Chuguryan včera na sociálnej sieti uviedol, že do RTVS prišiel s dobrými a čistými úmyslami. “Jediné o čo mi ide je, aby sme vysielali objektívne, vyvážené a nestranné správy v záujme všetkých občanov SR, presne tak ako to verejnoprávnemu médiu ukladajú zákony.” Pod verejnoprávnosťou rozumie službu občanom, čo by malo byť najväčšou poctou pre každého novinára. “Zachovať si v práci odstup, neutralitu a nadhľad aj od vlastného politického, občianskeho a hociakého iného presvedčenia, v záujme celého národa je to najvyššie novinárske umenie, preto nemôže byť verejnoprávnym novinárom každý.”
Vysvetľuje, že v posledných dňoch si u mnohých kolegov všimol, že spomínaný nadhľad a nestrannosť stratili. “niektorým nejde o čestnú, profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky. Chcú byť revolucionármi. Som z toho veľmi smutný. Nie za seba, skôr za občana,” dodal riaditeľ spravodajstva a publicistiky RTVS.
Kauzu okolo odznakov označil za umelo vytvorenú. “niektorí moji kolegovia vyniesli von internú informáciu a nafúkli ju do obludných rozmerov,” vysvetľuje Chuguryan. Dodal, že kolegom na danej porade chcel poradiť ako priateľ, otvorene im povedal svoj názor “a oni napriek tomu konali takto nečestne.”
Priznal, že sám sa s rodinou zúčastnil prvého spomienkového pochodu za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú a ostro odsúdil dvojnásobnú popravu.” Napriek tejto obrovskej tragédii, život nás núti pokračovať v dennej agende a riešiť aj smutné aspekty verejnoprávneho života spravodajstva. Práve to bolo podľa neho predmetom porady. Na jednej strane smútok a spolupatričnosť s obeťami a pozostalými, no na druhej strane zákonom stanovená nestrannosť. Konkrétne zákon uvádza: “Neprípustné je používanie časti a súčasti oblečenia s akýmkoľvek zrejmým symbolom, resp. logom, prípadne nápisom.” Rovnako tak sú definované záväzné predpisy varujúce verejnoprávnych redaktorov pred tým, aby prezentovali príslušnosť k akémukoľvek zoskupeniu, politickej strane či záujmovej skupine.
Chuguryan na porade tiež povedal, že napríklad v súkromných médiách si takéto niečo môžu dovoliť, no verejnoprávne médium je platené z koncesionárskych poplatkov všetkých občanov, preto sú v zákonoch takéto prísne požiadavky na objektivitu a nestrannosť. “Akokoľvek ťažké to máme, keď cítime obrovskú bolesť za stratu kolegu a jeho snúbenice, ale aj krivdu, sklamanie a zlosť, nesmieme sa dostať do situácie, že budeme porušovať zákony Ako by sme potom ako novinári mohli za to isté kritizovať ostatných?.”
Jeden z redaktorov sa riaditeľa spravodajstva na porade priamo opýtal, či zakazuje nosenie odznakov. “Jasne som odpovedal, že nezakazujem, ale žiadam, aby ich nenosili vo vysielaní, kde začína verejnoprávny priestor.” Dodal, že sa nebavili len o konkrétnych odznakoch #allforjan ale aj o ďalších odznakoch charitatívnych organizácii a podobne. “Kto pozná kľúč, podľa ktorého niektorú organizáciu treba podporiť a inú odignorovať?”