Ak by sa rokovania s Londýnom začali už teraz, tak pri dodržaní dvojročného obdobia na odchod z Únie by sa obe strany museli – podľa výpočtov Európskeho parlamentu – venovať štyrom smerniciam denne. To by bolo podľa Šefčoviča nadľudské úsilie.
Predstavitelia EÚ budú môcť lepšie posúdiť to, čo ich naozaj čaká, až potom, keď britská vláda oficiálne predloží notifikáciu o odchode krajiny z EÚ a parametre, o ktorých by chcela rokovať.
Mimoriadne vážnym prvkom rokovaní o brexite budú podľa Šefčoviča rozpočtové otázky. Náklady na brexit sa podľa neho odhadujú na 50 až 60 miliárd eur.
“Ide nielen o to, koľko bude Británia dlhovať do európskeho rozpočtu, ale aj o aktíva v inštitúciách, ako je napríklad Európska investičná banka,” upozornil Šefčovič. Všetky tieto finančné otázky budú podľa neho mimoriadne zložité a rokovania o nich veľmi ťažké.
Aj preto si hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier želá, aby sa hneď na začiatku celého procesu vyjasnili otázky spojené s financiami a s budúcim postavením občanov EÚ v Británii a Britov v krajinách EÚ.
Šefčovič pripomenul, že keď Británia opustí európsky integračný projekt, budú sa musieť v rámci EÚ hľadať riešenia, ako sa vyrovnať s rozpočtovým deficitom.