“Okrem toho sú luxemburským súdom stále zablokované peniaze vo výške 29,5 milióna eur. Osud týchto peňazí je stále neistý. Je ťažké odhadnúť, či o ne Slovensko príde, alebo nepríde. Slovensko ale naďalej koná vo veci arbitráže Unionu a obracia sa na súdy,” povedal podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný.
Predstavitelia SDKÚ-DS po dnešnej návšteve na ministerstve financií upozornili aj na to, že Slovensko stála táto arbitráž už 26,5 milióna eur. “Potvrdili sa naše obavy, že škody za tento spor sú obrovské a budú ďalej narastať. Len za právne služby vynaložila SR 26,8 milióna eur. Táto čiastka je od roku 2009 do júna 2013. O tieto peniaze tak slovenskí občania už prišli,” upozornil podpredseda strany Ivan Štefanec s tým, že okrem toho nám hrozia ďalšie spory. A to vo veci prípravy legislatívy na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. “Preto existuje reálne ohrozenie, že tieto škody budú ešte narastať aj z dôvodu tohto ďalšieho ideologického rozhodnutia Roberta Fica,” upozornil Štefanec.
Z dnešného stretnutia so zástupcami rezortu financií vyplývajú podľa SDKÚ-DS tri hlavné závery. Slovensko môže prísť o 29,5 milióna eur, ktoré sú zablokované na účtoch, občania Slovenska už zaplatili za protiústavný zákaz poisťovní 26,8 milióna eur a už v súčasnosti sa rozbiehajú arbitráže vo veci vytvárania jednej zdravotnej poisťovne. “Preto sa obávame, že občania budú platiť ďalšie desiatky miliónov eur za tento, v poradí druhý Ficov ideologický pokus so zdravím,” dodal Novotný.
Slovensko sa však plánuje obhajovať v arbitráži aj naďalej. “Slovenská republika aj naďalej trvá na postoji, že stovky miliónov eur, ktoré z verejného zdravotníctva odišli a boli vyplatené vlastníkom zdravotných poisťovní by mali ostať v slovenskom zdravotníctve. Za posledných päť rokov vytiahli súkromné zdravotné poisťovne z vreciek občanov na svoj zisk a prevádzkové náklady už vyše miliardu eur. Náklady na právne služby sú v porovnaní so spomínanou sumou niekoľkonásobne nižšie,” informoval tlačový odbor Ministerstva financií SR.