Senica 15. januára (TASR) – Projekt regulácie tepla na Strednej odbornej škole (SOŠ) v Senici sa stal víťazom súťaže o najlepší inovatívny program v oblasti obnoviteľných zdrojov energie realizovaný na území Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Súťaž vyhlásila krajská samospráva ako partner projektu Predstavenie regionálnych energetických koncepcií (CEP–REC).
Jedinečnosť zónového regulačného systému SOŠ spočíva v možnosti wifi bezdrôtového ovládania širokého okruhu vykurovacích zariadení a prvkov domácej automatizácie. Výsledkom je ideálne vyregulovaný objekt. Vhodné nastavenie systému zabezpečí, že žiadna miestnosť nie je vykurovaná v čase, kedy nie je využívaná, čo umožní ušetriť finančné prostriedky a zároveň prispeje k ochrane životného prostredia. Prínosom systému je nastavenie teploty učební v rôznych časových pásmach. Informoval o tom na webovej stránke TTSK Ivan Peko z Agentúry regionálneho rozvoja TTSK.
Víťazný projekt s názvom Efektívne šetrenie v priestoroch SOŠ Senica – regulácia tepla prostredníctvom bezdrôtovej komunikácie bude publikovaný v brožúre vydanej v rámci projektu CEP-REC v náklade 5000 kusov v ôsmich krajinách Európy – v Česku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Slovensku, Slovinsku a Taliansku. Cieľom projektu CEP-REC je podpora využívania obnoviteľných zdrojov energie a zvyšovanie energetickej účinnosti v strednej Európe. Keďže využívanie obnoviteľných zdrojov energie sa musí realizovať predovšetkým na regionálnej úrovni, kraje sú kľúčovými aktérmi v tomto vývoji. Regionálne energetické koncepcie prinášajú viacero príležitostí pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a zvýšenie energetickej účinnosti. V projekte je zapojených 15 projektových partnerov z ôsmich stredoeurópskych krajín. Celkový rozpočet projektu je 2,16 milióna eur, TTSK má k dispozícii 113.444 eur, z čoho je 17.000 eur z vlastných zdrojov a zvyšok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.