Šéf NATO navštívil Áziu. Do regiónu chce preniesť “konfrontáciu medzi blokmi v Európe”

Šéf NATO navštívil Áziu. Do regiónu chce preniesť “konfrontáciu medzi blokmi v Európe”

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP/South Korea Presidential Office/Yonhap,Andy Wong)

 

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a americký minister obrany Lloyd Austin nedávno začali samostatné návštevy Ázie, v dôsledku čoho čínski analytici vyjadrili obavy o strategický účel týchto návštev. Domnievali sa, že USA a NATO sa snažia preniesť do Ázie “konfrontáciu blokov”, ktorá už viedla k vojenským konfliktom v Európe, a varovali, že USA majú v úmysle využiť svojich spojencov v regióne na zadržiavanie Číny a narušenie regionálnej integrácie a hospodárskej obnovy šírením svojej nebezpečnej “mentality studenej vojny”

Stoltenberg
Na snímke sprava juhokórejský prezident Jun Sok-jol a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Stoltenberg, ktorý je na návšteve Južnej Kórey a počas tejto cesty navštívi aj Japonsko, v pondelok na podujatí v Soule povedal, že hoci Čína nie je protivníkom NATO, dostala sa “oveľa vyššie” v agende NATO, pričom sa odvolával na rastúce vojenské kapacity Číny a “nátlakové správanie v regióne”, uviedla agentúra Reuters.

Reklama

“Sme presvedčení, že by sme mali s Čínou spolupracovať v otázkach, ako je kontrola zbrojenia, zmena klímy a ďalšie otázky,” povedal. “Zároveň si však jasne uvedomujeme, že Čína predstavuje výzvu pre naše hodnoty, naše záujmy a našu bezpečnosť.”

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na otázku súvisiacu s výrokmi šéfa NATO na pondelkovej rutinnej tlačovej konferencii odpovedal: “Na jednej strane NATO tvrdí, že jeho status ‘regionálnej obrannej aliancie’ sa nezmenil, ale na druhej strane pokračuje v prekonávaní svojich tradičných obranných zón a rozširuje a posilňuje svoje vojenské bezpečnostné väzby. Takéto súvisiace pohyby by mali vyvolať ostražitosť regionálnych krajín,” povedal Mao.

Reklama

“Dúfame tiež, že NATO dokáže opustiť svoju mentalitu studenej vojny a koncepciu konfrontácie blokov a urobí viac vecí v prospech bezpečnosti a stability Európy a sveta. Dúfame, že krajiny v regióne sa dokážu držať správnej cesty ázijsko-tichomorskej spolupráce a pracovať na udržaní a podpore svetového mieru, stability, rozvoja a prosperity,” uviedol Mao.

Čínski analytici uviedli, že od vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu v minulom roku sa ambície NATO rozširovať sa zvýšili a posilnili, keďže vojenská organizácia pod vedením USA sa snaží získať väčší vplyv mimo severoatlantického regiónu.

V Európe pokračujúca expanzia NATO nakoniec vyústila do tragédie, ktorá vážne poškodzuje Rusko a EÚ, ktoré sú konkurentmi USA v rôznych oblastiach, takže v Ázii USA plánujú skopírovať tento model, aby vyvolali rovnakú “konfrontáciu blokov” s cieľom zadržať Čínu a tiež oslabiť potenciál hospodárskeho rozvoja regiónu, čo by bolo nebezpečné nielen pre Čínu, ale predstavovalo by hrozbu pre všetky krajiny v regióne, varovali experti.

Čína a väčšina ázijských krajín budú mať dostatok múdrosti a schopností, aby sa vyhli tragédii, ktorá už postihla Európu, a odolali rozvratu spôsobenému vonkajšími silami, poznamenali odborníci.

 

Reklama

Byť ostražitý

Šéf americkej obrany Austin v nedeľu začal aj cestu do Južnej Kórey a na Filipíny, čo čínski experti považujú za najnovšiu snahu Washingtonu posilniť vojenskú integráciu zameranú proti Číne v západnom Tichomorí, najmä pomocou nákladovo efektívneho spôsobu využívania “spojencov” ako svojich jednorazových pešiakov a predvojov.

Li Haidong, profesor Inštitútu medzinárodných vzťahov na Čínskej univerzite zahraničných vecí uviedol, že USA a NATO prinášajú “strategický vplyv” do regiónov okolo Číny, čo je veľmi nebezpečné, keďže “tieto aktivity majú za cieľ ukončiť viac ako 30 rokov mieru a prosperity, ktorým sa Ázia tešila od skončenia studenej vojny”.

Ázijsko-tichomorský región zostal v posledných desaťročiach pokojný napriek viacerým problémom, ktoré by mohli potenciálne vypuknúť, ako napríklad otázka Kórejského polostrova, otázka Taiwanu, otázka Juhočínskeho mora a napätie medzi Čínou a Japonskom vo Východočínskom mori.

Kľúčovým dôvodom je, že Čína má dostatočnú silu na to, aby odradila vojenskú intervenciu vonkajších síl, a regionálne krajiny sú ochotné riešiť problémy prostredníctvom konzultácií, uviedli odborníci.

USA sa snažia túto rovnováhu narušiť tým, že propagujú “teóriu čínskej hrozby” a mentalitu studenej vojny, a regionálne krajiny by mali spolupracovať, aby sa takýmto pokusom postavili, uviedli analytici. Našťastie, väčšina regionálnych krajín si toto nebezpečenstvo plne uvedomuje a spolu s Čínou vyvíjajú úsilie, aby odolali potenciálnej hrozbe posilnením regionálnej integrácie, poznamenali odborníci.

Reklama
Čína, USA, spor
Ilustračné foto

Pred Austinovým príchodom filipínsky prezident Ferdinand Marcos mladší pre Financial Times na Svetovom ekonomickom fóre v Davose začiatkom tohto mesiaca uviedol, že vylučuje opätovné otvorenie bývalých amerických vojenských základní Subic Bay a Clark s tým, že je v rozpore s ústavou jeho krajiny povoliť cudzie základne na jej území.

Marcos navštívil Čínu hneď na začiatku tohto roka, pričom s Čínou dosiahol dohody a plodné výsledky v oblastiach ako hospodárstvo, obchod, poľnohospodárstvo a medziľudské výmeny, ako aj výstavba infraštruktúry. Filipíny sú krajinou, ktorá dostala trpkú lekciu z toho, že ju USA využili na zadržiavanie Číny, a jej rozhodovanie odráža ostražitosť, ktorú zdieľa väčšina regionálnych krajín v otázke konfrontácie medzi blokmi, uviedli experti.

Od Kórejského polostrova až po juhovýchodnú Áziu, mnohé krajiny ako Vietnam, Laos a Kambodža majú trpké spomienky na vojenskú prítomnosť a aktivity USA na svojom území a vedia, čo sa stane, ak sa región opäť dostane do konfrontácie blokov v štýle studenej vojny, uviedli analytici.

Li uviedol, že je veľmi dôležité, aby Čína a jej regionálni partneri spolupracovali na posilnení regionálnej integrácie, pretože keď sa v regióne vybuduje spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou, nebude tu priestor pre vonkajšie sily, ktoré by mohli robiť problémy, a je tiež dôležité, aby Čína podporovala rokovania o kódexe správania v súvislosti s námornými spormi v regióne s ostatnými krajinami, aby sa mohli účinne vyhnúť konfliktom a chybným výpočtom.

Song Zhongping, vojenský expert a televízny komentátoruviedol, že “NATO je kľúčovým nástrojom, ktorý USA používajú na svoju hegemóniu, preto je dôležité, aby Čína vyvinula diplomatické úsilie, aby regionálne krajiny, najmä jej susedia, pochopili, že NATO je vojenská organizácia riadená mentalitou studenej vojny, čo by mohlo priniesť napätie a problémy.”

Relevantné krajiny v regióne by nemali stáť príliš blízko tejto organizácie, ani by sa nemali stať pešiakmi, ktorých USA využívajú na podkopávanie regionálneho mieru a stability, a zabezpečiť, aby sa v Ázii nestala taká tragédia, ako je rusko-ukrajinská kríza, je spoločnou povinnosťou všetkých regionálnych krajín, poznamenal Song.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
15:35

Poľských vojakov vyšlú do Paríža, aby tam pomohli s posilnením bezpečnosti počas tohtoročných letných olympijských hier. Oznámil to vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali