Šéfka únijnej diplomacie Federica Mogheriniová uviedla, že obe strany majú čo oslavovať. „Vstupujeme do doteraz najväčšej zóny voľného obchodu,“ uviedla. Japonský minister obchodu Hirošige Seko poukázal na význam dohody najmä v súvislosti s rastúcim protekcionizmom v oblasti obchodu. Dohoda je v rozpore s postojom prezidenta USA Donalda Trumpa k clám na dovoz tovarov od mnohých obchodných partnerov.
Portál iDNES.cz napísal, že pakt odstraňuje takmer všetky clá vo vzájomnom obchode EÚ a Japonska. Vzťahuje sa na takmer tretinu globálneho hrubého domáceho produktu (HDP) a 635 miliónov ľudí.
Vzhľadom na veľký vplyv paktu na japonský vývoz automobilov do Európy a vývoz európskych poľnohospodárskych produktov do Japonska sa dohoda nazýva aj „autá za syr“. Len európski exportéri by mali na clách ušetriť takmer jednu miliardu eur ročne.
Dohoda zrušila 99 % ciel na japonské tovary predávané v Európe, kým pri vývoze z EÚ do Japonska sa zrušilo 94 % ciel s tým, že v budúcnosti sa tento podiel zvýši na 99 %. Terajší rozdiel súvisí s výnimkami pri takých produktoch, ako je ryža, ktorej dovoz má v Japonsku silnú politickú ochranu.
Podľa EÚ by jej mala dohoda o zóne voľného obchodu priniesť zvýšenie vývozu najmä chemikálií, odevov, kozmetiky a piva. Brusel odhaduje, že dohoda do roku 2035, keď začne platiť v celom rozsahu, prinesie Únii rast HDP o 33 miliárd eur, čo je jeho 0,14 %. Japonský HDP by sa mal zvýšiť o 1 % alebo 5,2 bilióna JPY (41,63 miliardy eur).