Slovenský diplomat Kubiš v stredu na pôde Bezpečnostnej rady OSN zdôraznil nutnosť, aby nová iracká vláda pracovala jednotne a uskutočnila politické, ekonomické a sociálne reformy.
Iracké politické elity vyzval, aby “vyvodili potrebné závery” z účasti na májových parlamentných voľbách, ktorá bola najnižšou od zvrhnutia irackého diktátora Saddáma Husajna v roku 2003.
Kubiš konkrétne v prípade Iraku vymenoval “potrebu lepšieho zastupovania, spravodlivosti pre všetkých, demokratickej zodpovednosti a dobrého spravovania vecí verejných bez korupcie, systému náboženských kvót, protekcionizmu a patrónstva”.
Toto obdobie označila “za kľúčové v dejinách Iraku” aj veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová. Dodala, že nasledujúca iracká vláda uskutoční dôležité rozhodnutia, “ktoré nastavia smerovanie Iraku na nasledujúce desaťročia”.
Iračania volili 12. mája 329-členný parlament a išlo o prvé voľby odvtedy, čo Irak vlani v decembri vyhlásil víťazstvo nad militantmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).
Aliancia vedená vplyvným šiitským duchovným Muktadom as-Sadrom, hlasným odporcom Spojených štátov a Iránu, získala najviac kresiel v irackom parlamente a zasadila tak úder bloku úradujúceho premiéra Hajdara Abádího.