Šeliga podporil novelu z dielne OĽaNO upravujúcu oblasť potratov a hneď sa naňho zniesla kritika “od svojich”. Vysvetlil, prečo tak urobil

Šeliga podporil novelu z dielne OĽaNO upravujúcu oblasť potratov a hneď sa naňho zniesla kritika “od svojich”. Vysvetlil, prečo tak urobil

Bratislava 16. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

V parlamente v utorok prešla do druhého čítania novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov. Zákon z dielne OĽaNO posunulo do druhého čítania svojimi hlasmi 81 poslancov, vrátane poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí). Za podporu tohto zákona si vyslúžil množstvo kritiky, preto sa rozhodol vysvetliť prečo hlasoval “Za”

Na snímke Juraj Šeliga

Ako uviedol v príspevku na sociálnej sieti, za zákon hlasoval, pretože bol ešte len v prvom čítaní. To je rozhodovanie o tom, či sa v NR SR bude o návrhu zákona vôbec hovoriť. Áno, hlasoval som za to, aby sa k téme otvorila diskusia na výboroch a v druhom čítaní, kde sa dá návrh meniť.”

Reklama

Šeliga dodal, že dlhodobo upozorňuje na to, že je treba tehotným ženám podať pomocnú ruku. Takto som to vnímal – ako zákon, ktorý má podať pomocnú ruku ženám. Viedli ma k tomu rámcovo tri dôvody 1. zvýšenie finančného príspevku, 2. dva lekárske posudky, keď ide o podozrenie na poškodenie plodu (netýka sa situácie, keď je ohrozený život matky) 3. lehota na rozhodnutie na vykonanie samotného zákroku.

Ak to mám povedať laicky – viac času na premyslenie, väčšia finančná pomoc, väčšia informovanosť o hniezdach záchrany, možnosti adopcie a pod. To všetko mi totiž dáva zmysel – je tu sloboda ženy, ale rovnako je tu váha toho, o čo ide – a ide o vážnu vec, lebo potrat nie je obyčajný zákrok. To sú dva princípy, ktoré sa stretávajú. To nie je odstránenie materského znamienka či iná kozmetická korekcia, pokračoval poslanec.

Reklama
Šeliga sa priznal, že to bola pre neho aj osobná vec. Jeho mama otehotnela ako mladá, mala 18 rokov, aj preto ju posielali na potrat, keďže mala pred sebou budúcnosť.

„Bola v ťažkej situácii, aj kvôli otcovi. A práve pomocná ruka a uistenie, že to zvládne jej pomohlo. Keby nemala pomocnú ruku, keby nemala priestor, keby, keby … tak by som tu nebol, ona by mala iný život… Ja si veľmi vážim súkromie, absolútne rešpektujem slobodu človeka a nie „nestarám sa ženám do materníc“. No prepáčte, neviem sa tváriť, že nejde o vážnu vec. Práve naopak, podajme pomocnú ruku, hľadajme formy ako to urobiť čo najlepšie. Pretože pre mňa je to aj existenciálna skúsenosť, ktorú vlastne ani nemám, ale keby som ju mal, tak tu nie som.“

Šeliga odmieta, že by zákonom išli niečo zakazovať alebo, že by niekoho išli obmedzovať. Zároveň pripúšťa, že v ňom vidí veci, ktoré by bolo potrebné prerobiť a dať na pravú mieru. Preto aj on sám chce v druhom čítaní pripraviť pozmeňovací návrh.

„Odmietam, že tento návrh je začiatok akéhokoľvek ťaženia proti ženám. A veľmi otvorene hovorím, že pri druhom čítaní sa budem opäť rozhodovať podľa toho, čo bude na stole – podľa konkrétneho znenia návrhu zákona – a podľa toho, či v ňom budem vidieť prínos alebo nie.“

Dodal, že ho prekvapili reakcie niektorých ľudí, ktorí ho kvôli tomu označili za bigotného katolibanca.

„Necítim sa ako ten, ktorý zradil námestia. A nie som ani žiadny kolaborant s kotlebovcami či klérofašistami. Takéto bludy a nepravdy sú „pod pás“… Som človek, ktorý rád diskutuje, má otvorenú hlavu a počúva. Dostal som včera viacero analýz, ktoré si rád prečítam. Snažím sa byť imúnny voči nenávisti – za posledné tri roky si jej pravidelne užívam – je to daň, ktorú som sa dobrovoľne rozhodol zaplatiť. No mrzí ma, keď to čítam a vidím od ľudí, ktorých považujem za slušných a inteligentných,“ uviedol v závere.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali