Bratislava 4. decembra 2023 (HSP/Facebook/Foto: Screenshot)
Pred pár dňami sme na našom webe písali o tom, ako ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) informovala o svojom rozhodnutí odmietnuť sporný dodatok k zmluve so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). K téme sa najnovšie prostredníctvom videa vyjadril aj Erik Kaliňák (Smer-SSD)
Ministerka Dolinková na Facebooku uviedla, že informovala generálneho riaditeľa WHO o tom, že za Slovenskú republiku odmietla dodatok ku medzinárodným zdravotným predpisom z mája 2022.
Zuzana Dolinková podotkla, že sa tak rozhodla urobiť z viacerých dôvodov: “Som presvedčená, že pripomienky jednotlivých štátov si vyžadujú ďalšie podrobnejšie rozpracovanie a dlhšie obdobie na samotnú implementáciu. Chcem zdôrazniť, reagujúc na podnety niektorých občanov, ktorí uverili nepravdivým informáciám o prebiehajúcich rokovaniach s WHO, že nikdy nepodpíšem žiadne dokumenty, ktoré by oslabovali pozíciu Slovenska ako suverénneho štátu.” Dolinková dodala, že nikdy by nebola za podpis dokumentu alebo dodatku obmedzujúceho práva SR a jej občanov.
Ako sa k téme vyjadril minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) si môžete prečítať v tomto článku.
Svoje video na Facebooku uverejnil aj Erik Kaliňák, ktorý vysvetľuje, čo sa deje a na akom postupe sa v rámci koalície dohodli. Čo poslanci vlastne odmietli? Ako Kaliňák hovorí vo videu, v máji roku 2022 vtedajší minister zdravotníctva Lengvarský schválil na každoročnom svetovom zdravotníckom zhromaždení skrátene WHA zmeny medzinárodných zdravotníckych predpisov skrátene IHR, ktoré vo svojej aktuálnej podobe platia od roku 2005 a vytvárajú medzinárodný právny rámec práv a povinností zúčastnených štátov v oblasti verejného zdravia a núdzových situácií, ktoré majú potenciál presiahnuť hranice.
Uvádza, že pri akejkoľvek medzinárodnej zmluve alebo zmene už prijatej medzinárodnej zmluvy, ktorá založí nové práva alebo povinnosti fyzických alebo právnických osôb, sa vyžaduje pred ratifikáciou súhlas Národnej rady Slovenskej republiky. Teda, neexistuje o nás, bez nás. Ani v NATO, ani v EÚ ani vo WHO. To garantuje naša ústava konkrétne článok 7 bod 4. Kaliňák zdôrazňuje, že zmeny, ktoré schválil Lengvarský boli však len technického rázu, nezavádzali žiadne nové povinnosti, len skracovali dobu zavedenia zmien do praxe z 24 mesiacov na 12. a dobu odmietnutia alebo uplatnenia výnimky zo zmien, ktoré schválilo zdravotnícke zhromaždenie, z 18 na 10 mesiacov.
“Pýtate sa, načo sme teda odmietli takúto na prvý pohľad nepodstatnú technikáliu? Lebo veľmi pozorne sledujeme aktuálne prebiehajúcu tvorbu novej pandemickej zmluvy a hlavne prípravu viac ako 300 zmien medzinárodných zdravotníckych predpisov, ktoré je ambícia prijať na medzinárodnom zdravotníckom zhromaždení v máji 2024,” objasnil Kaliňák.
Kým pandemická zmluva deklaruje hneď na začiatku, že stojí na základných ľudských právach a slobodách, že v plnej miere rešpektuje suverénne právo národných štátov na svoju legislatívu v otázke zdravia, navrhované zmeny zdravotníckych predpisov idú vraj presne opačným smerom.
“Z oficiálnych dokumentov sa dozviete, že zavedenie týchto predpisov už nemá dbať na ľudskú dôstojnosť a základné ľudské práva a slobody, ale má byť založené na princípe rovnosti, inklúzie a koherencie. Že odporúčania WHO už nemajú byť „nezáväzné“ a ani odporúčania, ale skôr rozkazy. Téma rozširovania právomoci generálneho riaditeľa WHO sa v podstate nesie naprieč navrhovanými zmenami a právom vzbudzuje obavy občanov a odpor aktivistov. Bolo by jednoduché povedať, že ide o ďalšie z úsilí globalistov oslabiť moc národných štátov a presunúť kompetencie a právomoci z rúk politikov zodpovedajúcich sa občanom, do rúk nikým nevolených úradníkov, ale, realita je oveľa prozaickejšia.” Skonštatoval.
Dôraz kladie na to, že WHO nie je mimovládna organizácia, alebo medzivládna organizácia, čo znamená, že všetky navrhované zmeny prišli priamo od členských štátov. “Nie preto, žeby podporovali globalistov a farmafirmy, ale preto, že sa na nich bohaté krajiny západnej Európy a USA počas Covidu absolútne vykašlali a chcú mať jasné záruky, že sa to v budúcnosti už nezopakuje. Čo je na jednej strane pochopiteľné, ale ako konštatuje samotná hodnotiaca komisia WHO, tento legitímny cieľ nemožno dosiahnuť zmenami, ktoré idú proti suverénnemu postaveniu členských štátov a sú nad rámec finančných prostriedkov, personálnych kapacít a hlavne zamýšľanej úlohy WHO,” pokračuje Kaliňák.
Viac vo videu: