však pokračujú z čisto politických dôvodov, “nemôžu pripustiť fakt prechodu k obrane,” hovorí expert. Podľa jeho názoru Západ neuzná fakt, že peniaze boli vyhodené zbytočne, a preto “budú predlžovať ofenzívu donekonečna, pokiaľ im to počasie dovolí, pretože majú dostatočne veľké zásoby delostreleckej munície”.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechaj ujsť aj ďalší článok Vláda absolvuje na budúci týždeň výjazdové rokovanie v Nitrianskom kraji , v ktorom sa venujeme úplne inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Polícia vyšetruje poškodenie obchodu a bankomatu v Košiciach

Polícia vyšetruje poškodenie obchodnej prevádzky a bankomatu na Sídlisku Nad jazerom v Košiciach. Ako informuje košická krajská polícia na sociálnej…

21. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vučić prekvapil vyjadrením o tretej svetovej vojne

Tretia svetová vojna sa už možno začala, vyhlásil srbský prezident Vučić. Podľa neho súčasné konflikty postupne prerastajú do väčšej konfrontácie

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tri týždne vojny v Iráne a Trumpov hlavný problém

Dnes uplynuli presne tri týždne od začiatku americko-izraelskej vojny proti Iránu. V roku 2003 presne toľko trvalo Američanom poraziť irackú…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Irán použil novú raketu

Napriek tvrdeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa o úplnom rozdrvení iránskej armády jednotky Islamskej republiky neustále podnikajú protiútoky s využitím nových…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Na východe Vysokých Tatier platí mierne, inde len malé lavínové nebezpečenstvo

Vo východnej časti Vysokých Tatier platí v sobotu v nadmorskej výške nad 2000 metrov mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Michal Durila

Gustáv Murín

Peter Bielik

Rastislav Vasilišin

Marek Brna

.
.
.
.
.

Snaží sa Trump uniknúť z iránskej pasce?

Spojené štáty zvažujú obmedzenie vojenského nasadenia na Blízkom východe, vyhlásil prezident Donald Trump

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vučić prekvapil vyjadrením o tretej svetovej vojne

Tretia svetová vojna sa už možno začala, vyhlásil srbský prezident Vučić. Podľa neho súčasné konflikty postupne prerastajú do väčšej konfrontácie

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tri týždne vojny v Iráne a Trumpov hlavný problém

Dnes uplynuli presne tri týždne od začiatku americko-izraelskej vojny proti Iránu. V roku 2003 presne toľko trvalo Američanom poraziť irackú…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Irán použil novú raketu

Napriek tvrdeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa o úplnom rozdrvení iránskej armády jednotky Islamskej republiky neustále podnikajú protiútoky s využitím nových…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dmitrijev predpovedá Európe energetickú izoláciu

Európu čaká energetická izolácia kvôli krokom predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, vyhlásil šéf RFPI a osobitný predstaviteľ ruského…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Historia gentis Slavae/ Prvé dejiny slovenského národa

V roku 1780 napísal náš prvý historik, učenec a katolícky kňaz Juraj Papánek Prvé dejiny slovenského národa. Viac než 238…

21. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Merz priznal krach vzťahu s Turmpom

Nemecký kancelár Friedrich Merz v piatok vyhlásil, že s americkým prezidentom Donaldom Trumpom „nemá veľmi dobrý vzťah“

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NATO pre bezpečnostnú situáciu stiahlo slovenských vojakov z Iraku

Severoatlantická aliancia pre bezpečnostnú situáciu stiahla slovenských vojakov z medzinárodnej misie v Iraku. Na Slovensko ich prepravilo lietadlo Ministerstva obrany…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vo FPU nepadá kultúra. Padá systém starých istôt

Fond na podporu umenia ich naučil na život v istote. Dnes tento režim prerušil. Otázka je, či to urobil v…

21. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

„Dadaizmus“ Bieleho domu

Bizarnosť týždňa: Biely dom zvažuje dočasne zastaviť sankcie na ropu z Iránu s cieľom znížiť ceny ropy, ktoré stúpili kvôli…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Britský denník píše, že je treba drasticky znížiť spotrebu energií. Navrhuje návrat k home officom pre všetkých ako za covidu

Celému svetu sa odporúča vrátiť sa k práci z domu, informuje denník The Guardian

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prevažná väčšina migrantov vstupuje do Nemecka bez dokladov

Dve tretiny žiadateľov o azyl, ktorí vlani prišli do Nemecka, nemali žiadny doklad totožnosti, píše portál The European Conservative. Nemecké…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Kapitán Spartaka Moskva Mironov o vyhadzove Ružičku: "Stalo sa toho veľa..."

Nečakaný koniec slovenského hokejového útočníka Adama Ružičku v ruskom klube KHL Spartak Moskva, o ktorom tento týždeň informoval samotný klub,…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Ruce pryč, senhor Manoel Varga!

Tak jsme zjistili že u nás působí jakási skupina Earthquake Faction, která je dostatečně sebevědomá na to, aby zapálila v…

21. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Za požiarom izraelskej spoločnosti v Pardubiciach môžu byť cudzie tajné služby

Podľa Noviniek.cz došlo k podpaľačskému útoku, ktorý spôsobil rozsiahly požiar v českom obrannom zariadení v Pardubiciach, ktoré je spojené s…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Syrskyj hlási zvýšenú aktivitu ruských síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


Zvýšenie volebného kvóra je len vypustený balónik, podľa publicistu nie je reálne

Téma zvýšenia volebného kvóra na vstup do parlamentu zo súčasných piatich na sedem alebo desať percent je len vypustením balónika…

21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia, ktorá vás potrápi. Dokážete nájsť skrytý banán?

Optická ilúzia dokáže potrápiť váš mozog a preveriť schopnosť vnímať detaily. Tento typ vizuálnych hádaniek je obľúbený nielen pre zábavu,…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajinci sa scvrkli na menej ako polovicu

Počet obyvateľov Ukrajiny dnes dosahuje 20 miliónov ľudí. Vyhlásil to zástupca šéfredaktora britského časopisu New Statesman Will Lloyd v podcaste…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zistilo sa, ako bohatá americká armáda bojuje proti dronom počas vojny v Iráne

USA, 21. marca 2026 - The Times zistili, ako americká armáda bojuje proti dronom počas vojny v Iráne   -…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Zomrel Chuck Norris

Americký herec Chuck Norris zomrel, informuje denník The Sun. Mal 86 rokov

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

O morálce a dvojím metru

Základní problém spojený s morálkou spočívá v tom, že její jednotlivé složky si navzájem odporují. To není otázka pokrytectví ani…

21. 03. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Ukrajine sa odohráva nový škandál, ktorý sa kyjevské úrady snažia za každú cenu ututlať

Ukrajina, 21. marca 2026 - Ale je už neskoro - fakty sa už dostali na internet   Ide o náčelníka…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Fico: Pre posadnutosť nedovolia otvoriť Družbu…

V situácii, keď vinou súhry okolností môže Európa dospieť k ropnému šoku, by Európska únia mala podporiť slovenské a maďarské…

20. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Izrael bojuje o svoje prežitie jeho agresivita sa môže ešte zvýšiť

Izrael, 20. marca 2026 - Je zrejmé, že cieľom Izraela nie je získanie nových území, ale zabezpečenie prežitia v rámci…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätá Benedikta Cambiagio Frassinello

Narodená 2. októbra 1791 v Langascu, Campomorone v Taliansku ako Benedetta Cambiagio. Dcéra Giuseppeho a Francescy Cambiagio, vyrastala v Pavii…

21. 03. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zapletalová pre zdravotné problémy nenastúpila v semifinále halových MS

Atlétka Emma Zapletalová nenastúpila na semifinálový beh na 400 metrov na halových majstrovstvách sveta v poľskej Toruni. Informovala o tom…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Modžtaba Chameneí v príhovore tvrdí, že islamský režim zasadil nepriateľom zdrvujúci úder

Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Modžtaba Chameneí v piatok vo svojom posolstve k perzskému novoročnému sviatku Nourúz vyhlásil, že Irán „poráža…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Kubánska vláda odmietla žiadosť americkej ambasády v Havane o dovoz nafty pre generátory, keďže USA naďalej uplatňujú palivovú blokádu ostrova. Podľa agentúry AP to potvrdili dvaja americkí predstavitelia oboznámení so situáciou.

Miguel Díaz-Canel
Na snímke Miguel Díaz-Canel / Foto: SITA/AP-Ramon Espinosa

 

08:13

Kuvajtská armáda oznámila, že jej protivzdušná obrana v sobotu reagovala na raketový a dronový útok.

Vo vyhlásení uviedla, že zasahuje proti „nepriateľským hrozbám“, informovala agentúra AFP.

 

08:12

Irán je pripravený zabezpečiť japonským lodiam bezpečný prechod cez Hormuzský prieliv, uviedol minister zahraničných vecí Abbás Arakčí v rozhovore pre Kyodo News. Tokio je silne závislé od ropy z Blízkeho východu, pričom väčšina dodávok prechádza práve touto strategickou trasou. Informovala o tom agentúra AFP.

Abbás Arákčí
Na snímke Abbás Arákčí / Foto: SITA/AP-Khalil Hamra
08:10

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA zvažujú „postupné ukončenie“ vojenskej operácie na Blízkom východe. Jeho slová však kontrastujú s krokmi vlády, ktorá do regiónu posiela ďalších vojakov a lode a zároveň žiada Kongres o ďalších 200 miliárd dolárov na financovanie vojny, uvádza agentúra AP.

08:08

Medzinárodný deň lesov si každoročne pripomíname 21. marca. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo v roku 2012 a dátum zámerne spojilo s prvým dňom jari na severnej pologuli – symbolom obnovy a rastu.

07:48

.

Marketplace je miestom, kde môžete nájsť takmer čokoľvek

Marketplace je miestom, kde môžete nájsť takmer čokoľvek - od bežných vecí až po úplne bizarné kúsky. Online predaj použitých…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Ruská armáda sa pripravuje na nový útok na Ukrajine

Ruská armáda sa pripravuje na nový útok na Ukrajine, akonáhle vyschne pôda, tvrdia analytici oslovení agentúrou Associated Press

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa naštval na „zbabelých spojencov“ z NATO

Americký prezident Donald Trump nazval spojencov z NATO „zbabelcami“ a sľúbil, že si „zapamätá“, že sa vzdali jeho misie otvoriť…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najlepšie dielo, ktoré Agatha Christie napísala v 50. rokoch

Detektívny román Skúška neviny z roku 1958 patrí k najlepším dielam, ktoré Agatha Christie napísala v 50. rokoch minulého storočia.…

20. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Dizajn týchto domácnosti dokáže rozčúliť aj tých najtrpezlivejších

Dizajn domácnosti je jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré ovplyvňujú kvalitu bývania. Pri plánovaní priestoru nejde len o vzhľad, ale aj…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajina vyhrocuje vyhrážky voči Orbánovi. Bloger máva mečom a vidí premiéra „na ražni“

Populárny ukrajinský bloger, spriaznený s prezidentom Volodymyrom Zelenským, sa s mečom v ruke vyhrážal maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Zo slov,…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Michal Durila

Gustáv Murín

Peter Bielik

Rastislav Vasilišin

Marek Brna

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov