Sergej Lavrov o rusko-amerických vzťahoch a vojne v Sýrii: „…Ale diabol sa skrýva v detailoch…“

Moskva 12. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

 

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre spravodajsko-analytickú reláciu „Voskresnoje vremja“ /“Nedeľňajší čas“/ na Prvom kanáli Ruskej televízie sa venoval aktuálnym medzinárodným udalostiam a odpovedal na otázky moderátorov.

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Začal z odpovedi na otázku na margo značne naštrbených rusko-amerických vzťahov.

 

Ako sa dá vôbec s Američanmi dohodnúť? Máte za sebou veľmi náročné dlhé rokovania s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym. Na niečom ste sa dohodli. No Pentagón bombarduje sýrske pozície, sú desiatky mŕtvych. Ako sa dá rokovať v takejto situácii? 

Nie je to jednoduché. Ešte ťažšie je usilovať sa dosiahnuť to, aby sa dohody plnili. Ak máme hovoriť o Sýrii, je to už chronická choroba. Spomeňme si, ako v júni 2012, niečo vyše roka po začiatku tzv. roka „arabskej jari“, vtedy, dnes už bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan, dostal príkaz nájsť nejakú východisko z krízy. Kofi Annan pripravuje svoj plán: „Plán Kofiho Annana pozostávajúci zo šiestich bodov“. My ho podporujeme, Západ „sa mraští“. Nechce sa ním zapodievať. Napokon s obrovským vypätím síl zvolávame v Ženeve skupinu krajín, ktorá zahŕňala päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, kľúčové arabské krajiny, Turecko, a pokúšame sa spolu s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom niečo podniknúť.

Výsledkom bolo, že sme najmä prostredníctvom našich priamych rokovaní s H. Clintonovou, vtedy americkou ministerkou zahraničných vecí, pripravili tzv. Ženevské komuniké. Prijímali sme ho po niekoľko hodinových rokovaniach 30. júna 2012. O dva dni sme splnili svoj záväzok – dosiahli sme súhlas prezidenta Sýrie B. Assada s týmto dokumentom. Američanom, ani iným predstaviteľom západných krajín či arabského sveta sa toto isté nepodarilo ani po niekoľkých dňoch a týždňoch: Od opozície sa im nepodarilo získať súhlas s týmto dokumentom.

My sme za to, aby Bezpečnostná rada OSN schválila túto rezolúciu, predovšetkým, rusko-americkú, ale aj širšiu dohodu. Američania od toho odstúpili, s tým, že dohoda nestačí, lebo údajne neobsahuje požiadavku na odchod B. Assada a zavedenie sankcií v prípade, že sa tak nestane. Povedali sme, že tak sme sa nedohodli a že v texte je všetko uvedené dostatočne konkrétne. Na toto sme nedostali jasnú odpoveď. Až po vyše roku, na jeseň roku 2013, keď z iniciatívy prezidenta RF sa pristúpilo k chemickej demilitarizácii Sýrie, dosiahli sme, že sa Sýrska arabská republika k tejto konvencii, po druhom schválení rusko-americkej dohody o chemickej demilitarizácii v Bezpečnostnej rade OSN pripojila, až potom sa podarilo v tejto rezolúcii schváliť súčasne aj Ženevské komuniké.

Mohli by sme pokračovať vo vymenúvaní celej tejto epopeje už s našimi dnešnými dohodami, ktoré sme pripravovali spolu s Američanmi (ako spolupredsedami) v Medzinárodnej skupine na podporu Sýrie (ISSG), ktorú sme založili spolu s USA. V prvom rade bolo treba oddeliť umiernenú opozíciu, s ktorou pracuje americká koalícia, od teroristov. Doteraz sa tak nestalo, hoci vo februári sľúbili, že tak urobia do dvoch týždňov. Záväzok odblokovať takzvanú cestu Castello preto, aby sa humanitárna pomoc dostala do Východného Aleppa, bola v rusko-americkej dohode detailne rozpísaná (meter po metri),vrátane vzdialenosti, na ktorú sa majú stiahnuť vládne vojská a opozícia.

Američania vyhlásili, že ani tento záväzok nemôžu splniť, pretože ich opozícia neposlúcha. Takýchto príkladov je veľa. A práve preto, že v prípade cesty Castello si nesplnili záväzky a neodviedli opozíciu, zrejme sa rozhodli, nechcem povedať, že „tresnúť dvermi“, ale vyhlásiť, že odstupujú alebo plnenie týchto dohôd dočasne zastavujú. Takto sa chceli vymotať zo situácie, do ktorej sa dostali. Nepodarilo sa to kvôli jednej konkrétnej veci: zaviazali sa stiahnuť o pol kilometra opozíciu – vládne vojská sa sťahovali – a opozícia sa v tom okamihu pokúsila zaujať uvoľnené ´pozície. Avšak za príčinu zmarených dohôd nepokladali konkrétnu, ale abstraktnú vec: vraj Rusko nechce zastaviť boje, ktoré ohrozujú civilných obyvateľov. My sme už na to zvyknutí a pokračujeme v práci.

 

Americká strana nie je schopná splniť svoje záväzky, vrátane, v práci s umiernenou opozíciou a opozíciou. Je to z princípu alebo sledujú nejaké iné ciele? A nemôže byť tak, že pre Američanov nie je výhodná stabilizácia v Sýrii? 

Myslím si, že niečo na to bude. Taká pozícia je celá „pozliepaná“ – existuje veľa rôznych zoskupení, ktoré sledujú rôzne záujmy.

 

Čiže chýba stratégia? 

Sú také zoskupenia, ktoré vystupujú za návrat k rusko-americkým dohodám. Len tak mimochodom spomeniem, že toto zoskupenie trvalo na tom, aby Medzinárodnú skupinu na podporu Sýrie (ISSG), ktorú sme založili spolu s USA, nerozpustili. Ba čo viac, včera sa v Ženeve konalo zasadnutie operatívnych skupín. Ako všetci vieme, v rusko-americkej Medzinárodnej skupine na podporu Sýrie pôsobia dve operatívne skupiny: jedna pre otázky humanitárne, druhá na kontrolu Režimu zastavení bojových činností v Sýrii a posudzovanie porušení tohto režimu.

Vo Washingtone je skupina osôb, ktorá sa vyslovuje v prospech toho, že treba zvažovať nielen diplomatické metódy, ale aj tie, ktoré by rátali s použitím sily. Došlo k „úniku akože informácií“ o tom, že okrídlenými raketami možno jednoducho zasiahnuť letiská sýrskych ozbrojených vzdušných síl Sýrskej arabskej republiky a sýrske letectvo bude vyradené. Na toto už reagoval Generálny štáb.

Sú to veľmi nebezpečné hry, tým viac, ak berieme do úvahy , že Rusko, ktoré je v Sýrii na pozvanie legitímnej vlády a má tam dve základne – jednu vojensko-vzdušnú základňa v Hmeymime a Stredisko materiálno technického zabezpečenia lodí VMF Ruska v Tartuse, a ešte protivzdušnú obrana (PVO) na ochranu našich objektov. Veľmi dobre vidíme, že americké vojenské jednotky poväčšine chápu, že musia byť rozumné a neriadiť sa emóciami či momentálnymi výbuchmi agresivity.

Ostatne, opakujem, nepozorujeme tú nijakú celkovú stratégiu. Prejavuje sa to aj na vzťahu USA a ich koalície s Džabhat an-Nusrou (Jabhat al-Nusra). Útočia na ISIL, pričom začali útočiť aspoň relatívne často len po tom, čo vojensko-vzdušné sily Ruska začali, na pozvanie sýrskej vlády, pôsobiť v Sýrskej arabskej republike. Výsledok náletov a ich frekvencia je neporovnateľná. Americké bombardéry sa často vracajú na základňu v Incirliku alebo na inú, ktorú využívajú, s nepoužitou muníciou. Takto je frekvencia letov zabezpečená, ale ich efektívnosť je veľmi nízka – podľa niektorých hodnotení 15-20 percentná, nie vyššia.

Všimli sme si, že dokonca aj taký „šetriaci“ režim vo vzťahu k ISIL je dostatočne intenzívny, keď berieme do úvahy, že skupiny Džabhat an-Nusry sa ani nedotkli. Spýtal som sa amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, či v tom nie je akýsi skrytý úmysel zachovať túto teroristickú organizáciu a uchrániť ju pred útokmi, aby potom na niektorej etape z nej urobili základnú silu na zvrhnutie prezidenta Sýrie B. Assada. Ten sa dušil, prisahal, že to tak nie je, že oni bojujú proti nej.

Myslím si, že v mnohom pod vplyvom takýchto našich rozhovorov, Američania v týchto dňoch vyhlásili, že, prepáčte za výraz „odbachli“ jedného z vodcov Džabhat an-Nusry. Je to absolútne ojedinelá akcia. Nevidíme nijaké fakty svedčiace o serióznom boji s Džabhat an-Nusrou. Podozrenie vyvoláva tá okolnosť, že vyzývajú nás a vzdušné sily Sýrskej arabskej republiky nelietať nad Aleppom, pretože, bez ohľadu na to, že hlavnou silou je tam Džabhat an-Nusra, je vraj pri nej veľa umiernených opozičníkov, ktorí sa dostali do obkľúčenia a nemajú sa ku komu „prikloniť“, iba žeby k Džabhat an-Nusre. Radšej sa vraj Nusry nedotýkať, lebo by to nebolo humánne voči normálnym chalanom, a proti Nusre budeme bojovať potom… Lenže to „potom“ nejako nikdy „neprichádza“. Ale týchto normálnych chalanov oddeliť od Džabhat an-Nusry sľubovali už vo februári. A toto je uzavretý kruh, ktorý nemožno prelomiť.

 

Tak to je viac-menej pochopiteľná úloha: oddeliť od Džabhat an-Nusry akože „správnych chalanov“. Ale kde sa berie nápad bombardovať letiská sýrskych ozbrojených síl? 

Počul, som to toto zaznelo z Washingtonu. Akési anonymné zdroje vypúšťajú informácie o tom, že v Bielom dome sa teraz plánuje diskutovať o kadejakých opciách, variantoch a nejaký variant, že už akože odznel. Myslím si, že tamojšie „horúce hlavy“ sa predsa len schladia a budú situáciu brať vážne. Potešiteľné je to, že podľa tých istých zdrojov „úniku informácií“, ale z hodnoverných prameňov, celý rad popredných činiteľov v americkej administrácii veľmi dobre chápe, že akýkoľvek útok na pozemné ciele, ktoré sú objektmi sýrskej armády, budú porušením medzinárodného práva.

Ja si myslím, že ak sa zopakujú nálety na pozície sýrskej armády obkľúčenej isilovcami v meste Dejr-ez- Zor z polovice septembra, Američania to budú musieť vysvetliť inak, ako to robili doteraz, keď len povedali, „prepáčte“, bol to omyl. Omylom to ťažko nazvať. Už som hovoril, že situácia je tam stabilizovaná, približne dva roky sú obkľúčení jednotkami ISIL. Všetci veľmi dobre vedeli, kde je ISIL a kde vláda. Nijaké premiestňovanie tam nebolo badať, tým viac, že deň po nálete Pentagón prostredníctvom jedného zo svojich oficiálnych predstaviteľov vyhlásil, že túto operáciu pripravovali celé dva dni, pričom vychádzali zo spoľahlivých informácií rozviedky.

Takže toto už bol signál tej časti administrácie vo Washingtone, ktorá predsa len chcela trocha postrašiť B. Assada. Ja som presvedčený, že takéto kroky viac nepodnikne ani americký minister zahraničných vecí John Kerry, s ktorým sme túto situáciu rozoberali, ani americký prezident B. Obama, ktorý neraz ubezpečoval prezidenta RF V. V. Putina, že on pevne stojí za politickým riešením sýrskej krízy.

 

Ako rýchlo by sa dala dosiahnuť stabilita v Sýrii, keby sa uskutočnila rezolúcia, mám na mysli zastavenie surových vojenských akcií?

Nebolo by to rýchlo. Tam treba konať vo všetkých smeroch paralelne. Teraz oni dávajú predbežné podmienky. Dohodnime najprv ticho na týždeň, potom zabezpečíme absolútne všade bezprekážkový humanitárny prístup, a len potom, opozícia, ktorú chráni Západ, láskavo dovolí sadnúť si za rokovací stôl. Toto je približne to isté, ako keď na Ukrajine pôsobia vládne kruhy pod ochrannými krídlami Západu, ktorý hovorí: mesiac úplného ticha, odovzdajte nám hranice, pusťte tam OBSE, zaručte úplnú bezpečnosť, odzbrojte všetkých, a všetko, čo má zbrane, okrem ukrajinskej armády, a už len potom sa začneme zapodievať politickými reformami.

Takto to nejde. Ani v iných konfliktoch takto nefunguje nijaká iniciatíva. Dôležité je, aby všetci účastníci konfliktu videli perspektívu v tom, že sa bude znižovať úroveň násilia, že bude prichádzať humanitárna pomoc, že sa teroristi nebudú zbavovať zodpovednosti, že politický proces bude rešpektovať názory sýrskej spoločnosti tak, ako si to vyžaduje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN. Už prebieha piaty mesiac, odvtedy čo jedna z niekoľkých zoskupení opozície osamelo blokuje obnovenie rokovaní a vydiera všetkých ostatných. Nikto si s ňou nevie poradiť, ba čo viac, myslím si, že ani nechcú, že im chcú robiť radosť.

V týchto dňoch sme viedli rokovania s našimi francúzskymi kolegami, ktorú pripravujú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN vychádzajúc z predpokladu, že ak rusko-americké úsilie neprinieslo nijaké výsledky, treba niečo rýchlo podniknúť. My sme ochotní pracovať v Bezpečnostnej rade OSN, informovali sme ich o tom, ale len niečo podniknúť – to nie je náš prístup. My v nijakom prípade nechceme prísť o tie princípy, mechanizmy, ktoré sme už dohodli s Američanmi, ktoré schválili všetci ostatní členovia Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie a členovia svetového spoločenstva v širšom rozsahu.

Nad týmto sa pracovalo mnohé mesiace, prešlo to previerkou vojakov, spravodajských služieb, diplomatov. Nazdávam sa, že by bolo obrovskou chybou odložiť to bokom a prejsť k textom, ktoré budú jednoducho preplnené emóciami vyzývajúcimi súcitu s obyvateľmi Aleppa, bez akýchkoľvek požiadaviek okamžite zastaviť vojenské akcie, čo okamžite využije Džabhat an-Nusra. „Zachytili“ sme veľa správ, máme také možnosti.

Keď sa diskutovalo o trojdennom prímerí v Aleppe bez toho, aby sa oddelili dobrí od zlých teroristov, éter bol plný optimistických správ o tom, že Američania už-už nahovoria Rusov, aby vyhlásili prímerie a my okamžite získame zbrane a muníciu, a všetko bude v poriadku.“ Preto bez vyriešenia problému oddelenia nijaké rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN nemá zmysel, ako ani bez jasného vyjadrenia , že všetci, čo blokujú medzi sýrsky politický dialóg, musia okamžite s tým prestať. Toto sme si povedali s Francúzmi.

No a, samozrejme, tie humanitárne dodávky. Neexistuje nijaký alternatívny variant, okrem toho, že treba splniť to, na čom sme sa s Američanmi dohodli, čiže odblokovať cestu Castello. Dúfam, že francúzski kolegovia tieto návrhy vezmú do úvahy, inak Bezpečnostná rada OSN nemôže na danej etape prispieť k urovnaniu sýrskej krízy.

 

Mám otázku k iniciatíve osobitného vyslanca OSN generálneho tajomníka pre Sýriu Staffana de Misturu na odsun vojenských jednotiek z Aleppa. Ako ich možno odtiaľ odsunúť, ak ich cieľom je obsadiť Aleppo? 

My sme pripravení o tom rokovať. Ba poviem ešte viac: Už existuje príklad dvoch obcí. V jednej sa realizovali dohody medzi vládou Sýrie a vojenskými jednotkami. Bolo tam približne jeden a pol tisíc vojakov, ktorí znepríjemňovali život päťdesiatim tisícom obyvateľov. vláda sa s nimi dohodla na tom, že spolu aj s rodinami, príbuznými, zbraňami opustia tieto oblasti, že „pôjdu, kam ich oči povedú“ a vláda ich nechá na pokoji, že ich nebude i prenasledovať. Aj sa tak stalo. Mesto začalo žiť normálnym životom: prestali ho blokovať, nebolo treba odtiaľ „duriť“ ozbrojencov. Momentálne sa rokuje o takejto istej téme v súvislosti s ďalším predmestím Damasku.

Mimochodom, naši západní partneri a niektorí prihorliví členovia OSN, ako napríklad Stephen O’Brien začali túto posudzovať ako násilnú migráciu. Nemá to však nič spoločné s tým, čo sa deje. To, čo teraz navrhol Staffan de Mistura, to je pokus využiť túto prax, túto skúsenosť, ktorá sa už využíva. My sme ochotní zaoberať sa touto myšlienkou. Pre nás je teraz najdôležitejšie zorientovať sa v tom, o čo konkrétne ide, pretože tam sa nachádza (dokonca aj podľa OSN) takých šesť až osemtisíc vojakov.

Z nich je, podľa rôznych odhadov, až polovica (povedal to sám Staffan de Mistura na pôde Bezpečnostnej rady OSN) ozbrojencov Džabhat an-Nusry. Počul som tieto jeho vyhlásenia týkajúce sa len Džabhat an-Nusry. Panebože, Džabhat an-Nusra so zbraňami odtiahne smerom na Idlib, kde sú dislokované jej hlavné sily, tak kvôli záchrane Aleppa budeme ochotní podporiť takýto prístup a vyzvať sýrsku vládu, aby s tým súhlasila.

Ale čo sa stane s druhou polovicou ozbrojencov, ktorá splynula s organizáciou Džabhat an-Nusrou? Ak sa stiahne aj s výzbrojou, tak prosím, niet o čom diskutovať. Ale ak chce zotrvať v tomto meste, potom sa treba osobitne dohodnúť, čo s tým problémom robiť.

Staffan de Mistura ešte navrhol, že časťou jeho iniciatívy je aj zachovanie tých miestnych orgánov, ktoré teraz riadia východné Aleppo. Sú to zjavne orgány, ktoré s vládou nesympatizujú. Pokladáme to tiež za možný variant, ktorý stojí za úvahu, budeme ochotní s vládou príslušným spôsobom spolupracovať. Ale v tejto časti mesta bude treba udržiavať akýsi elementárny poriadok, musia tam byť nejaké policajné jednotky.

Po prvé, také, čo Džabhat an-Nusrou neodídu, musia sa od nej jasne diferencovať: oficiálne na papieri podpísať takýto záväzok. Možno, že v takom prípade, by vládne právnoochranné orgány, polícia a títo ozbrojení opozičníci mohli sformovať akési spoločné orgány na ochranu poriadku, aby sa tam udržiaval normálny život, aby sa tam obyvatelia cítili v bezpečí.

Ale diabol sa skrýva v detailoch. Staffan de Mistura síce rozmýšľa správnym smerom, ale hneď sa vynárajú konkrétne problémy, v riešení ktorých treba dosiahnuť veľmi jasný a nedvojzmyselný súhlas. Ak sa tak stane (a my sme pripravení urobiť tak rýchlo), potom si myslím, že práve toto sa môže stať jadrom riešenia OSN o tom, čo teraz so situáciou v Aleppe.

 

Video si môžete pozrieť tu:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Kavecká: Slovensko stojí pred mimoriadne dôležitou skúškou súdržnosti, odvahy a solidarity

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Predstavitelia hnutia OĽANO naďalej žiadajú všetkých zdravotníkov, aby v rámci ich ľudských možností podporili spoločné úsilie v boji s pandémiou a zapojili sa do plošného testovania „Plne chápem aktuálnu vyťaženosť mojich kolegov. Momentálne však stojíme pred vážnou hrozbou kolapsu zdravotníctva, ktorému môžu zabrániť…

Ruský rezort diplomacie obvinil Orbána z prekrúcania dejín

0 icon

Moskva/Budapešť 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Russian Embassy, UK Twitter)   Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán hrubým spôsobom prekrútil dejiny, keď obelisk na budapeštianskom Námestí slobody označil za "pomník sovietskej okupácie" Informovala o tom v piatok internetová stránka komerčnej televízie ATV s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije…

V bruselskej štvrti Molenbeek suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

0 icon

Brusel 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Miguel Tovar)   Bruselská mestská časť Molenbeek suspendovala učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry proroka Mohameda v rámci diskusie o zabití francúzskeho učiteľa dejepisu zo 16. októbra. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu Molenbeeku Učiteľ ukázal jednu z karikatúr zverejnených vo…

Hrčka: Materiál do Petržalky dorazil, zdravotníkov garantovať nevieme

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Bratislavská mestská časť Petržalka, obec s najväčším počtom odberných miest (96) na Slovensku, dostala materiál na celoplošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19. Na sociálnej sieti to oznámil petržalský starosta Ján Hrčka s tým, že ak nič nebude chýbať, v sobotu (31. 10.) ráno…

Obyvatelia Texasu odovzdali viac ako deväť miliónov volebných lístkov

0 icon

Austin 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elise Amendola)   Obyvatelia amerického štátu Texas odovzdali v tohtoročných prezidentských voľbách už viac volebných lístkov ako počas celých volieb v roku 2016. V predčasnom hlasovaní v štáte, ktorý bol donedávna verný Republikánskej strane, ide o nevídaný nárast a môže sa stať, že sa počas tohtoročných…

Thunbergová bude pre pandémiu protestovať za ochranu klímy opäť online

0 icon

Štokholm 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v piatok vyhlásila, že pre stúpajúci počet ľudí nakazených novým koronavírusom v krajine preruší svoje pravidelné protesty pred švédskym parlamentom v Štokholme a vráti sa výlučne k online kampani. Informovala o tom agentúra Reuters "Situácia sa zhoršuje, a…

Česko predlžuje núdzový stav do 20. novembra

0 icon

Praha 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Poslanecká snemovňa českého parlamentu v piatok schválila predĺženie núdzového stavu v krajine o tri týždne. V dôsledku súčasnej epidemiologickej situácie s novým koronavírusom tak bude platiť do piatku 20. novembra Vláda pritom žiadala predĺžiť stav až do 3. decembra, to však odmietla…

Po zemetrasení hlásia v Turecku a Grécku najmenej 14 obetí a stovky zranených

0 icon

Istanbul 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ismail Gokmen)   Najmenej 14 obetí na životoch a viac ako 400 zranených si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré v piatok zasiahlo Turecko a Grécko, informovala agentúra AP Najmenej 12 ľudí prišlo o život v meste Izmir na západnom pobreží Turecka a 419 utrpelo zranenia, uviedla AP s…

Chren: Samosprávy robia všetko v právnom vákuu

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Neexistuje právny rámec, na základe ktorého by mali samosprávy v rámci celoplošného testovania na COVID-19 povinnosť robiť čokoľvek z toho, čo robia. Nemajú ani žiaden podklad, na základe ktorého by mali zaručený nárok mať čokoľvek z toho refundované. Upozornil na to starosta bratislavského…

Premiér vystúpil v mimoriadnom prejave k testovaniu: „Pozývam vás, poďte. Máme obrovskú šancu týmto naším slovenským unikátnym liekom vykročiť v ústrety slobode“

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) pozval všetkých ľudí na víkendové plošné testovanie na COVID-19. Hovorí o pokuse predísť úplnému lockdownu a boji za ochranu zdravia a životov "Pozývam vás, poďte. Máme obrovskú šancu týmto liekom, našim slovenským unikátnym liekom, vykročiť v ústrety slobode a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Sú ozaj PCR a antigénové testy štátom registrované?

0icon

Štátny ústav kontroly liečiv je bezpochyby autorita, ktorá by mala mať dôveru občanov SR vzhľadom k skutočnosti, že má zabezpečovať, aby sa trhu vyskytovali iba lieky, ktoré sú pre zdravie občana neškodné. Na ich stránkach si môžeme prečítať nasledovnú informáciu citujem: „Všetky antigénové testy obstarané štátom sú riadne registrované a spĺňajú požiadavky…

Roman Huťa

Bod zlomu - zničenie pohanských národov

0icon

Pohanské národy sú tie, ktoré na najvyššie miesto v hodnotovom rebríčku nestavajú človeka, ale hodnoty materiálne. Ako povedal náš bývalý tiežprezident: „Ľudské práva nemôžu byť nadradené obchodným záujmom.“ Pád Babylonu a zničenie pohanských národov bude mať jednu príčinnú súvislosť. V článku „Nad slnko jasnejšie“ som písal, ako sa pripraviť a správať pri jadrovej nehode…

Slavěna Vorobelová

Čaputová sa vzoprela diktátorovi

0icon

Najprv správa, že na Slovensko prichádza rakúska armáda (pravdepodobne protiústavne), ktorá je ochotná poskytnúť 50 armádnych medikov, nakoľko Slovensko sa vraj nachádza v humanitárnej kríze. Potom KONEČNE z úkrytu vylezie prezidentka, hlavná veliteľka ozbrojených síl, ktorá prezentuje šokujúcu správu o nezrealizovateľnosti plánu celoplošného testovania a odporúča, aby sa uskutočnilo len…

Štefan Paulov

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!

0icon

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!     ...Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom o súkromnom živote ľudí, všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.... Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vyberáme si domáce zviera, ktoré sa na nás podobá?

0 icon

Veda tvrdí, že ľudia majú tendenciu vyberať si domáce zviera, ktoré vyzerá podobne ako oni. Gerrard Gethings, profesionálny fotograf zvierat, sa rozhodol, že to dokáže. V sérii pozoruhodných porovnaní s názvom #doyoulooklikeyourdog a #doyoulooklikeyourcat porovnáva portréty ľudí a ich domácich miláčikov a zdôrazňuje spoločné črty. Výsledky sú naozaj pozoruhodné! Či už je to tak, že…

Dievčenský tím inžinierok vymyslel stan pre bezdomovcov na solárny pohon

0 icon

Úspech si vyžaduje čas, obetu, oddanosť a kus tvrdej práce. Skupina dievčat zo strednej školy mala všetky tieto artribúty a dosiahli svoje. Bývanie pre bezdomovcov sa rozhodli riešiť po svojom. Keďže pochádzajú z rodín s nízkym príjmom, nemohli im prispieť finančne. A tak sa dievčenskí tím rozhodol uspokojiť potreby bezdomovcov po svojom. Podarilo sa im…

Vďaka svojmu humoru dokázali pobaviť celý internet

0 icon

Myslím si, že najlepšia vec pri riešení problému je nájsť v tejto veci aspoň trocha humoru. Vraví sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. A aj preto sa ľudia rozhodli, že niektoré ťažké situácie zoberú športovo. Práve vďaka takýmto ľuďom sa potom môže široká verejnosť…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretiu a zároveň záverečnú časť o tajuplnej skupine so sídlom v Holandsku, ktorá nesie názov podľa hotela, kde sa jej účastníci stretli po prvýkrát – Bilderberg. Nad skupinou visí množstvo otáznikov, jedna vec je však istá. Málokto odmietne pozvánku na stretnutie Bilderberg. Účasť na stretnutí skupiny je veľmi…

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako môžete pokračovať v prehliadaní internetovej stránky zo smartfónu na počítači

0 icon

Windows a Android už dlhšiu dobu sú schopné medzi sebou relatívne efektívne komunikovať. A práve preto by sme vám chceli ukázať, ako je možné odoslať z vášho smartfónu odkaz na internetové stránku do počítača bez toho, aby ste za týmto účelom používali e-mailové správy, resp. nejaký iný obdobný spôsob. Nastavenia…

Čo sa stane s telom astronauta po jeho smrti vo vesmíre?

0 icon

Astronautom sa nemôže stať každý. Už od začiatku si vesmírne agentúry starostlivo vyberajú kandidátov, ktorí následne prejdú extrémne náročným procesom. Je na to dobrý dôvod, vesmír je totiž najnebezpečnejším miestom, aké poznáme a aj tá najmenšia chyba môže znamenať katastrofu. Čo by sa teda stalo, ak by astronaut zomrel vo…

Pozrite sa na 4 exoplanéty, ktoré sa podobajú na našu Zem

0 icon

Zem je momentálne našim jediným domovom. Astronómovia však denne pátrajú po nových exoplanétach a niekoľko z nich by mohlo mať vhodné podmienky pre život. Ktoré sú to? Hovorí o tom aj YouTube kanál Top Fives. TOI 700d TOI 700d je prvou planétou, podobnou Zemi, ktorá bola objavená satelitom TESS, na…

Ako to vyzerá s dostupnosťou MIUI 12 pre Xiaomi zariadeniu k dnešnému dňu?

0 icon

Ešte začiatkom tohto mesiaca sme vám priniesli aktualizovaný zoznam smartfónov, pre ktoré medzičasom spoločnosť Xiaomi uvoľnila MIUI 12 nadstavbu. V priebehu posledných dní až týždňov, spoločnosť uvoľnila aktualizáciu pre ďalšie modely zariadení. A práve preto vám prinášame aktualizovaný zoznam zariadení, pre ktoré stiahnete k dnešnému dňu MIUI 12. Pre tieto…

Pozrite sa, ako si môžete zapnúť tmavý režim aj v nepodporovaných Android aplikáciách vrátane Facebooku!

0 icon

Tmavý režim je čoraz populárnejším medzi používateľmi, ale aj napriek tomu mnoho aplikácií ho nepodporuje vrátane Facebooku. V súčasnosti (Android 10 a novší) podporuje zapnutie tmavého režimu, a následne sa automaticky prispôsobuje aj rozhranie aplikácií, ktoré túto funkciu podporujú. Čo však môžete urobiť, ak túto funkciu jednotlivé aplikácie nepodporujú? V…

Armádny Magazín

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Českí vojaci v Mali: Budú bojovať proti teroristom alebo za francúzske neokoloniálne záujmy ?

0 icon

Česko, 30.október 2020 (AM) - Počas včerajšieho zasadnutia v Českej Snemovni iba 20 poslancov zo 133 prítomných nepodporilo vládny návrh na vyslanie elitného oddielu špeciálnych síl z Prostějova do Mali, ktorých úlohou by nebola len úloha poradcov tamojším vojakom, ale vyrážali by s nimi

Korotčenko: Arménsko sa útokmi na civilistov snaží zatiahnuť Rusko do vojny v Náhornom Karabachu

0 icon

Rusko, 30.október 2020 (AM) - Vojenský expert Igor Korotčenko vysvetlil význam raketových útokov Arménska na azerbajdžanské mestá. Je presvedčený, že konečným cieľom je zatiahnuť Rusko do konfliktu v Náhornom Karabachu. Vojenský expert, šéfredaktor časopisu Národná obrana Igor Korotčenko vysvet

Nasadzuje Turecko špeciálne sily na hranice Arménska?

0 icon

Turecko, 30.október 2020 (AM) - V pondelok 26. októbra, ruské vzdušné sily so sídlom v Sýrii podľa niekoľkých súbežných zdrojov ťažko zasiahli výcvikové základne a povstalecké sily podporované Ankarou na severe Sýrie, pričom zabili niekoľko desiatok povstalcov a asi ďalších sto zranili. Tieto útoky, podľa zdrojov blízkych tureckej moc

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA