Juncker po slávnosti vyznamenania pápeža žurnalistom povedal, že táto slávnosť „išla pod kožu“. „Pápež podal trefnú analýzu európskych otázok. František mal odvahu nespustiť ramená a naďalej pokračovať v budovaní Európy,“ povedal Juncker.
Aj Schulz vyjadril svoj „enormný dojem“ z posolstva pápeža a zo „sna možnej budúcnosti Európy“, ktorý pápež formuloval. Schulz hovoril o „inšpirujúcom momente“ pre všetkých, ktorí chcú bojovať proti novému zosilneniu nacionalistického myslenia. Už predtým označil pápežov príhovor v tweete ako „veľký a inšpirujúci“.
Ako dôležitý aspekt Schulz vyzdvihol pápežovu výzvu pripraviť lepšie perspektívy budúcnosti pre mladých ľudí. Táto generácia je „najlepšie vzdelaná generácia všetkých čias“ a napriek tomu z veľkej časti nezamestnaná, ako povedal Schulz. František objasnil, že to hrozí stať sa „prvkom zničenia našej spoločnosti“. S mladými mužmi a ženami sú konečne postihnutí aj priatelia, rodičia a starí rodičia. „Sú tu rodičia, ktorí celý život investovali do vzdelania svojich detí a nakoniec im štát povie – pre vaše deti niet miesta – sú to tie isté štáty, ktoré platia stovky miliárd eur na záchranu bánk.“ Výzva k boju proti nezamestnanosti mládeže je preto „kľúčovým prvkom“ pápežovho prejavu.
Schulz pre „Rádio Vatikán“ ocenil, že pri pápež pri návšteve Lesbosu zobral do Vatikánu práve moslimských utečencov a tam ich ubytoval. Všetkým ľuďom, najmä však šéfom vlád, ktorí hovoria, „ja som predsedom vlády katolíckej krajiny, preto nemôžem prijať utečencov“ František udelil lekciu a „nie hocijakú lekciu, ale lekciu hlavy Katolíckej cirkvi“.